Karadeniz Pet

Yeni Aldığım Muhabbet Kuşu Kafese Koyarken Kaçtı Sürekli Aynı Hareketi Yapıyor

raum

Yeni Üye
Evet arkadaşlar başlıkta da gördüğünüz gibi yeni aldığım kuşu kafese koyarken maalesef kaçtı ve duvara çarptı oradan sonra 2 defa daha aynısını yaşadıktan sonra ancak kafese alabildim. Kafese girdikten sonra tabanda tellerin arasına gagasını koyup beklemeye başladı ve bir süre sonra zıplayarak tüneğe geçti. Ardından kısa bir zaman sonra (bu süreci bilmiyorum başında değildim ama herhangi bir olay olduğunu sanmıyorum) tabanda beklemeye başladı ve garip bir şekilde kasılmalar yapmaya başladı sürekli kafasını sola eğip sol ayağını yan basıyor ve kızma/hırlama tarzında ses yapmaya başladı. 2-3 saattir bu hareketi kısa zaman aralıklarında yapmaya devam ediyor (her 0.5-1 saniyede bir defa ve arada 5-10 saniye ara verip devam ediyor). Maalesef karanlık ve sessiz bir odaya almama rağmen uyumuyor, yem yemiyor ve su içmiyor.

Neler yapabileceğim konusunda pek bir fikrim yok. Yardımcı olabilecek kişilere şimdiden teşekkür ediyorum.

Ayrıca kısa bir videosunu çektim olayı tam anlatabilmek için: Video

ilk kez boyle bi sey goruyorum.
kusu kafesten cikarin bos bir odada dursun ve kafesi çöpe atin. yeni ve saglikli bir kafes alin yazik hayvana o küflü demirlerin arasinda.
kuşun psikolojisi bozulmus sanirim baska bir rahatsizligi var mi anlayamadim şaşkınlıkla izledim. biran once kafesten cikarin kendine zarar verebilir

Kuşunuz şimdi ne durumda ? Travmanın etkisiyle beyin hasarı gerçekleşmiş olabilir...Veya iç kanama sebebiyle böyle olmus olabilir...

LG-M250 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ilk kez boyle bi sey goruyorum.
kusu kafesten cikarin bos bir odada dursun ve kafesi çöpe atin. yeni ve saglikli bir kafes alin yazik hayvana o küflü demirlerin arasinda.
kuşun psikolojisi bozulmus sanirim baska bir rahatsizligi var mi anlayamadim şaşkınlıkla izledim. biran once kafesten cikarin kendine zarar verebilir
Aslında eş olarak aldım fakat böyle bir şey olunca onu ayrı bir odaya alıp daha fazla zarar görmemesi için kafese almak zorunda kalmıştım.

Ayrıca şu an sadece oturuyor kafeste herhangi bir kasılma seğirme hareketi yok. Sadece oturuyor.

Aslında eş olarak aldım fakat böyle bir şey olunca onu ayrı bir odaya alıp daha fazla zarar görmemesi için kafese almak zorunda kalmıştım.

Ayrıca şu an sadece oturuyor kafeste herhangi bir kasılma seğirme hareketi yok. Sadece oturuyor.
Demek ki kanama degil,Öyle olsa daha kötüye giderdi...sinirsel bir durum,Bu durumlarda bir vitamin takviye edince kuslar duzeliyormus...Zannedersem b vitamini ama kesin ögrenin.Arkadaşlar yazar....

LG-M250 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kuşa yem yedirmek istiyorum akşamdan beri hiç yem yememiş. Kafese dal darı koymuştum ekstra olarak ona da dokunmamış. Herhangi bir önerisi olan var mı?

Dışkısı nasil acaba ?
Dışkısında herhangi bir şey yok diyebilirim. Şu an malesef fotoğraf atamıyorum.

yumurta mamasi yedirin şırınga ya da kaşıkla
Yumurtayı ocağa koydum bu sırada kafese tutunmaktan yorulmuş olacak ki elimle azıcık kovaladıktan (yavaşça takip ettim) sonra başparmağıma kondu daha sonra mama için ayrılmak zorunda kaldım. Elimden ayırırken tekrar kafesin duvarında beklemeye başladı ancak gagasını yumurta maması veya yeme açmıyor.

Yumurtayı ocağa koydum bu sırada kafese tutunmaktan yorulmuş olacak ki elimle azıcık kovaladıktan (yavaşça takip ettim) sonra başparmağıma kondu daha sonra mama için ayrılmak zorunda kaldım. Elimden ayırırken tekrar kafesin duvarında beklemeye başladı ancak gagasını yumurta maması veya yeme açmıyor.
Baya uğraşmanız gerekecek malesef ki çoğu kuş yumurtayı zaten yemiyo birde kaşıkla daha zor yiyolar ama az da olsa yedirmeniz gerekiyo aç kalmaması lazım

Maalesef kuşunuzun beyni çarpmadan dolayı hasar görmüş, geçici bir durum olsaydı o tür sesler çıkarmazdı. Hiç vakit kaybetmeden bilgili bir veteriner hekime götürmenizi öneririm.

şırınganin ignesini cikarip agzini acip yavas yavas mamayi vereceksiniz daha fazla ac kalirsa kurtulması zor

Mesajlarda bugün normale döndügünü yazmışsınız.Dün görseydim yazardım,çarpma durumlarında en ufak çarpma olsa dahil kuş anlık şoka giriyor,ne yapacağını şaşırıyor.1-2 saat sonra kendini yavaş yavaş toplamaya başlıyor.Anlaşılan geçici bir travma yaşamış çarpmanın etkisiyle.Ayrıca eve yeni gelen kuşu salmayın,ortamı bilmiyor bilmedigi içinde uçuş yapıp sağa sola çarpıyor sonuçta bu oluyor.İshal olması,iştahının az olması veya hiç yem yememesi ilk haftalarda çok normal.Tek yapmanız gereken kafesin yerini değiştirmemek ve kuşu salmadan sabırla beklemek.

Yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum biraz önce su içip yem yemeye başladı.:)

Şu an diğer kuşumla aynı odada, kafesleri de yan yana duruyor. Ortalama kaç gün sonra odaya salabilirim? Diğer kuşumu da kafeste tutmalı mıyım?

Yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum biraz önce su içip yem yemeye başladı.:)

Şu an diğer kuşumla aynı odada, kafesleri de yan yana duruyor. Ortalama kaç gün sonra odaya salabilirim? Diğer kuşumu da kafeste tutmalı mıyım?

Rica ederim. Bağırmaya devam ediyor mu? Beyninde bir sorun olmamasına sevindim geçen sene aynı olay yan komşumuzun kuşuna başına gelmişti ve o kuş da benzer hareketler sergiliyordu o yüzden acilen veterinere götürmenizi söyledim. Siz ne olur ne olmaz 3-4 gün B vitamini takviyesi yapın. Kuşu durumunun iyi olmasına sevindim, ben yeni bir kuş aldığımda 1 hafta bekletiyorum. Sizin de bir hafta kadar bekletmenizi öneriyorum. Bu kafeste bekletme olayı kuşların karakterine bağlı oluyor, mesela sahiplendiğim ilk kuşum sanki yıllardır evi tanıyormuş gibi ilk günden alışmıştı fakat o vefat ettikten sonra sahiplendiğim dğer iki kuşum ise eve yaklaşık 2 haftada alıştılar.

Rica ederim. Bağırmaya devam ediyor mu? Beyninde bir sorun olmamasına sevindim geçen sene aynı olay yan komşumuzun kuşuna başına gelmişti ve o kuş da benzer hareketler sergiliyordu o yüzden acilen veterinere götürmenizi söyledim. Siz ne olur ne olmaz 3-4 gün B vitamini takviyesi yapın. Kuşu durumunun iyi olmasına sevindim, ben yeni bir kuş aldığımda 1 hafta bekletiyorum. Sizin de bir hafta kadar bekletmenizi öneriyorum. Bu kafeste bekletme olayı kuşların karakterine bağlı oluyor, mesela sahiplendiğim ilk kuşum sanki yıllardır evi tanıyormuş gibi ilk günden alışmıştı fakat o vefat ettikten sonra sahiplendiğim dğer iki kuşum ise eve yaklaşık 2 haftada alıştılar.
Bağırmaya ya da kasılmaya devam etmiyor. Bu hareketi yapmayı muhtemelen gece bıraktı sabah hareketi yapmıyormuş zaten. Hareketlerinde ise bir sıkıntı yok sadece biraz çekingen davranıyor. Arada diğer kuşum öterse ona da cevap veriyor. B vitaminini de takviye edicem çok teşekkürler.

Rica ederim. Kasılma hareketini yapmayı bırakması iyiye işaret, kuş geçici bir şok geçirmiş anlaşılan zamanla düzelecektir. Eğer anormal bir durum olursa buraya yazın, geçmiş olsun.

Geri