Karadeniz Pet

Yeni aldığım yavru kuşum (ve sorular)

Tlgcvslr

Yeni Üye
Eski kuşumun ölmesi sebebiyle yeni bir kuş almak istedim. Gerçekten yoklukları aranıyor. Kuşçuya gittiğimde yavruları gösterdiler. İlk baktıklarım Hollanda muhabbet kuşlarıymış. Kafeste beş, altı tane vardı. Biri sarı, diğerleri yeşil ve maviydi. Orada ki çalışan, mavi kuşu eline alıp gösterdi, benim gözüm sarıdaydı aslında. Sonra kafesi açtı, diğer kuşlar uçuşmaya çalışırken benimkisi de hamle yapıp geriye doğru kaçtı ve çalışan, avucuna almadan işaret parmağını uzattı ve üzerine çıktı, sonra kaçmasın diye kafesten çıkartırken avuçladı ve sağ solunu, kafasını ve gözlerini gösterdi. Bir, Bir buçuk aylık, erkek dedi. Kafeste yine de hareketliydi kerata.
Eve geldiğimde küçücük kutudan bir an ayrılmak istemedi, sonra kafese gitti. Biraz onunla konuştum, adını Limon koydum ama ben Limonlu Dondurmam diye seviyorum :) biraz göğsünü sevmeye çalıştım hiç ısırmaya yeltenmedi. Parmağımı uzattığımda hemen atlamadı tabi ki ama atladıktan sonra da sabit durdu. Çay kaşığıyla beş yudum su içti. Artık acıktığı ve susadığı zaman kafesin içinde arar ve bulur ekipmanlarını.

Size sormak istediklerim şudur aslında;
Bir buçuk aylık bir kuşa, kuş kumu verilir mi? verilse bile ne zaman ve ne kadar vermem gerekir ?
Tünekler için kumlu bir şey almıştım (kumlu tünek) plastik tüneğimin üzerine geçirdim, tırnak ve gaga için ideal olduğunu okumuştum forumlarda, her hangi bir zararı olur mu ?
Teşekkür ederim okuduğunuz için :) bir maşallah alırım :)

tumblr_oeqhcrzu3V1vb1ai3o2_1280.jpg tumblr_oeqhcrzu3V1vb1ai3o3_1280.jpg

Kuş kumu sürekli bulunsun kafeste kuş ihtiyacı olanı kadarını kullanır bir zararı olmaz onun dışında kumlu tünek hakkında bir bilgim yok hiç kullanmadım hatta bugün alacaktım vazgeçtim fakat tahta tünek için en sağlıklısı deniliyor tatha tünek kullanırsan daha iyi edersin onun dışında gaga taşı mutlaka olsun kafeste ben mürekkep balığı kemiğini tercih ediyorum.Ortama yeni geldiği için ishal olabilir onun için de dal darı öneririm.

Son düzenleme:
Kum her zaman gereklidir.
Ayrı bir kaba konur.
Kuş dilediği kadar tüketir.

Kuş kumu sürekli bulunsun kafeste kuş ihtiyacı olanı kadarını kullanır bir zararı olmaz onun dışında kumlu tünek hakkında bir bilgim yok hiç kullanmadım hatta bugün alacaktım vazgeçtim fakat tahta tünek için en sağlıklısı deniliyor tatha tünek kullanırsan daha iyi edersin bence onun dışında gaga taşı mutlaka olsun kafeste ben mürekkep balığı kemiğini tercih ediyorum.Ortama yeni geldiği için ishal olabilir onun için de dal darı öneririm.

Tahta tüneğin sağlıklı olduğunu elbet biliyorum ama onunda hijyeni gerçekten çok uğraştırıyor. Güneş ışığında kuruması lazım vb. Ama sağlığı için zorluğun pek bir anlamı kalmıyor. Onunda bir canı var sonuçta. Mürekkep balığı kemiği bende de var, sadece mineral taşı yok. Gaga taşı denilen bildiğin kireç. Ondan alacağı kalsiyumu mürekkep balığından alsın daha iyi.

Kum her zaman gereklidir.
Ayrı bir kaba konur.
Kuş dilediği kadar tüketir.

Bazıları hafta da bir kaşık verin gibi söylemler de bulunuyorlar. Her şeyin fazlası zarar elbette ama kuşta tabi susadığını ve acıktığını, yapması gereken şeyleri biliyordur

Merhaba kuşlar balıklar gibi degildir doydugunu aciktigini bilir. Kum ihtiyacı varsa ihtiyaci kadar tüketir

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bazı kuş sahipleri kuş kumunu, kullandıkları yemin içine koyuyorlar, bazılarıda ayrı bir kapta veriyor kuşlarına bunların bi sıkıntısı varmı ?

Bazı kuş sahipleri kuş kumunu, kullandıkları yemin içine koyuyorlar, bazılarıda ayrı bir kapta veriyor kuşlarına bunların bi sıkıntısı varmı ?

Erdi bey merhaba. Besleyenler, yem ile konulduğunda dibe çöküyor diyorlar. Ben aldığımdan beri sağ tarafa yemlik, sol tarafa da kum koydum. Kumu her zaman yemiyor. Neyin ne olduğunu bilen bir hayvan. Balık gibi sürekli '' aa yemek '' demiyor. Acıktığı zaman yemliğine gidiyor, çok nadir de kum yiyor. Bu zamana kadar olumsuz bir şey görmedim açıkçası. Böyle yapmanızı tavsiye ederim.

Erdi bey merhaba. Besleyenler, yem ile konulduğunda dibe çöküyor diyorlar. Ben aldığımdan beri sağ tarafa yemlik, sol tarafa da kum koydum. Kumu her zaman yemiyor. Neyin ne olduğunu bilen bir hayvan. Balık gibi sürekli '' aa yemek '' demiyor. Acıktığı zaman yemliğine gidiyor, çok nadir de kum yiyor. Bu zamana kadar olumsuz bir şey görmedim açıkçası. Böyle yapmanızı tavsiye ederim.
sağolun bilgilendirmeniz için kulak ardı edilmeyecektir hocam :)

Geri