Karadeniz Pet

yeni dostumuz ile ilgili bir soru

Öncelikle herkese merhabalar

Bir haftadır forumunuzu yalayıp yuttuktan sonra tekrar bir muhabbet kuşu besleme kararı aldım.

Bugün petshoptan 45 günlük erkek bir çekoslavak edindim, seçim yaparken elimi kafese soktum ve bu arkadaş parmağıma kendi kondu. Aslında niyetim sevda veya cennet papağanı almaktı fakat ilgili arkadaş özellikle bu muhabbetleri önerince ilgimi çektiler. Kuşlar hem çok sağlıklı görünüyor hemde çok cana yakındılar.Mağazadan çıkıp ikisaat sonra tekrar döndüğümde yine parmağıma aynı kuş konunca seçim yapılmış oldu :)

Büyük bir kafes alıp hemen eve döndüm, evde kafesi hazırlayıp kuşu içine koymaya çalıştım ama nafile hayvan elimden inmiyor. Bende daha uçma yeteneğini kazanamamıştır belki diyerek masanın üstüne koydum, masaya inerken çok nazlanmadı. Sonra birden salonda 2-3 tur atıp perdeye kondu. Elimi uzatıp onu ordan aldığımda da en ufak bir tepki vermedi ve kafesine koydum.

Şimdi merak ettiğim kısma geleyim, bir muhabbet kuşunun bu denli uysal olması normalmidir yoksa kuş hasta filan mı? Gözüm ile yaptığım tüm kontrollerde ben birşey bulamadım, birde sizin yardımınızı rica ediyorum. İkinci bir soruda ele kendiliğinden gelen bir kuşa eğitime nereden başlamalı?
zl2QOR.jpg
[/IMG][/IMG]
nm5YdR.jpg

yorum ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

herkese iyi forumlar

Hayırlı olsun. İnsanlardan kaçmayıp uysal olması karakteristiktir. Bu da sizin şansınız. Çoğu kuş bu düzeye belli bir eğitimden sonra gelebiliyor. Bundan sonrası daha kolay olacaktır. Konuşturma eğitimi ile devam edilebilir eğitime.

cevap için teşekkür ederim, bir hafta evde yanlız kalıcaz bu süreyi verimli geçirmek istiyorum, umarım evde 9 saat yanlız kaldığında sıkılmaz, sabah ve akşam minimum 1 er saat ilgilenebilicem duruma göre 3. gün elime almayı düşünüyorum. tüm gelişmeleri de bu başlık altında yazmaya çalışıcam.

benimde ilk kuşum ilk günde elimden inmiyordu suskun suskun 1 hafta kafesinde öyle durdu ortama alışınca bi öter susmaz keşke hep sakin kalsaydı dedim. Birde hemen salmamanı öneririm ortamı tanımadığı için eşyalara çarpa biliyor heleki ayna falan varsa çok yaşanıyor bu olay 10-15 gün ortamı tanıması için izin ver

bugün evdeki 3. günümüz, yem yemeye başladı fakat hala yere döktüklerimi yiyor, arada bir ötüyor ben yanına gidince susuyor. Sabah 5 dakika kadar daha dışarı çıkardım parmağımda. 1 tur uçup yine perdeye kondu avucuma alıp kafesine koydum.
5mk15z.jpg

bu da bu sabahtan bir kare

Maşallah elinize almayın parmaginiza alın ve öyle sokun kafese

ilginiz için teşekkür ederim yusuf bey fakat parmağıma gelirken daha ürkek, avcumun içine aldığımda veya sıradan bir nesneyi elime alır gibi uzanıp aldığımda gıkı çıkmıyor ben de tereddüt ediyorum sonrasında agresifleşmesi ve ya elden korkmasından

kuşunuz erkek rengi yüzü çok güzel maşallah şansınız var bu kuşu rahat konuşturursunuz ilgi yeter sağlık durumuda iyi

bugün 4. günümüz kerata dün akşam eve geldiğimde kafesten çıkmak için türlü cambazlıklar yaptı, çıktıktan sonrada kafesine her götürdüğümde geri döndü :)
sabah yine 10 dakika çıkardım evin tüm odalarını dolaşıyor, parmağıma alıp sandalyeye koyup öyle kahvaltı yaptım yerinden kıpırdamadan bekledi beni. Bu arada ara ara elimi uzattığımda gaga atıyo ve çok ufak ısırıyor umarım bu kadarla kalır bu durum. bugünden kareler

r8ZRr3.jpg
6q58g9.jpg

Son düzenleme:
Maşallah.Gün geçtikçe daha da alışmış. Siz ilgi gösterip zaman ayırdıkça daha da alışacaktır. Keyifli hobiler.

Masallah kusunuz evcillesip egitilmeye, konusmaya cok musait. Benim size tavsiyem kusunuzu ilk gunler cok fazla disari cikarmamaniz ve kusu avuclayarak degil de parmaginiza alarak tutmaniz. Kusunuzu ilk gunler disari cok cikmasina izin verirseniz perde avize vs. gibi yerlere konmayi aliskanlik haline getirecektir. Size alisana kadar ilk gunler kisa sureli disari cikarin ilginin sizden dagildigini hissettiginizde kafese koyun bi sure sonra tekrar cikarin ve cikardiginizde dal dari kucuk bir kagit parcasi ya da elinizde ilgisini cekecek birsey olsun.

Sevgili cocomade cevabınız için teşekkür ederim, aynen yazdığınız gibi çıkar çıkmaz avizeye gidiyor iki gündür, sizce birkaç gün çıkarmasam bu huyunu unutturabilirmiyim? Birde gaga ile cere arasında hafif bir kanama olup kurumuş sabah farkettim şimdi baktığımda siyah bir çizgi gibi kalmış sanırım gagasını pencereye vurarak yaraladı birşey yapmam gerekirmi?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:13 -->-> Daha önceki mesaj 22:10 --

Sakız efendiyle 5. günümüzü doldurduk, dün 5 dk dışarı çıkardım yine avizeye uçtu geri kafesine koydum bugün de akşam çıkmak için kendini parçaladı, atmadığı takla kalmadı 2 dk dışarı çıkardım yine avize ve tekrar kafesine aldım bu arada kafesinden çıkmak istiyorsa eğer uzattığım parmağa ufak ısırıklar atıp gaklıyor
lr12GX.jpg

http://i.hizliresim.com/o87PJ9.jpg

ZQdgmV.jpg

o87PJ9.jpg"]

tekrar kafese koyup yarım saat yanlız bıraktıktan sonra zemine tünüyor ve o zaman heryerini sevdiriyor

gVoz7N.jpg

2NZmLL.jpg

Sevmeyi bırakıp yanına 5 dk. oturdummu yine hareketlenip çıkmak istiyor...

Durum böyle arkadaşlar bakalım ne zaman alışacağız birbirimize

Son düzenleme:
hayırlı olsun.bende yeni kuş sahibi oldum henüz yavru ama cana çok yakın.sizin kuşta öyle belliki.ele akışma sorunu var bendede.kafesin dışına çıkınca gelmiyor parmağıma.kafesin içindeyken sorun yok parmağıma geliyor sevdiriyor.bakalım ne zaman düzelecek.

Maşallah. Gazeteyi ızgaranın altına koyarsanız daha iyi olur kemirip mürrekepli olduğu için zarar verebiir. Izgara yoksa kağıt havlu koymanızı öneririm.

Maşallah benim yaramazda uçmayı öğrendiğinden beri kapı üstlerini mesken edindi.arada uçup geliyor kafama.kafesini genişlettim dışa çıkma çabaları biraz daha azaldı.

normaldir yani il aldığında hep durgun olurlar benimkiside öyle 4,5 hafta geçtikten sonra ötmeye başlarlar

Arkadaşlar herkese cevapları için ayrı ayrı teşekkür ederim. bugün sakız efendi için babamdan telefon ile istediğim oyun alanı geldi saat 11:30 da elime ulaştığı için kendisi ile tanıştıramadım fakat çok mutlu olacağını düşünüyorum. Evdeki atık malzemelerden yaptı, sakız beğenir ise forumun diy kısmına ayrı bir konu açar hikayesini anlatırım.
o8EEO7.jpg

W9bbDE.jpg

Arkadaşlar herkese cevapları için ayrı ayrı teşekkür ederim. bugün sakız efendi için babamdan telefon ile istediğim oyun alanı geldi saat 11:30 da elime ulaştığı için kendisi ile tanıştıramadım fakat çok mutlu olacağını düşünüyorum. Evdeki atık malzemelerden yaptı, sakız beğenir ise forumun diy kısmına ayrı bir konu açar hikayesini anlatırım.
o8EEO7.jpg

W9bbDE.jpg
Oyun alani çok guzel nasil yapildigini anlatirmisiniz ?

SM-G313HY cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri