Karadeniz Pet

yeni erkek muhabbet kuşum ne yapmalıyım

eyüp44

Yeni Üye
Herkese merhaba. Dün yeni bir erkek muhabbet kuşu aldım 40 günlükmüş :D Çoğunlukla kafesin tabanında yerde duruyor yanına daldarı ve su koydum darıyı yiyor su da içiyor, arada sırada tüneklere çıkıyor hatta bugün dışarıya kafesin üstüne çıktı.Bunların dışında hep uyuyor...
1.sorum :Uyuması normal midir, Bu yaptıklarım dışında ekstra ne yapmalıyım kuşum için?
2.sorum: 2 yaşından büyük dişi muhabbet kuşum var bir de. Ayrı odalarda tutuyorum iki kuşu. Henüz görmediler birbirlerini. Acaba kafeslerini yan yana koyup tanııştırsam mı yoksa küçük erkeğin büyümesini mi beklemeliyim 4 5 aylık olana kadar?
3.sorum : Eş tutmasalar bile aynı kafeste yaşarlar mı acaba? Şuan ayrı kafeslerde ama ileride aynı kafese koymayı düşünüyorum.Tabi eş tutarlarsa sıkıntı olmaz herhalde :D Biraz çok oldu ama kusura bakmayın. Teşekkür ederim okuduğunuz için :D

Günde kaç saat uyuyor :) Ara sıra uyuması normal tabii ki, sürekli uyuyor ve kabarık duruyorsa; dışkısı normal değilse o zaman sorun olabilir.

Kafeslerini aynı oday alabilirsiniz. Sonra da aynı kafese koyup anlaşıyorlar mı gözlemleyin. Büyük küçüğe eziyet etmesin. Eş olmak için çok küçük zaten, 7 aylık civarı ve daha büyükken eş olabilir ancak.

Günde kaç saat uyuyor :) Ara sıra uyuması normal tabii ki, sürekli uyuyor ve kabarık duruyorsa; dışkısı normal değilse o zaman sorun olabilir.

Kafeslerini aynı oday alabilirsiniz. Sonra da aynı kafese koyup anlaşıyorlar mı gözlemleyin. Büyük küçüğe eziyet etmesin. Eş olmak için çok küçük zaten, 7 aylık civarı ve daha büyükken eş olabilir ancak.
Dışkısı normal öğleden sonra 2 saat falan gözlerini kapatmıştır sanırsam. Kabarıklığı hafif var ama hasta gibi değil. Daha küçük ve yeni ortama gelmesine bağlıyorum bunu bence.
Kafeslerini şimdiden alayım mı aynı yere görsünler birbirlerini belki daha çabuk canlanır ?

Kuşu kendinize alıştırmak istiyorsanız yan yana koymayın. Yok amacım yavru almak diyorsanız da dişi şimdi yavruyu dövebilir. Yavru da dişiyi annesi gibi görecek ondan yem isteyecektir. Eğer iki kuş anlaşmıyorsa onları ayır ve birbirlerini özlemelerini sağla diye bir yöntem var. Türkan Şoray'ın filminde bile büyüttüğü çocukla evlenemiyorlardı. Dişinin yavru büyüdükten sonra onunla tanışması daha iyi olur. İlk görüşme her zaman önemlidir. Bırakın yavru kendi başına yaşamayı öğrensin. Büyüyünce zaten eş isteyecektir. O zaman yan yana koyarsınız.

Kuşu kendinize alıştırmak istiyorsanız yan yana koymayın. Yok amacım yavru almak diyorsanız da dişi şimdi yavruyu dövebilir. Yavru da dişiyi annesi gibi görecek ondan yem isteyecektir. Eğer iki kuş anlaşmıyorsa onları ayır ve birbirlerini özlemelerini sağla diye bir yöntem var. Türkan Şoray'ın filminde bile büyüttüğü çocukla evlenemiyorlardı. Dişinin yavru büyüdükten sonra onunla tanışması daha iyi olur. İlk görüşme her zaman önemlidir. Bırakın yavru kendi başına yaşamayı öğrensin. Büyüyünce zaten eş isteyecektir. O zaman yan yana koyarsınız.
tamamdır teşekkürler :)

Rica ederim. Yalnız yavruyla ilgilenemeyecekseniz kafesleri yan yana tutmak mantıklı olur. Yavru tek başına üzülebilir. Eğer ilgilenirim diyorsanız ayrı tutun.
ilgileniyorum ama 24 saat daha olmadı geleli. parmağımdan yem yemiyor ancak kendisi yiyebiliyor. yavaş yavaş alışır diye düşünüyorum o yüzden çok da rahatsız etmiyorum kafese parmak sokarak

1. Eve yeni gelmiş yavru kuş, normaldir.
2. Öncelikle hiç yanyana getirmeyip kendinize alıştırmanızı tavsiye ederim.
3. Aradaki yaş farkından dolayı eş tutmaları kolay olmayabilir. Eğer anlaşamazlarsa aynı kafeste tutmak, kuşlar için eziyet olabilir. Buna ilerleyen zamanlarda, davranışlarına bakarak karar verirsiniz.

Geri