Karadeniz Pet

yeni sultan

lute

Yeni Üye
arkadaşlar hepinize iyi akşamlar. bugün eve getirilen bir sultan papağanı var ortada fakat ben hayatımda hiç sultan bakmış biri değilim. zaten yeni geldiği için öyle ötüşmüyor falan ama birkaç fotoğraf eklesem tahminde bulunabilir misiniz, ya da benim nasıl anlayabileceğimi anlatabilir misiniz yaşını, cinsiyetini? en azından bir yaşından büyük mü küçük mü, alışır mı onu bilsem ona göre hareket edeceğim. internette epey aradım fakat pek anlamadım o işlerden. :D

özellikle dikkat etmemi önerdiğiniz bir şey varsa dinlemeye hazırım. teşekkür ederim şimdiden.

https://ibb.co/tcxzMZc

fotoğraf eklemeyi beceremedim, umarım böyle açılıyordur :D

Maşallah :) Yanlış bilmiyorsam Cinamon .Bakarak cinsiyeti zor anlaşılan bir renk mutasyonu.Cinsiyetini ötüşünden anlayabilirsiniz.Melodik ötüyorsa Erkek,tek tip ötüyorsa dişi.Tam yaşını bu fotodan anlamak zor.Geç kuşların ayakları pürüzsüz olur.Gözleri tamamen siyah olur.

Bu videoları bugün yükledi.Lutino (Sarı) olan Erkek ,Diğeri dişi

Maşallah :) Yanlış bilmiyorsam Cinamon .Bakarak cinsiyeti zor anlaşılan bir renk mutasyonu.Cinsiyetini ötüşünden anlayabilirsiniz.Melodik ötüyorsa Erkek,tek tip ötüyorsa dişi.Tam yaşını bu fotodan anlamak zor.Geç kuşların ayakları pürüzsüz olur.Gözleri tamamen siyah olur.

Bu videoları bugün yükledi.Lutino (Sarı) olan Erkek ,Diğeri dişi

merhaba. teşekkür ederim yanıt için. henüz meraklı meraklı bakınıyor hiç duymadık öttüğünü. yanlış görmediysem bir bileziği var fakat hareket etmeyw ikna edemedim, zaten esneyip duruyor uyumaya bıraktım :) yanlışsam düzeltin ama bu bileziklerden doğum yılı falan anlaşılır mı, ya da nereden geldikleri? beyefendi/hanımefendi ötmeye niyetlenmezse son çare ona başvuracağız sanırım. :)

gözleri siyah duruyor ama gagası biraz garip, ya aşırı kemiriyor ya da azcık yaşı var, bakalım artık, onunla birlikte öğreneceğiz herhalde.

bize alışma durumu nasıl olur peki? yavruysa daha kolay tabii ama büyükse alışması çok mu zordur? çok konuşmasa da olur ama benden korkmasını istemiyorum, anlaşabiliriz umarım. ilk görüşye ailecek aşık olduk, geri de yollayamayız artık :D

Bilezik üzerinde doğum tarihi yazabilir.Kuşa 1 hafta zaman tanıyın.Şu anda bulunduğu ortama,size alışık değil tedirgin olacaktır.Fazla üzerine düşmeyin korka bilir.Alışması daha uzun süre bilir.Kuşa yankın bir yere oturup onunla konuşun.Alışma aşamasındaki birinci şart güven.

Bilezik üzerinde doğum tarihi yazabilir.Kuşa 1 hafta zaman tanıyın.Şu anda bulunduğu ortama,size alışık değil tedirgin olacaktır.Fazla üzerine düşmeyin korka bilir.Alışması daha uzun süre bilir.Kuşa yankın bir yere oturup onunla konuşun.Alışma aşamasındaki birinci şart güven.

gelip gideni ürkmeden izleyebileceği sessiz bir yeri var muhabbet de orada dururdu seviyorlar genel olarak orayı sanırım :D genelde o odada takılıyorum, çok yanaşmadan sesleniyorum ağır ağır korkutmadan tanıtıyorum falan kendimi, dinliyor da eşşek :D elden öyle uzaklaşmıyor kendini sağa sola atmıyor, söylediklerine göre evde doğmuş fakat ilgilenilmemiş- mişlerle konuşuyorum bilirsiniz atmayı seven pek çok insan var :) bir tane de mubiş var birbirlerini etkileyecekleri bir yerde değiller bilmiyorum sonra ne olur.

umarım güzelliğin güvenini kazanabilirim, benim için çok fark etmez o mutlu olsun neşeli olsun korku içinde yaşamasın bana yeter. unutmazsam güncellerim bir süre sonra. :)

çok teşekkür ederim tekrardan. iyi geceler diliyorum. :D

Tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkartırmış.;) Her şey zamanla yoluna girer.Siz onu korkutmadan sevginizi gösterin yeter.
Benim Erkek sultan papağanım Lütfü ile 14,5 ay oldu birlikteyiz.Su an çok sıkı fıkıyız.Kavgada ediyoruz,bir birbirimizi de seviyoruz.:D
Rica ederim.İyi geceler :)

Tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkartırmış.;) Her şey zamanla yoluna girer.Siz onu korkutmadan sevginizi gösterin yeter.
Benim Erkek sultan papağanım Lütfü ile 14,5 ay oldu birlikteyiz.Su an çok sıkı fıkıyız.Kavgada ediyoruz,bir birbirimizi de seviyoruz.:D
Rica ederim.İyi geceler :)
sizin lütfünün birkaç fotoğrafına videosuna baktım da maşallahı var kıpır kıpır, pek de bir güzel :) nazar değdirmeyelim şimdi yakışıklıyla :D
bakalım biraz da karakter meselesi kuş için. ben tüm sevgimle yaklaşacağım her zaman. inşallah çok mutlu bir kuş olur. tek temennim o. bir de sağlıklı olsun, başka bir şey istemem, gerisi zaman zaten :)

Hayırlı olsun, bu kuş yavru değil. Resim arkadan çekildiği için net bir söyleyemiyorum ancak 1 yaşından büyük gibi görünüyor. En azından yavru olmadığını yineleyebilirim sanırım. Bazı sultan dişilerinin erkek gibi öttüğünü ya da haylaz olduğunu görebilirsiniz, ek bilgi olarak bunu da yazayım ve bu doğru bilgi emin olabilirsiniz. Kanat altı testi uygulayın kuşunuza, anaç bir kuş olduğunu düşündüğümden doğru sonuç elde edebiilirsiniz diye düşünüyorum. Güle güle besleyin.

Hayırlı olsun, bu kuş yavru değil. Resim arkadan çekildiği için net bir söyleyemiyorum ancak 1 yaşından büyük gibi görünüyor. En azından yavru olmadığını yineleyebilirim sanırım. Bazı sultan dişilerinin erkek gibi öttüğünü ya da haylaz olduğunu görebilirsiniz, ek bilgi olarak bunu da yazayım ve bu doğru bilgi emin olabilirsiniz. Kanat altı testi uygulayın kuşunuza, anaç bir kuş olduğunu düşündüğümden doğru sonuç elde edebiilirsiniz diye düşünüyorum. Güle güle besleyin.
merhaba, teşekkür ederim yanıtınız için. ilk geldiği gün tam bakamamıştım rahatsız edip ürkütmemek için fakat kendisi siyah 2019 bilezikli bi güzellik. :) pek emin olmamakla birlikte evde doğduğunu biliyorum, zaten kendisi çok uysal bi kuş. tek tonda bağırıyor hep, bu cinsiyetiyle ilgili mi acaba?

henüz birkaç gün oldu fakat en sevdiği şey kafasını avucuma saklayıp kendini kaşıtmak :D tam bir sevgi delisi. inşallah uzun ömürlü mutlu bir kuş olur. tekrar teşekkür ederim.

merhaba, teşekkür ederim yanıtınız için. ilk geldiği gün tam bakamamıştım rahatsız edip ürkütmemek için fakat kendisi siyah 2019 bilezikli bi güzellik. :) pek emin olmamakla birlikte evde doğduğunu biliyorum, zaten kendisi çok uysal bi kuş. tek tonda bağırıyor hep, bu cinsiyetiyle ilgili mi acaba?

henüz birkaç gün oldu fakat en sevdiği şey kafasını avucuma saklayıp kendini kaşıtmak :D tam bir sevgi delisi. inşallah uzun ömürlü mutlu bir kuş olur. tekrar teşekkür ederim.
Rica ederim estağfirullah :)Tamam tahmin ettiğim gibi anaç bir kuş. Kanat altındaki benekleri kontrol edin isterseniz, muhtemelen dişi. Tek tonda ötüş sahibi genellikle dişiler olur evet fakat aksine bazen dişiler erkek gibi de ötebiliyorlar, sizi şaşırtabilirler yani. Google'a sultanlar için kanat altı cinsiyet belirleme yazın, tekniği birçok farklı anlatış ile anlarsınız.