Karadeniz Pet

Yeni Yavru Kuş

seula192

Yeni Üye
Merhabalar!
Neredeyse 4 yaşında çok güzel, erkek bir kuşum var. Kendisine daha büyük bir kafes aldım. Bazen yanına hep başka bir kuş almak istemişimdir ama hep cesaret edememişimdir. Dün kuşum için oyuncak almaya gittiğim bir yerde kuşlara bakmak istedim ve farklı kafeste tek duran yavru bir kuş dikkatimi çekti. Sorduğumda da doğuştan bir kanadının olmadığını öğrendim. Çok da güzel bir kuştu ve dayanamadım, aldım. Maalesef sağ kanadı yarım olduğu için hiçbir zaman uçamayacak. Uçmasını sağlayan o uzun tüylere sahip değil. Yaklaşık bir aylık bir kuş daha fazla olduğunu sanmıyorum ve cinsiyetinden de emin değilim. Çok hareketli, oradan buraya koşuşturuyor. Diğer yavru kuşlar gibi sıcak bulduğu köşelere, avuçlara sığınmaya çalışıyor. Benim büyük kuşu sürekli takip edip oradan buraya zıplıyor. Ama sorun şu ki daha önceden bu kadar çelimsiz ve küçük bir kuşa bakmadım. O yüzden beslenmesini ne şekilde yapmam gerektiğinden emin değilim. Biraz daha kilo alıp kendisini toparlaması için nasıl bir diyet uygulamalıyım? Cidden aşırı küçük ve bunun önceki beslenmesinden olduğunu düşünüyorum... Bilmiyorum belki de türündendir. Hasta olmasından çekiniyorum açıkçası ama iştahı falan gayet yerinde. Ne yapmalıyım? Kuş maması hazırlamalı mıyım? Veya yulaf yedirmeli miyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle bu resimlerden cinsiyet tahimini oldukça zor, burun kısmının resmini çekmelisiniz. Yaşlı olan kuş kızışmış ise yavruyu kesinlikle rahatsız edicektir o yüzden ayrı kafeslerde tutmanızı tavsiye ederim beraberlerkende takip edin. Beslenme olarak da çok özel bişey yapmanıza gerek yok. İştahı yerindeymiş zamanla toparlar. Ekstra olarak rahat kırabildikleri için aşırıya kaçmadan dal darı ve aspur verebilirsiniz. Kuyruk tüyleridemi yok ?

Öncelikle bu resimlerden cinsiyet tahimini oldukça zor, burun kısmının resmini çekmelisiniz. Yaşlı olan kuş kızışmış ise yavruyu kesinlikle rahatsız edicektir o yüzden ayrı kafeslerde tutmanızı tavsiye ederim beraberlerkende takip edin. Beslenme olarak da çok özel bişey yapmanıza gerek yok. İştahı yerindeymiş zamanla toparlar. Ekstra olarak rahat kırabildikleri için aşırıya kaçmadan dal darı ve aspur verebilirsiniz. Kuyruk tüyleridemi yok ?
İkisi de ayrı kafesteler, sadece gözümün önünde ikisini dışarı çıkardım :) Büyük olan zaten çok fena ve ne yapacağı belli olmuyor, aynı kafeste durmaları mümkün değil. Evet, kuyruk tüyleri de yok. Onun sebebini bilmiyorum, bir şey yapmam gerekir mi? Zamanla uzayacağını düşündüğüm için pek endişelenmemiştim. Yanlış anlaşılmasın kanat tüyleri de kopuk değil. Sağ kanadı yarım, diğerine göre bayağı kısa.

İkisi de ayrı kafesteler, sadece gözümün önünde ikisini dışarı çıkardım :) Büyük olan zaten çok fena ve ne yapacağı belli olmuyor, aynı kafeste durmaları mümkün değil. Evet, kuyruk tüyleri de yok. Onun sebebini bilmiyorum, bir şey yapmam gerekir mi? Zamanla uzayacağını düşündüğüm için pek endişelenmemiştim. Yanlış anlaşılmasın kanat tüyleri de kopuk değil. Sağ kanadı yarım, diğerine göre bayağı kısa.

Erkek gibi duruyor. Gerçekten çok güzel bi yavruymuş. Kanadıyla birlikte kuyruğununda olmaması biraz düşündürücü çok bi bilgim yok ama french molt olma olasılığı var gibi forumdaki uzmanlar yardımcı olacaktır. Siz bir süre b vitamini takviyesi yapın. @ADRIAN @Levent ACAR

Erkek gibi duruyor. Gerçekten çok güzel bi yavruymuş. Kanadıyla birlikte kuyruğununda olmaması biraz düşündürücü çok bi bilgim yok ama french molt olma olasılığı var gibi forumdaki uzmanlar yardımcı olacaktır. Siz bir süre b vitamini takviyesi yapın. @ADRIAN @Levent ACAR
Zaten kanadı yok, üstüne bir de tüy hastalığı olması beni çok üzer... :( Ama yapacak bir şey yok, ne yapmam gerekiyorsa yaparım, sorumluluk aldık bir kere :) teşekkürler

ama bu çok miniiiiiş <3
çok tatli maşallah ne iyi yapmışsınız onu sahiplenerek. fransiz tüy hastaligi olabilir ama ben bilemiyorum tabiki. sadece kuyrugu da olmamasi düşündürdü.
Allah uzun ömürler versin bu tatlışa

ama bu çok miniiiiiş <3
çok tatli maşallah ne iyi yapmışsınız onu sahiplenerek. fransiz tüy hastaligi olabilir ama ben bilemiyorum tabiki. sadece kuyrugu da olmamasi düşündürdü.
Allah uzun ömürler versin bu tatlışa
Aslında kendi tüyleri de bana biraz zayıf ve fazla yumuşak geldi dediğiniz gibi olabilir :/ Sakat kanadının altında da biraz dökülme var gibi şimdi iyice baktım, yeni yeni çıkan beyaz tüyler var. Ve göğüs tüyleri biraz daha seyrek sanki. Endişelenmeye başladım

Aslında kendi tüyleri de bana biraz zayıf ve fazla yumuşak geldi dediğiniz gibi olabilir :/ Sakat kanadının altında da biraz dökülme var gibi şimdi iyice baktım, yeni yeni çıkan beyaz tüyler var. Ve göğüs tüyleri biraz daha seyrek sanki. Endişelenmeye başladım

B vitamini tüy çıkartmasına yardımcı olucaktır. Çıkan tüyler sağlıklı ve kalıcı olursa inş. Bir sıkıntısı olmaz.

Geri