Karadeniz Pet

Yeni yavrulayan Muhabbet kuşlarım kavga ediyor erkek çok fena dayak yedi :(

Merhaba ,erkek kuşu odadan çıkardım dediğiniz gibi çok strese giriyordu şimdi daha iyi gibi geldi bana. Dişi kuş yuvadan çok az çıkıyor yem yiyip hemen geri giriyor .Öyle sinirli ki kafese yaklaştığımda direk kafesin demirlerini gagalıyor . Sakinleşmesini beklemem gerekecek . Yavrulara dönüşümlü koysam ikisi içinde iyi olmayacak gibi . Biraz daha bekleyip yavruları büyüyünce babanın kafesine alırım diye düşünüyorum . Birde eczaneden Furacin diye bi merhamet önerdiler onu aldım . Yaralı bölgeyi nemli bezle temizleyip sürdüm. İyileşmesini beklicem şimdi . ilginize ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Dişiyi yavrularla yalnız bırakıp dokunmamak daha iyi. Arada yavrularını kontrol etseniz yeter. Onun için daha iyi olacak. Erkek kuş da yavruları duymadığı sürece bence çok daha iyi olucak. Dönüşüm olayı en başında mantıklı gelmedi de, stres oluyorsa diye önermiştim. Sevindim daha iyi olmasına.
Eczane terramycinin muadili olarak mı Furacin verdi? Terramycin daha etkili ama ikisi de antibiyotikli merhem. Yani kullanabilirsiniz. Düzenli olarak bizi bilgilendirirseniz sevinirim. İleride umarım olmaz ama aynı durumu yaşayan arkadaşlar olursa yardımcı olmuş olursunuz.Çok geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin.

mavi-im

mavi-imm
Dişiyi yavrularla yalnız bırakıp dokunmamak daha iyi. Arada yavrularını kontrol etseniz yeter. Onun için daha iyi olacak. Erkek kuş da yavruları duymadığı sürece bence çok daha iyi olucak. Dönüşüm olayı en başında mantıklı gelmedi de, stres oluyorsa diye önermiştim. Sevindim daha iyi olmasına.
Eczane terramycinin muadili olarak mı Furacin verdi? Terramycin daha etkili ama ikisi de antibiyotikli merhem. Yani kullanabilirsiniz. Düzenli olarak bizi bilgilendirirseniz sevinirim. İleride umarım olmaz ama aynı durumu yaşayan arkadaşlar olursa yardımcı olmuş olursunuz.Çok geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin.
Eczacı kendi kuşuna da daha önce benzer şey olduğu için bu ilacı kullanmış ve yararını görmüş o yüzden önerdi.dediğiniz gibi hem antibiyotikli hem de bakterilerin dış yüzeye yayılmasına engel oluyormuş.Bizler de yara ve benzer tedavimizde kullanabiliyormuşuz.Başladık bakalım umarım sonuç alabiliriz kısa sürede.Dün çok korktuğu için müdahalede bulunmam zor oldu biraz.Hatta elime aldığımda canı acımasın diye çok hafif sıkmadan tutmaya özen gösterdim kaçtı :) ürkütmeden temizleyip merhemi sürmeyi denedim ama yine de korktu biraz.Yarayı kanatta sanıyordum gövdeyle kanadın birleşim yerindeymiş meğer.kanatta da hasar var ama diğer bölge daha ciddi gibi.çok canı yandı sanırım merhemi sürerken çok ısırdı beni ama devam edip tedaviyi tamamladım.
Mavişin son halini ekliyorum.Düzenli olarak da durum bilgilendirmesi yaparım.İlgilenen arkadaşlara çokça teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu arada kafesi uzun süredir temizlenmiyor gibi, açık yaraları varken her gün kafes temizliği yapmanız çok mühim.
Kanat yarası dışında bugün biraz daha canlı duruyor gibi geldi inşallah. Canı acıdığı için sizi ısırması normal ama artık katlanmak lazım mecbur:)
Sanki farklı bir odada olmak ona yaramış gibi.
En kısa sürede iyileşir inşallah.

Bu arada kafesi uzun süredir temizlenmiyor gibi, açık yaraları varken her gün kafes temizliği yapmanız çok mühim.
Kanat yarası dışında bugün biraz daha canlı duruyor gibi geldi inşallah. Canı acıdığı için sizi ısırması normal ama artık katlanmak lazım mecbur:)
Sanki farklı bir odada olmak ona yaramış gibi.
En kısa sürede iyileşir inşallah.
Aslında dün temizleyip koydum kafese.İlaçladım öncesinde.Gece alttaki kağıdı kemirmiş.Merhem sürmek istediğimde kafeste çırpındı o yüzden yemler saçıldı etrafa.Kalamarı da kemirip atıyor garip şekilde.hiç yapmazdı.Yoksa aynen dediğiniz gibi yarası olduğu için ekstra dikkat ediyorum.Ama yine de temizlicem bugün.
evet çok ısırdı ama mecbur katlandım:) yeter ki iyi olsun.Dişinin de keyfi yerinde.Yavrular baya büyüdüler ona rağmen hala üstlerinde.İlk annelik deneyimi ondan sanırım ,hevesli baya:)eşini bile attı yavrular için:)
İyi görmenize ayrıca sevindim.Kendimi sorguluyordum acaba iyi görmek istediğim için mi iyi görüyorum diye.Bi başkasından duymak bana da iyi geldi sağolun:)

Aslında dün temizleyip koydum kafese.İlaçladım öncesinde.Gece alttaki kağıdı kemirmiş.Merhem sürmek istediğimde kafeste çırpındı o yüzden yemler saçıldı etrafa.Kalamarı da kemirip atıyor garip şekilde.hiç yapmazdı.Yoksa aynen dediğiniz gibi yarası olduğu için ekstra dikkat ediyorum.Ama yine de temizlicem bugün.
evet çok ısırdı ama mecbur katlandım:) yeter ki iyi olsun.Dişinin de keyfi yerinde.Yavrular baya büyüdüler ona rağmen hala üstlerinde.İlk annelik deneyimi ondan sanırım ,hevesli baya:)eşini bile attı yavrular için:)
İyi görmenize ayrıca sevindim.Kendimi sorguluyordum acaba iyi görmek istediğim için mi iyi görüyorum diye.Bi başkasından duymak bana da iyi geldi sağolun:)
Acilen ızgaralı bir kafese ihtiyacınız var. Kağıdı kemirmesi sakıncalı. Sinirini kalamar kemiğinden ve tabandaki kağıttan çıkarıyor belli ki :)
Rica ederim her zaman. Burası hepimizin aynı şekilde rahatlamayı, kuşumuza daha iyi bakabilmemiz için yardımlaşmayı amaçlayan bir platform. Hepimizin evladı olduğu için aynı şeyleri kendimiz yaşamışız gibi oluyoruz. Aklım hala erkek kuşunuzda iyileştiğini görmek nasip olur inşallah ki öyle görünüyor.

Acilen ızgaralı bir kafese ihtiyacınız var. Kağıdı kemirmesi sakıncalı. Sinirini kalamar kemiğinden ve tabandaki kağıttan çıkarıyor belli ki :)
Rica ederim her zaman. Burası hepimizin aynı şekilde rahatlamayı, kuşumuza daha iyi bakabilmemiz için yardımlaşmayı amaçlayan bir platform. Hepimizin evladı olduğu için aynı şeyleri kendimiz yaşamışız gibi oluyoruz. Aklım hala erkek kuşunuzda iyileştiğini görmek nasip olur inşallah ki öyle görünüyor.
İyileşecek ve bende burdan paylaşacağım ..:)

Merhaba,bilgilendirme amaçlı yazıyorum.
Mavişim çok şükür iyileşti.Hem kanadındaki yara hem kuyruğundaki eğrilik zamanla düzeldi.Tabi bunda kullandığım ilacın ve beslenmesinin de çok artısı olduğunu düşünüyorum.Yemini günlük olarak tazeledim.Taze meyve ve vitamin takviyesi artı sürekli konuşmam ilgilenmem de iyi geldi.Dişi kuşum da mavişim de gayet iyiler.Hala ayrı kafesteler ama farklı zamanlarda dışarı çıkardım ve bunlar daha bi sakinleştirdi gibi geldi.Yavrularımız da büyüdü.
Bugün gözlemim altında aynı anda çıkardım anne ve babayı.Özlemişler birbirlerini.Öpüş kokuşlar. Birbirlerini kaşımaya başladılar falan.Çok şükür bir sorunumuz kalmadı.İlgilenen yardımcı olan arkadaşlarıma tekrar tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.
Dostlarımızın hep iyi .hep mutlu ve sağlıklı olmaları dileğiyle..
Resim yükleyemedim bitürlü.O yüzden paylaşamadım.
Saygılar..

Geri