Karadeniz Pet

Zayıf olan muhabbetlerin toparlanması

Mgkhnyavas

Meraklı Üye
İki muhabbet kuşum Farklı zamanlarda sırayla hasta oldular tedavilerinin sonuna yaklaştık sayılır daha iyiler şükür.

Ama zayıfladılar. Nasıl toparlayabiliriz fazlasıyla zayıf durumdalar ve kızışmış durumdalar bu halde de birleştirmek istemiyorum hem tam iyileşmelerini hemde bedenen toparlanmalarının daha iyi olacağını düşünüyorum.
Yem olarak hangi tohumları kullanmak gerekir veyahut başka bir şekilde nasıl toparlayabiliriz? Yardımlarınızı bekliyorum abiler

İki muhabbet kuşum Farklı zamanlarda sırayla hasta oldular tedavilerinin sonuna yaklaştık sayılır daha iyiler şükür.

Ama zayıfladılar. Nasıl toparlayabiliriz fazlasıyla zayıf durumdalar ve kızışmış durumdalar bu halde de birleştirmek istemiyorum hem tam iyileşmelerini hemde bedenen toparlanmalarının daha iyi olacağını düşünüyorum.
Yem olarak hangi tohumları kullanmak gerekir veyahut başka bir şekilde nasıl toparlayabiliriz? Yardımlarınızı bekliyorum abiler
benim bildiğim kadarıyla aspur ve yulaf kullanabilirsiniz. Ve vitamin takviyesi ile probiyotik takviyesi gerekir.

İyi akşamlar kuşlarınız ne gibi hastalık atlattılar ? Önemli olan budur. Ağır bir hastalık ise gözlem yapmanız gerekir. Tedavilere hiç aksatmadan devam edin 1 haftayı-1,5 haftayı doldurunca dozajları daha az vermeye başlayabilirsiniz. Aspur mubişler tarafından kolay tüket
len bir yem çeşididir. Elinizde varsa buna yulaf ve dal darı ilave edeblirsiniz. Sularına sindirim sistemi için probiyotik kullanabilirsiniz.(Diazym 256).Aynı şekilde arkadaşımızın dediği gibi farklı vitamin takviyeleri yapabilirsiniz. Ben supravit şurup aldım sularına karıştırarak kullanıyorum. Faydası da oluyor. Değerlli ustalarımız da konuya el atıcaktır. Önemli olan hangi hastalıkları ne derecede atlattılar bölysi daha yardımcı olucaktır. Kilo almalarını istiyorsanız çeşitli mamalar yaparsanız daha güzel olur mama tarifleri de sitemiz de mevcuttur. Hayırlı beslemeler :)

http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/mama-hk-bilgilendirme-sakuram.62649/
Sanırım bunun faydası olur. Sakuram Beye' de buradan sselamlar :D

dişi kuşum kursak mantar tedavisi görmekte erkekte soğuk algınlığı. Dişi mantar olduğu İçin mamayı kestik normalde zaten mama yapıp vermekteyim. Onun dışında yem ne verebilirim diye düşünüyorum. Arkadaşlar yulaf aspur demişler. Ustalar da yorum yapsınlar bakalım

bir yerde yulafın yazın verildiğini ve serinletici etkisi olduğunu okudum eğer böyle bir etkisi varsa kışın vermek doğru olur mu bilmiyorum tabi doğrusunu öğrenmek lazım

dişi kuşum kursak mantar tedavisi görmekte erkekte soğuk algınlığı. Dişi mantar olduğu İçin mamayı kestik normalde zaten mama yapıp vermekteyim. Onun dışında yem ne verebilirim diye düşünüyorum. Arkadaşlar yulaf aspur demişler. Ustalar da yorum yapsınlar bakalım
Kursak mantarı denen illet benim de başıma gelmişti. Mikostatin ile atlattım 5 günde. Mamayı şuan kesmekle iyi yapmışsınız. Normal yem, aspur ve yulafı karıştırın. Yulafı parçalar halinde atarsanız daha güzel olur. Yani yulafı havan da ezebilirsiniz. Serinlik konusunda pek bilgim yok ona bir şey diyemeyecem. Tedavilerini uygulayarak tamamlayın. Ondan sonra mama yapmaya devam İnşAllah bomba gibi çiftiniz olur. Yavrularınız bol olur hayırlı akşamlar.

Yulaf ve dal darıyı bolca verin bence de. Çok güvendiğim bir üretici tanıdığım yulafın hastalıktan çıkmış kuşlarda ve yavrularda çok iyi geldiğini söylüyor. Dal darı da keza öyle, bu ikisi yağ, protein ve karbonhidrattan zengin tohumlar.

Yulafın serinletici etkisi buralarda sıkça dile getirilmekle birlikte, buna bir dayanak olabilecek kaynak bulamadım. Ben kuşlarıma yulafı ve dal darıyı haftada 3-4 gün gibi sıkça veriyorum çünkü aktif olarak uçan hareketli kuşlar. Sağlıkları yerinde :)

Yulafı nereden TEM’in ediyorsunuz kabuklusu mu kabuksuzu mu nasıl veriyorsunuz

Yulafı nereden TEM’in ediyorsunuz kabuklusu mu kabuksuzu mu nasıl veriyorsunuz
petshoplarda bulunur.Yulaf istiyorum derseniz verirler. Bence vermeniz de bir sakınca yok. Serinleti etkisi olsa da ev sıcaktır. Ve dondurucu derece serinletmeyecek sonuçta :) İçiniz rahat olsun. Ancak fazlası yağlanmaya sebep olur aspur ve yulafın.Ona göre ayarlama yaparak verin.

Karışık yemle birlikte vermek mi daha iyi olur yoksa aspurla yulafı birlikte vermek mi

Bir anda yükleme yapmaya gerek yok normal yemleri,mamaları ve diğer takviyeleri ile kendilerini toparlayacaktır.İştahsızlık varsa iştah arttıcı takviyeler mesela elma(çekirdeği ayıklanmış) doğal iştah açıcıdır.Elma kafese bırakabilir yemiyorlarsa mamalara karıştırılabilir.Buna ilavaten dal darı kafese asılabilir.Tüyleri sağlıklı değil ise yem içeriğinde yoksa yemlerine yulaf katılabilir.Hastalıktan çıktıkları için sebze önermiyecem bağışıklık sistemi kuvvetli olmadığı için sebzeler yeteri kadar dezenfekte edilemezse tekrar hastalık kapabilir.Besin değeri yüksek çimlendirilmiş tohumlarda olur keza onuda iyi dezenfekte etmek gerekiyor.

Karışık yemle birlikte vermek mi daha iyi olur yoksa aspurla yulafı birlikte vermek mi
yeme de karıştırabilirsiniz direk de verebilirsiniz. Ama bir süre direk vermeniz daha faydalı olur gibi. Eğer yanlışsam arkadaşlar uyarsınlar.Ancak direk verecekseniz şöyle birşey söylemek isterim. Bir gün yem bir gün yulaf veya aspur hangisi ise onu verin. Normal yemi unutmasınlar yani. Şahsen benimkiler sürekkli aspur veya yulaf yiyince normal yemi yememeye başlıyorlar. O yüzden dönüşümlü verin derim.

Peki bu iç yulaf düşününce açık yemlerde ki gibi üstünde mikrop bakteri vs sakıncası var mıdır

Peki bu iç yulaf düşününce açık yemlerde ki gibi üstünde mikrop bakteri vs sakıncası var mıdır
Ambalaj içerisinde olan yulaf alırsanız herhangi bir sorun olmaz.Kendim sağlam kuşlarıma bile bugüne kadar sebzeleri hep elma sirkesi beklettip verdim.Hani komple dezenfekte etmiyor olsa da azaltıyor.Bir marul yaprağının üstünde yaşayan mikroskobik canlıları görseniz inan marul yemekten vazgeçersiniz.:)

arkadaşlar yardımcı olmuşlar.. geçmiş olsun.... aspur ve yulafı asla yaz kış kafesten eksik etmeyin.... yemin haricinde yemliklerde takın lütfen....

öncelikle geçmiş olsun. mama opsiyonu devreden çıkınca kuşlarınıza kuru gıda ve sudan vitamin takviyesi yapabilirsiniz.
mutlaka probiyotik takviyesinde bulunun. bunun için de sarımsak suyu ya da diazyme (benim önerim bu şartlar altında diazyme) kullanabilirsiniz.
yemlerine çok fazla müdahil olmanıza gerek yok. sadece iç yulaf katmanız yeterli olacaktır.
kafeslerinde dal darı bulundurmayı ihmal etmeyin.
aspur (kanarya yemi) bulundurursanız da öncelikle ona yönelecektir kuşunuz. bu da yağlanmayı tetikler. yeme bir miktar ilave edin ancak diğer tohumları da bulunsun.
eğer bulunduğunuz bölgede gıda katkı maddeleri satan bir yer varsa kuşlarınıza dekstroz da verebilirsiniz. %5 lik çözeltiyi (100 ml suya 5 gram) 20 defa seyreltin (yine örnek vermek gerekirse 100 ml suya 1900 ml su ekleyerek) ve 1 gün için sularına verin. sabahtan akşama kalsın, daha uzun tutmayın. eğer onu bulamazsanız eczaneden dekstroz içeren serum da alabilirsiniz. ama o çok fazla olur, açtığınızda bitirmeniz lazım.
vediğiniz meyve, sebzeyi mümkün olduğunca temizleyin. bunun için de en ucuz yol beyaz sirkede bekletmek olur. zaten kendisi çok ucuz bir ürün. sirkede beklettikten sonra sülfat-fosfat-kükürt gibi muhtemel kalıntıları uzaklaştırmak için iyice durulayın.