Karadeniz Pet

22 gün oldu yumurta yapalı ama hala çıkmadı

Kuşlarınızın renk ve mutasyon seçimi çok iyi olmamış zıt karakterleri baskın ve çekinikleri karşı karşıya getirmemişsiniz. Bir tanesini yeşil alsaydınız daha iyidi. Yuvalığı takın yumurtaları bekleyin. Ama kuşları salmamalı, banyo yaptırmamalı ve kafeslerinin yerlerini asla değiştirmemelisiniz.
Sade akdarı veriniz. Karışık almayın. Haftada 2 gün mama verirseniz yetecektir.
Yuvayıda içinde plastik folluklu olanlardan takın. Bir yedek follukta alın temizlik yapmaya çok iyi olur. Yumurtada iken temizlik veya kafeste değişiklikte yapmayın. Yavruda yapabilirsiniz.

Kuşlarınızın renk ve mutasyon seçimi çok iyi olmamış zıt karakterleri baskın ve çekinikleri karşı karşıya getirmemişsiniz. Bir tanesini yeşil alsaydınız daha iyidi. Yuvalığı takın yumurtaları bekleyin. Ama kuşları salmamalı, banyo yaptırmamalı ve kafeslerinin yerlerini asla değiştirmemelisiniz.
Yuvayıda içinde plastik folluklu olanlardan takın. Bir yedek follukta alın temizlik yapmaya çok iyi olur. Yumurtada iken temizlik veya kafeste değişiklikte yapmayın. Yavruda yapabilirsiniz.

Dişi kuşun seçtiği ilk erkek yeşildi zaten ama onunla bir süre kaldılar fakat eş olmadılar
Sadece ak darı neden vermeliyiz onu anlayamadım

Dişi kuşun seçtiği ilk erkek yeşildi zaten ama onunla bir süre kaldılar fakat eş olmadılar
Sadece ak darı neden vermeliyiz onu anlayamadım
Akdarı bu kuşları max üremeye ve iyi yavru bakmaya teşvik eder. Mama ile de diğer gerekllikleri sağladığınızda mükemmel bir bakımı gerçekleştirisiniz.

@Ayhan OTÇUOĞLU kuşları dinlendirmem gerekmiyor mu?
Hayır şu an değil. Dinlendirme zamanı birkaç faktöre bağlı. Örneğin 4 yavru bakan ve yem, mama ve takviyeleri yapılan kuş Eylül haziran arasında tam kapasite çalışabilir. Ancak bir ağızdaki yavru sayısı artarsa, yavru ve anaçlarda zayıflık ve sorunlar belirir ise dinlendirmeye alabilirsiniz. Daha yavru bakmadan dinlendirmenin bir gereğini göremiyorum.

Erkek muhabbet daha iri durumdaydı Yumurtlama ve çiftleşme döneminden önce şu an daha zayıf durumda bilgi sahibi olmadığımdan soruyorum yanlış anlamayın ilk defa evcil hayvan besliyorum
Gün aşırı yumurta mamasını veriyordum ayni şekilde suyuna vitamin keçiboynuzu pekmezi ve karışık tohumun içine Nijer atıyordum bu şekilde bakıyordum.

Yumurtalar boş çıktı hala atmadım bugün öğrenmiş durumdayım şimdi ne yol izlemeliyim

@Sakuram abi yardımcı olabilir misin
Öncelikle yumurta mamasını nasıl yapıyorsunuz ya da hazır mama mı kullanıyorsunuz bunu merak ettiğim için sormak istiyorum? Kuşların kızışmasında havuç büyük fayda sağlar, aynı zamanda tarçın. Bana mamanız hakkında bilgi verir misiniz? Onun dışında yumurtalarınızda birkaç tanesine dikkat ettiğimde normalde damarlanma olacağını düşündüm, sanırım büyük ihtimalle yeterli ısıyı alamamışlar ve yumurtalarınız bozulmuş ve kalanları da boş yumurtalar.

Erkek muhabbet kuşunuzu aldığınız zaman muhakkak sorun, tecrübesini öğrenin. Çiftler eğer tecrübesizse yumurtaların doluluk oranında sıkıntı yaşarız, bu normaldir çünkü zamanla tecrübe edinirler burada onlara zaman vermek gerekiyor. İkinci olarak, Ayhan hocamızın dediği doğru, dinlendirmeye gerek yok. Yuvalığı çıkarmayın, aksine kendileri ile hiç ilgilenmeyin, salmayın. Kafeste akıllı yemlik kullanın ve kafesinizin dışına asın akıllı yemliği, ana kapıya asabilirsiniz, çünkü dışarı çıkarmamanız gerekir. Ki sizin kafesiniz yuvalık takılan bir kafes olduğuna göre yani 2 kapılı bir kafes olduğuna göre, ana kapı zaten vardır, sıkıntı yaşamadan akılllı yemliği dışarı takın. Kuşların en az mertebede rahatsız edilmemesi gerekiyor, akıllı yemlik temizleme ve yem doldurma açısından size ve özellikle kuşlarınıza rahatlık verecektir. Büyük ihtimalle dişinin yumurtalara yatmama sebebi yumurtaları kıskanmış olmasından kaynaklanıyordur. Rahatsız etmeyin, dışarı çıkarmayın, yuvalığa bakmayın. İlk yumurtayı kontrol etmek için arada sırada bakabilirsiniz, onun dışında muhabbetler 2 gün ara ile yumurtladıkları için 2 gün arayla bakmanızda fayda vardır. Yumurta kesildiği zaman ise ilgilenmeyin, onlar gerekeni yapacaklardır. Ya ters bir durum olursa diyerek, endişenizi bir kenara bırakıp onlara güvenmeniz gerekiyor.

Yumurtaların delinmesi, kırılması gibi problemler çoğu zaman kıskançlık olsa da bazen kalsiyum eksikliğinden de gerçekleşebilir. Bunu şunun için diyorum, olur da yumurtaların kabuklarında bu sıkıntı gerçekleşmesin diye; kafes de kalamar kemiğini de bulundurunuz. Eğer kalamar kemiğine alışık değiller ise, ki muhakkak zamanla alışırlar; ama siz mamanın içine de koyabilirsiniz, rondadan geçirip yahut rendeleyip... Nijeri çok fazla vermeyin. Sonrasında ise sadece biraz sabır gerekiyor. Hayırlı, sağlıklı üretimler.

.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1,004 KB · Görüntüleme: 117
Yumurta mamasını kendim hazırlıyorum
Havuç fındık bebe bisküvisi yumurta maydonoz ve iri kırmızı biber rendeliyorum ve yumurta kabuklarını da koyuyorum Mısır unu ilave ediyorum forumlarda okuduğum mama tarifi bu şekildeydi

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 114
Yumurtların sarısını kullanıyorum çok az da beyazını ilave ediyorum

yumurtanın herşeyini koyun hiçbir şeyini atmayın

Mama da yaptığım bir yanlışlık var mı veya vitamin kullanımında Özetle şu an yapmam gereken nedir yaptıklarımın dışında

Apexisol vitamin kullanıyorum suluğuna gün aşırı damlatıyorum karışık yem kullanıyorum içine Nijer ilave ettim
Havuç ne sıklıkla ne kadar vermeliyim çok verince ishal oluyorlar

Geri