Karadeniz Pet

Acayip bir Cinsiyet-Yaş Sorunsalı-Çözemedim-Yardım

rock

Meraklı Üye

Arkadaşlar erkek kuşuma eş arıyordum. Eniştemin bir arkadaşı yukarıdaki kuşu vermiş. Kafa çizgileri, gözdeki halkalar ve cere rengine bakınca ban direk yavru ve cinsiyeti de tam belli değil dedim. ANCAK; kuş ilk 3 ay hariç 18 aydır kendilerindeymiş dedi. Bir yanlışlık olabilir diye bir daha sordum, yanlışlık yokmuş. Kuşu veren kişi satmıyor, kedi aldıkları için veriyor, eniştemin arkadaşı. Yani yalan-yanlış olmadığını anladım. Öyleyse gözde neden halka yok? Cere rengi eflatun-lila arası deliklerin kenarı daha açık ama tam beyaz da değil. 2 yaşında kuşun ceresi ya masmavi yada beyaz olmaz mı? Kafada da çizgiler var mı yoksa onlar renk deseni mi?
Albino ve tek renk kuşlarda yaş cinsiyet tahmini zordur diye okumuşdum bu da öyle bişeymidir? Yorumunuz nedir gerçekden yetişkin ve dişiyse benim kuşa eşe atıcam.
Yorumlar için şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:
Bence yanlislik var iris cikmamis kusta yavru bence hatta kus disiye donucek gibi

Yanlış anlaşılma var daha ceresi gagası süt gibi :) yavru bu kuş büyük ihtimal de dişi kuş

maşallah cok yakısıklı bı erkek cınsı de cekoslavak geldı bana. yasıda 2 senelık fılan deıl bu kusun yanlıslık vardır 3-5 aylık bı kus.

Kuş iri bi kuş. Renkleri de çok canlı. Bence de yavru. Zaten kuş bende değil şu an. yaklaşık 1 yaşında bir dişinin yanında aynı kafesde. Olmadı o dişiyi alırım o da hacimce iri bir kuş ama bu daha şimdiden ondan daha uzun yapılı bi kuş...

Arkadaslar. Enistem yukardaki kusun sahibinin yanindan aradi az once. Istersem getirecek. Kusun sahibi en az 1.5 senedir kendisinde oldugunu soyledi. Yani bi sebepten belki genetik kusun ceresi bembeyaz ya da kahve degil. Ama disi olmama ihtimali var mi? Hani albino kanindansa onlarda da yaş cinsiyet zor oluyomusya.. kusun yasindan suphem yok artik bu dogrultuda yorum alabilirmiyim?

ilk fotoğrafa göre erkek ama sonrakiler kafa karıştırıyor. çekinik parçalı kuşlarda cere pembe kalır erkekte albino gibi ama flaş var mı fotolarda bir sorun ilk foto sağ tarafta ki büyük foto tam erkek ceresi bende 2 erkek te aynı cereye sahip ve babalar yani dişi olma olasılıkları yok. flaşsız çekip atın flaş varsa

Çekinik parçalı olduğu için kuş gagası hiçbir zaman masmavi olmaz. Bence yaşı öyle diyorsa öyledir. Bu ara da bana bu kuş erkek gibi geldi

kuş çok fazla 3-5 aylık arası gibi duruyor :) acaba fotograflar o kadarken çekilmiş olabilirmi :D

şimdi bu konudan önce bir konu okudum adam 3 aylık diye 5 senelik kuşu vermiş birine onu okuyunca aklıma tam tersi olan aşağıdaki teori geldi

belki veren kişi yavru istemediğini eşe atacağını bildiği için kuş küçük diye almazlar falan elde kalır diye bir an önce gitsin diye öyle demiş olabilir

Son düzenleme:
şimdi bu konudan önce bir konu okudum adam 3 aylık diye 5 senelik kuşu vermiş birine onu okuyunca aklıma tam tersi olan aşağıdaki teori geldi

belki veren kişi yavru istemediğini eşe atacağını bildiği için kuş küçük diye almazlar falan elde kalır diye bir an önce gitsin diye öyle demiş olabilir

Böyle olsa petshopa götürür bırakır bence. Tanıdık kişiyse karşılıksız verecekse neden böyle bir şey yappsınki

Böyle olsa petshopa götürür bırakır bence. Tanıdık kişiyse karşılıksız verecekse neden böyle bir şey yappsınki
bulunduğu yerde petshop yoktur uzaktır yada daha iyi bakarlar diye petshop ters bir yeredir vs.. kısaca uğraşmamak içinve biran önce kurtulmak için olabilir mesela

Bendeki kuşun aynısı benimkiyle aynı ırktan yaşını tahmin etmek zor ama öyle 3 ay 5 ay değil bu yakışıklı. benim 7 aylık kuşum cere hala aldığım ilk gün ki gibi duruyor gram mavileşme falan yok üstelik kızışmış kuş bendeki. kuşun Erkek 8 ayın üstünde ve sabah kafasının arkasından gözlerine bak kırmızı olduğunu göreceksin

Benimde aynı türde bir kuşum var 7 aydır benimle kuşumun ceresinde bir değişiklik olmadı sanki aşağıya ilk aldığımda ve şimdiki halini paylaşıyorum.
13bbcabb875801ac212c4209fac4c875.jpg

İlk aldığım zaman
034682c202233998963ea34177764489.jpg

7298e21cf89b3a6dfd9a0ea253019b5d.jpg

Bu resimlerde şimdiki hali

Arkadaşlar resimleri ilanı açtığımda yani 2,5 ay önce bizzat ben çektim. Flash varmıydı hatırlamıyorum. Yaş konusunda bi yanlışlık olmadığı kesin. Eniştemin yakın dostu. Dün tekrar konu açılmış aradılar. Yani satma, verip başka alma vs gibi bir durum yok. Hatta olmazsa bi salmaya atıp kendileri eş bulmayı düşünüyolarmış. Çünkü kedileri var ve ilgilenemiyolar. Şimdi ben de kuşuma güzel bi eş arıyordum, bu kuşda evcile yakın. Tek mesele cinsiyeti kaldı. Şu an kuş bende olmadığından terkrar resim atamıyorumda. Kuşu alıp erkek mi dişi mi bilmeden bekleyip vakit de kaybetmek istemiyorum.... Ama kuş gerçekden çok güzel.
Şi

ilk fotoğrafa göre erkek ama sonrakiler kafa karıştırıyor. çekinik parçalı kuşlarda cere pembe kalır erkekte albino gibi ama flaş var mı fotolarda bir sorun ilk foto sağ tarafta ki büyük foto tam erkek ceresi bende 2 erkek te aynı cereye sahip ve babalar yani dişi olma olasılıkları yok. flaşsız çekip atın flaş varsa

Yaşı kesin olduğuna göre dişi de olabilirmi bu cereye göre? Yoksa sadece erkeklerde mi böyle koyulaşmadan açık kalır?

Arkadaşlar resimleri ilanı açtığımda yani 2,5 ay önce bizzat ben çektim. Flash varmıydı hatırlamıyorum. Yaş konusunda bi yanlışlık olmadığı kesin. Eniştemin yakın dostu. Dün tekrar konu açılmış aradılar. Yani satma, verip başka alma vs gibi bir durum yok. Hatta olmazsa bi salmaya atıp kendileri eş bulmayı düşünüyolarmış. Çünkü kedileri var ve ilgilenemiyolar. Şimdi ben de kuşuma güzel bi eş arıyordum, bu kuşda evcile yakın. Tek mesele cinsiyeti kaldı. Şu an kuş bende olmadığından terkrar resim atamıyorumda. Kuşu alıp erkek mi dişi mi bilmeden bekleyip vakit de kaybetmek istemiyorum.... Ama kuş gerçekden çok güzel.
Şi

Yaşı kesin olduğuna göre dişi de olabilirmi bu cereye göre? Yoksa sadece erkeklerde mi böyle koyulaşmadan açık kalır?

Erkeklerde pembe kalır dişi beyaz yada kahve olur

Neyse fırsat olursa flash sız bi foto isterim. Birlikte bir daha bakarız :)

Geri