Karadeniz Pet

Acill bi bakın !!!

• Konbuyu başlatan Ahmet Yusuf TAŞ
  • Başlangıç tarihi
A

Ahmet Yusuf TAŞ

Guest
arkadaşlar benim yuvalık erkek kuş ölmeden önce sürekli orada yattığından dışkıyla dolmuştu şimdi yavrular baya büyüdü ama dışkılar hep ayaklarına yapışmış temizliyorum yine bi köşeye gidiyorlar yine yapışıyor sizce yuvalığı temizleyeyimmi yada başka bi yuvalığın içine aktarayımmı yavruları sakat olmalarından korkuyorum ayakları yanlış kaynayabilir yuvalığı değiştirirsem anne yavruları öldürürmü ?

Yuvayi hafta bir temizlemek yeterli.yavrulari dikkatlice alin sadece islem surecini uzatmayin.yuvada cukur varsa sakat olma ihtimalleri dusuk.

talaş yok mu kardeşim yuvalığı talaşla doldur

Peki nasıl temizlemeliyim dişi kuş hiç yuvalıktan çıkmıyor aynı yuvalıktan bi tane daha var yer değiştirsem dişi yavrulara bişey yaparmı ? yuvalık çukur ama yavrular köşelerde duruyor ortada en küçük yavru duruyor dişi kuş onu ısıtmaya çalışıyor diğerleri tüylendi

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:36 -->-> Daha önceki mesaj 13:36 --

yuvalığı talaşla doldurmuştum kuluçkadan önce ama dişi kuş yuvalığa girmeyi kesti geri çıkarınca tekrar girmeye başladı

Peki nasıl temizlemeliyim dişi kuş hiç yuvalıktan çıkmıyor aynı yuvalıktan bi tane daha var yer değiştirsem dişi yavrulara bişey yaparmı ? yuvalık çukur ama yavrular köşelerde duruyor ortada en küçük yavru duruyor dişi kuş onu ısıtmaya çalışıyor diğerleri tüylendi

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:36 -->-> Daha önceki mesaj 13:36 --

yuvalığı talaşla doldurmuştum kuluçkadan önce ama dişi kuş yuvalığa girmeyi kesti geri çıkarınca tekrar girmeye başladı

yumurtlamadan önce oyuğa talaş az konulur. fazla olmasında dişi talaşları atar. yavrular çıktğında dışkılar yapışmaması için kalın talaşla doldurulur kardeşim. aynı yuvalıktan varsa sen dediğim şekilde yapıp değiştir.

Once kafesten yuvaliga olan deligi kapat Disi kusu dikkatlice al kafese koy sonra temizligi yaparsin.tabi yuvaligi ayni sekilde yerine birak yani disinin hazirlamis oldugu sekilde.yavrulara zarar vermez ama bu islemi cok gerekiyorsa yap!

Mama verirseniz dişi mamanın kokusunu alınca dışarı çıkabilir o sırada fırsat kollayıp çıkar çıkmaz yuvalığın içinden deliği kapatıp yuvalığı temizleyebilirsiniz.

Yuvalığı değiştirdim arkadaşlar dişi kuş şuan yavrulara yem yediriyor söylemeyi unutmuşum eski yuvalıkta çukur yoktu bunda var birde yavruların bazı ayak parmaklarına topak gibi dışkı yapışmıştı ve kurumuş henüz küçük olduğundan çıkartmadım tırnağı kopar diye sizce ileride bir sorun yaratırmı tırnakların dışkıyla kaplı olması yada kendi kendine düşermi ?

bence yavruyu üşümemesi için hafif bir havluya yada tülbente sarın, ayağını dışarı alın topak dışkıyıdı hafif ılık suyla ıslatılmış pamuk ile 1-2 dakika kadar sarın, yumuşayınca çıkar..

Ilık suyla o topakları yıkayabilirsiniz,bir zararı olmaz.Kuşu ıslatmamaya dikkat edin yeter.

arkadaşlar kuşların ayaklarını temizledim ancak 2 yavrunun ayaklarında sorun var gibi bir ayaklarını pek kullanmıyorlar ayakları geride kalıyor hep sizce yavru olduğundanmıdır ve ayaklarını temizledikten sonra bu ikisi öyle adım atmaya başladı oysa çok dikkat ettim canları acısa bağırırlardı herhalde ileride ayakları düzelirmi ?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:50 -->-> Daha önceki mesaj 22:30 --

up up up up

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 08:59 -->-> Daha önceki mesaj 22:50 --

up up up up up

Geri