Aklıma takılan birkaç soru?

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve eray81 tarafından 7 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. eray81
  Çevrimdışı

  eray81 Site Bağımlısı

  Katılım:
  24 Nisan 2013
  Mesajlar:
  84
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Merkez/Balıkesir
  Selam arkadaşlar.Yaklaşık 3 aylık erkek bir muhabbet kuşu sahibiyim ve muhabbet kuşu yetiştirmede yeni sayılırım..Dolayısıyla aklıma takılan birkaç soru var cevaplandırısanız sevinirim..

  1)İlk sorum tüneklerle ilgili..Bir yazıda tüneklerin çok önemli olduğunu okumuştum.Bende kafesimle beraber gelen alttaki linkte bulunan Hagen Vision marka tüneklerden var, kalitesi iyi ama sonuçta sert plastikten yapılma..İllaki ahşap olması şart mıdır?
  CANPET, Online PET SHOP, Kpek Mamas, Kedi Mamas, Royal Canin, Proplan, Hills, Brit, Purina, Goody, Eheim, Fluval, Tetra, Astro, Jebo, Akvaryum, Ku, Balk, Kedi, Kpek, Kaplumbaa, Kpek Mamalar, Kedi Mamalar, Ku Yemi, D Filtre, Filtre,Motor | rnn Byk Res

  2)Forumda mama yapımını okudum, ben de evde mama yapmayı düşünüyorum..Mamayı koyduğumuzda yemi çıkartacak mıyız yoksa ayrı bir kapta mamayı da yemin yanına mı koyacağız?

  3)Kuş yaklaşık 10 gündür bende..Amacım konuşturup kuşun kendime alışmasını sağlamak..Kuşu ne sıklıkla dışarı çıkartacağız ve günde ne kadar süre ilgilenmemiz lazım(minimum)

  4)Son olarak kafesin odadaki yeri ile ilgili.Kafesim bulunduğumuz odada balkona açılan pencerenin önünde sehpanın üzerinde duruyor..Kafesin yeri önemli midir?

  Sıktıysam özür dilerim..Şimdiden teşekkürler..
   
 2. Aytekin DOĞAN
  Çevrimdışı

  Aytekin DOĞAN Profesyonel

  Katılım:
  21 Şubat 2013
  Mesajlar:
  1.125
  Beğenileri:
  2
  Yer:
  Ankara
  Tahta tünek daha sağlıklı özellikle kuşun ayak sağlığı açısından.
  Mamayı yemle birlikte vermeniz daha iyi olur.
  3. soru kuşunuza bağlı.
  kafesin özellikle cereyanda kalmaması ve direk güneş ışığı (uzun süreli) almaması gerek
   
 3. eray81
  Çevrimdışı

  eray81 Site Bağımlısı

  Katılım:
  24 Nisan 2013
  Mesajlar:
  84
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Merkez/Balıkesir
  Teşekkür ederim
   
 4. EMRAH GÜNDAY
  Çevrimdışı

  Merhaba Eray bey ;
  1-Ahşap ( Ağaç ) olursa hayvan daha rahat eder tırnakları törpüler sonuçta büyük bir zaman dilimini tüneklerinde geçiriyorlar. Plastik tünekler ayak sağlığı ve tırnak bakımı açısından çok önerilmiyor.Ben özellikle dut ağacı kullanıyorum fakat ağacında bir kötü tarafı mutlaka en az ayda 1 defa sıcak suda bekletilip dezenfekte edilmelidir aksi takdirde hayvan hasta olabilir.
  2-ayrı bir kapta mamasını verebilirsiniz yemi çıkartıp çıkartmamak çok fark ettirmeyecektir. Muhabbetler genelde mamaya düşkündür.
  3-Kafes kapısını açık tutunuz. Bunu bir şarta bağlamayınız şu kadar dışarı çıkaracağım veya şu gün çıkaracağım diye şartlanmayın. Bırakın hayvan istediğinde çıksın zaten bir müddet sonra alışınca o kendisi yine içeri girecektir. Mümkün olduğunca varlığınızı hissettirin ve zaman ayırın bunun minimum maximum saati dakikası olmaz robot değil ki bu siz günlük yaşantınız içerisinde bir aile bireyi olarak onu görüp normal yaşantınızı sürdürünüz.
  4-Sehpa üzerinde olmaz hele ki balkon veya cam önü hiç olmaz.Rüzgar almayan aydınlık ve ayak altı olmayan bir bölgeye duvara boyunuz yüksekliğinde asmalısınız ve yerini değiştirmemelisiniz.
  Sormuş olduğunuz sorular için çok daha ayrıntılı cevaplar verilebilir fakat genel hatlarıyla bahsettiğim gibidir.Takıldığınız yerde yine yardımcı oluruz.
  kolay gelsin.
   
 5. eray81
  Çevrimdışı

  eray81 Site Bağımlısı

  Katılım:
  24 Nisan 2013
  Mesajlar:
  84
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Merkez/Balıkesir
  Çok teşekkür ederim verdiğiniz cevaplar için..Yalnız kafesin önünde durduğu pencereyi hiç açmıyoruz..Ama boyum yüksekliğinde değil..Dediğim gibi oturduğum koltuk yüksekliğinde bir sehpanın üzerinde...Yanımda olursa daha çabuk alışır düşüncesindeydim ama sanırım duvara asıcam önerinizden sonra..
   

Sayfayı Paylaş