Karadeniz Pet

bu sefer de yavru alamazsam artik kus almayacagim

Kayra kirac

Yeni Üye
Merhabalar 4-5 defa muhabbet kusu aldim fakat hic yavru alamadim. Bu sefer yine bir cif muhabbet kusu aldim eski sahibinde bir defa yavrulamislar fakat bakimsizliktan yavrular ölmüş. Sahibi de ihtiyactan dolayi satti. Simdi ben bu kusun ciftlesmesi icin ne yapayim bilgisi olan yardim edebilir mi? Mama felan ne alayim. Simdiden tesekkurler...

Kuşlar tüyde değilse nijer veya mama takviyesiyle kızıştırıp çiftleştirmeye hazırlayabilirsiniz.mamayı kendinizde yapabilirsiniz satın almanıza gerek yok

(Levent ACAR ın mama tarifi)
Tuzsuz etimek ezilip un haline getirilir. (1 kuş için 1 tane)Yumurta haşlanip soğuduktan sonra rendelenir. (1 kuş için çeyrek yumurta)Havuç rendelenir. (1 kuş için serçe parmağı kadar)
Karışım 3-4 saat kafeste tutulup sonra alınmalıdır. Yemiyorsa, aktardan keçi boynuzu tozu alınıp çay
kaşığının ucu ile mamaya karıştırılabilir. Mamanın üzerine yem serpilebilir..

Kuşları sabit yüksek bir yere asın. Fazla ilgilenmeyin mamasını yemini suyunu degiştirin yeter bide sabırlı olun.

Sabir etmelisin oncelikle eve alismalarini beklmelisin mama yapabilirsin nijer verebilrsin ama ölçüyü kacirmamak sartiyla kuslari.fazla rahatsiz etmemelisin

Cok saolun. Yazdimmi bilmiyorum ama erkek kus disi kusun basini kasiyor. Ben karisik yem aldim nijer tohumlu. Ve kraker aldim o krakeri ezdim yeme karistirdim ve azicik da bal. Koydum mesela 3kase yemin icine bir cay kasigi bal koydum. Cok temiz bakiyorum. Kasiniyordu tuy dokuyordu pire ilaci aldim. Kafesi camasir suyu ile yikadim yuvalik taktim. Ve kimsenin olmadigi bir odaya koydum. Birsey daha ekleyeyim disi yem yemeye gelen erkegi dovuyor acaba kur mu yapiyor

Kuşlar tüyde değilse nijer veya mama takviyesiyle kızıştırıp çiftleştirmeye hazırlayabilirsiniz.mamayı kendinizde yapabilirsiniz satın almanıza gerek yok

Tuzsuz etimek ezilip un haline getirilir. (1 kuş için 1 tane)Yumurta haşlanip soğuduktan sonra rendelenir. (1 kuş için çeyrek yumurta)Havuç rendelenir. (1 kuş için serçe parmağı kadar)
Karışım 3-4 saat kafeste tutulup sonra alınmalıdır. Yemiyorsa, aktardan keçi boynuzu tozu alınıp çay

Tuyde olurda mama ve nijer verirsek nolur

Simdi kuslarimin resmini atsam bi bakar misiniz
PHP:

bal verirken ölçüyü kaçırma fazla şeker bünyelerine zarar verebilir

birde yemini suyunu temizliğini düzenli yaparsanız bu aşama dahada hızlanır kanaatindeyim.

Nane muhabbet kuşlarını kızdırıyor diye biliyorum kafesine gerekli eşyaları koyun (kalamar kemiği,vitamin,Gaga taşı,şu, yem vb.)dişi kuşunuz eğer yuvaya daha sık girmeye başladı ise belkide yumurtlamaya hazırdır eğer dişi kuşunuz yumurtlar ise onu kesinlikle stresten uzak tutun mümkünse o süreç boyunca altlığını değiştirmeyi değiştirirkende çok dikkatli olun yavaş hareket edin aynı şekilde yemini ve suyunu değiştirirkende dikkatli olmanız gerekiyor eğer dişi kuşunuz strese girer ise yumurtalarını kurabilir kuluçkaya yatmaktan vazgeçebilir yumurtayı yuvada dışarı atabilir vb durumlarla karşılaşabilirsiniz yumurtayı kesinlikle siz ellemeyin yoksa aynı durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

Son düzenleme:
nijer verirseniz tüy değişimi uzun sürer

Galiba atabilicem bu kusu disi biliyorum
08G7pV.jpg

Geri