Karadeniz Pet

Erkek yavruya zarar verir mi

ylmz.anil

Yeni Üye
Bugün ilk yavrum yumurtadan çıktı erkek sık sık yuvalığa girmeye başladı dişinin altında beş yumurta daha var, erkek kuş yuvalığa girince içeride biraz ses oluyor ve dişi çıkıyor yuvadan sonra yine giriyor. Erkek kuş genelde mama yiyip öyle giriyor yuvaya yavruyu beslediğini düşünüyorum fakat dişinin sürekli çıkması ve içerideki sesler beni biraz korkuttu. Erkek kuş böyle yaparak yavrulara veya yumurtalara bir zarar verir mi? Ne yapmalıyım?

Havuç falan eklemiyorum mamaya fakat yeni aldığım hazır mamada fazla nijer var, bunu da ayıklamaya çalışacam artık. Besleyici ama kızıştırmayan ne önerirsiniz mamanın içine?
Kızıştırıcı takviye kullanıyorsanız kesin, kuşların kuluçka döneminde kızgın olması sorunlara sebep olabilir.

Erkek yavruyu beslemeye çalışıyordur yavruya zarar vermediği sürece sorun yok.

Havuç falan eklemiyorum mamaya fakat yeni aldığım hazır mamada fazla nijer var, bunu da ayıklamaya çalışacam artık. Besleyici ama kızıştırmayan ne önerirsiniz mamanın içine?
Biber, havuç, bal, pekmez, nane gibi ürünleri kuluçka süresi boyunca kullanmayınız onun dışında diğer sebzeleri tercih edebilirsiniz.

Yavruların birçoğu yada tamamı yumurtadan çıktıktan sonra yavru gelişimi için en önemli besin yumurtadır, haşlanmış yumurta sarısını hazır mamaya karıştırabilirsiniz yüksek protein sayesinde besleyicilik değeri artacaktır.

Biber, havuç, bal, pekmez, nane gibi ürünleri kuluçka süresi boyunca kullanmayınız onun dışında diğer sebzeleri tercih edebilirsiniz.

Yavruların birçoğu yada tamamı yumurtadan çıktıktan sonra yavru gelişimi için en önemli besin yumurtadır, haşlanmış yumurta sarısını hazır mamaya karıştırabilirsiniz yüksek protein sayesinde besleyicilik değeri artacaktır.
Çok teşekkür ederim birde kimileri yavru çıkınca her gün mama vermemi söylüyor sizce her gün mama takviyesi yapmam gerekir mi? Evde olduğum için hazırlama konusunda bir sıkıntım yok yeter ki iyi beslensinler.

Çok teşekkür ederim birde kimileri yavru çıkınca her gün mama vermemi söylüyor sizce her gün mama takviyesi yapmam gerekir mi? Evde olduğum için hazırlama konusunda bir sıkıntım yok yeter ki iyi beslensinler.
Her gün mama vermek doğru değil yavruların tohumlardan da besin almaları ve kursaklarının, sindirim sistemlerinin tohumları ögütmeye ve sindirmeye alışması lazım. Yavrulu takımlara ideal mama sıklığı haftada 3 gün yeterlidir. Şayet Anne yada Baba kuşlardan biri yok, kaçmış, uçmuş, ölmüş ise yani yavruları tek kuş besliyorsa o zaman mama sıklığı arttırılabilir.