Karadeniz Pet

Eş tutma problemi

İsmail ŞENKAYA

Yeni Üye
Arkadaşlar herkese merhaba.

Benim 3.5 yaşında, ve onun oğlu 9 aylık iki erkek kuşum var.
Bu kuşlar için birer dişi alıp iki ayrı çifthaneyi ortadan böldüm ve kuşları bu çifthanelere attım.
Amacım kuşları birbirine alıştırmaktı.
9 aylık kuşun yanındaki dişi nasıl oldu ise çifthaneyi böldüğüm aradan erkeğin yanına geçmiş.
Kavga falan da yoktu önceleri, ben de ellemedim.
Bir kaç gün sonra erkek dişiden aşırı şekilde kaçar oldu, ben de o dişiyi alıp 3.5 yaşındaki erkeğin yanına attım, diğer dişiyi de 9 aylık erkeğin yanına.
Şimdiye kadar iki-üç hafta oldu, küçük erkekle dişide yem verme vs. olmasa da kavga da yok.
3.5 yaşındaki erkeğin ise dişiyi attığım ilk günlerde yüzünde iki kahverengi nokta gördüm, kan olduğunu, kavga ettiklerini düşünüp çifthanenin arasını böldüm.
Geçtiğimiz hafta sonuna kadar birbirlerini görecek şekilde ayrı idiler.
Hafta sonu tekrar birleştirdim, bu güne kadar problem yoktu ama, bugün yine erkek deli gibi çırpınıp bağırıyordu.
Ben de bu sabah tekrar ayırdım.
Acaba bu kuşlar anlaşamıyorlar mı? Eş değiştirmeli miyim?
Kuşların genelinde tüy dökümü var, acaba stresten oluyor olabilir mi?
3.5 yaşındaki erkek evcil konuşan bir kuştu, 2 yaşında eş alıp zor da olsa yavrusunu aldım.
Şimdi konuşmayı unuttu ama sabah beni bunun yanında al der gibi bakıyordu yüzüme, ne yapmalıyım acaba?

ele alışık kuşlarda eş tutma sorunu oluyor dışarıya cıkmaya alışdıkları için cok fazla eşi ile ilgilenmıyorlar hep oyun peşindeler kafesden salmazsazız yakında alışır

ele alışık kuşlarda eş tutma sorunu oluyor dışarıya cıkmaya alışdıkları için cok fazla eşi ile ilgilenmiyorlar hep oyun peşindeler kafesten salmazsazız yakında alışır

Kuş ele alışıktı ama artık değil.
Bir seneden fazla yanında eşi vardı, iki kez yavrusunu aldım.
Ama eşi olan dişi yavru dövdüğü için ayırdım, iki-üç ay sonra yeni eş aldım.
Dışarı salmıyorum uzun zamandır.
İlk biraraya getirdiğimde iyi gibiler ama bir kaç gün sonra erkek çırpınmaya bağırmaya başlıyor.
Dediğim gibi bir kere de yüzünde kahverengi noktalar gördüm, sanırım kandı.
Yani ele alışık olduğu için olduğunu sanmıyorum, yine de siz daha iyi bilirsiniz?
O kadar yavru büyüttükten sonra hala böyle bir durum olabilir mi?

yanındaki dişi kızgın mı erkek aşırı kızgın ise cıftleşmek istoyor dişide karşı koyuyor olabilir

Dişi 5-6 aylık, henüz kızgın değil.
Ayrıca yuvalık da yok.
Bunlar etken olabilir mi?
Dişi kızışana kadar ayırmamı önerir misiniz?
Eğer ayırmam gerekirse birbirlerini görmeliler mi, görmemeliler mi?

Üretim yapmak için konuşan kuşu kafese hapsedip yabanileştirmek bana ters geldi. Tercih sizin, ama dikkat edin forumda kuşum konuşmuyor, bana gelmiyor diye üzülen tonla insan var. Değerli bir şeyi israf etmek gibi sanki... Hobinin amacını sorgulamalı belki de..

Son düzenleme:
Üretim yapmak için konuşan kuşu kafese hapsedip yabanileştirmek bana ters geldi. Tercih sizin, ama dikkat edin forumda kuşum konuşmuyor, bana gelmiyor diye üzülen tonla insan var. Değerli bir şeyi israf etmek gibi sanki... Hobinin amacını sorgulamalı belki de..

Aynen katılıyorum yazdıklarınıza.
Ben bu kuşu 3.5 yıl önce aldım.
Aldığımda üniversite ikinci öğretimde öğrenciydim ve evde olduğum zamanlar gün boyu benimleydi.
Ama 5-6 aylık olup kızışmaya başlayınca, kendimi eş almaya mecbur hissettim.
Hayvan kendi yansımasını görebileceği ufak bir metal parlamasına bile saatlerce kur yapıyordu.
Eş tutturma süreci de çok sancılı geçti.
Yani o sorgulamayı bana çok önceden yaşattı bu sevgi.
Şu an keşke hiç bulaşmasaydım diyorum.
Amacım kesinlikle yavru almak değil, evet yavru almak çok güzel ve heyecanlı bir süreç.
Yavruları da olsun isterim ama olan yavruları elimden bile çıkarmakta zorlanıyorum.
Keşke bir arada olsalar, yavruları olmasa ama oluyor.
Ki olmasın diye sürekli dışarı bıraktım kuşları, yine de oldu.
Dediğiniz gibi, hayvan ilgisini kaybetti bana, konuşmuyor, ben de üzülüyorum, ama...
Onun en mutlu olacağı kombinasyonu bulmaya çalışıyorum, umarım başarırım.
Sağolun yorumunuz için.
[MENTION=6181]murat DEMİR11[/MENTION] Bey, dişinin kızışması ve yuvalık süreci olumlu etkiler mi?
Cevap verebilirseniz sevinirim.

Aynen katılıyorum yazdıklarınıza.
Ben bu kuşu 3.5 yıl önce aldım.
Aldığımda üniversite ikinci öğretimde öğrenciydim ve evde olduğum zamanlar gün boyu benimleydi.
Ama 5-6 aylık olup kızışmaya başlayınca, kendimi eş almaya mecbur hissettim.
Hayvan kendi yansımasını görebileceği ufak bir metal parlamasına bile saatlerce kur yapıyordu.
Eş tutturma süreci de çok sancılı geçti.
Yani o sorgulamayı bana çok önceden yaşattı bu sevgi.
Şu an keşke hiç bulaşmasaydım diyorum.
Amacım kesinlikle yavru almak değil, evet yavru almak çok güzel ve heyecanlı bir süreç.
Yavruları da olsun isterim ama olan yavruları elimden bile çıkarmakta zorlanıyorum.
Keşke bir arada olsalar, yavruları olmasa ama oluyor.
Ki olmasın diye sürekli dışarı bıraktım kuşları, yine de oldu.
Dediğiniz gibi, hayvan ilgisini kaybetti bana, konuşmuyor, ben de üzülüyorum, ama...
Onun en mutlu olacağı kombinasyonu bulmaya çalışıyorum, umarım başarırım.
Sağolun yorumunuz için.
[MENTION=6181]murat DEMİR11[/MENTION] Bey, dişinin kızışması ve yuvalık süreci olumlu etkiler mi?
Cevap verebilirseniz sevinirim.
Duyarlılığınız takdire değer doğrusu. Lakin yanlış anlamayın, kuşa arkadaş alınmasına karşı değilim bilakis destekliyorum. Sadece kafese hapsedilmesi bana haksızlık geliyor. Serbest kalabildiği sürece daha da mutlu olacağına şüphe yok. Siz zaten yeterli hassasiyete sahipsiniz, benim tavsiyeme ihtiyacınız yok. Sağlıklı ve mutlu kuşlar dilerim...

Duyarlılığınız takdire değer doğrusu. Lakin yanlış anlamayın, kuşa arkadaş alınmasına karşı değilim bilakis destekliyorum. Sadece kafese hapsedilmesi bana haksızlık geliyor. Serbest kalabildiği sürece daha da mutlu olacağına şüphe yok. Siz zaten yeterli hassasiyete sahipsiniz, benim tavsiyeme ihtiyacınız yok. Sağlıklı ve mutlu kuşlar dilerim...

Teşekkür ederim, kuşları şu anda dışarı salmamamın nedeni eş tutmalarını sağlamak.
Yoksa, ailem sürekli dışarıda olmasından çok şikayetçi zaten.
Bir de artık dört kuş olunca, bir takım diğer takımı rahatsız eder mi diye korkuyorum.

Geri