Karadeniz Pet

Gaga Sorunu ACİL..

• Konbuyu başlatan Edanaz Özdemir
  • Başlangıç tarihi
E

Edanaz Özdemir

Guest
Muhabbet kuşumu alalı 6-7ay oldu yavaş yavaş bize alıştı, konuşmaya başladı dişi olmasına rağmen öpücük öpücük demeye başladı keyfi yerindeydi.Annem yemini az yediğini gözlemleyip gagasının ucunu kesmiş, kanama olmuş. Şimdi bi kanama yok ama gagasının ucu kahverengi ve boynunu arkaya çevirip tüğlerinin içine kafasını koyuyor.Ve kafesinde bizi gördüğü tarafa arkasını dönmüş. Ne yapmam gerekir ne olur yardım edin?:confused:

gaga taşı alıp kafesine koysaydınız o kendi işini hallederdi gagasını kesmeye gerek yoktu. kus size küsmüş olabilir.

Korkmus oldugu için böyle davranıslar gösterir. Tekrar güvenini kazanmanız gerekir.

gaga taşı var kafesinde gaga izleri de var üstünde ama annem işte, uzamış yem yiyemiyor diye kesmiş. Bir şey olur mu acaba , bi zararı varmıdır?

kanamadığı ve yem yemesinde bir sorun olmadığı sürece zararı olmaya bilir fakat kuşun güvenini tekrardan kazanmanız gerekli.

rb1tn.jpg

bakın bu şekilde duruyor.
http://j1308.hizliresim.com/1d/b/rb1u4.jpg

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Güvenini tekrardan kazanmak için neler yapabilirim, bir bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

İlk basta neler yaptıysan aynılarını tekrarla :) ayrıca sana olan ilgisini arttırmak için aynayı kafesden cıkartmalısın

İlk basta neler yaptıysan aynılarını tekrarla :) ayrıca sana olan ilgisini arttırmak için aynayı kafesden cıkartmalısın

Bazı sitelerde ayna olmazsa yalnızlık hissedip bunalıma girebilecekleri yazıyordu, sonrasında ayna aldım çok vakit geçiriyor aynada. Çok teşekkür ederim deniycem inşallah :)

ayna hep onun kafesinde duruyo demi onu hiç yalnız bırakmıyo :) ozaman aynayı cıkartın ve aynı sekilde bıkmadan uzanmadan hep onunla ilgilenin aynadan cok size alısacaktır aynı mantık bu sefer bunalım gecirmesine sebeb yok ama bi zamandan sonra onla ilgilenmeyi bıraktınızmı yanına eş alın fala tek takılmasın

Kanamanın durması iyiye işaret. Kuşunuzun güvenini tekrar kazanmalısınız..

Ben hiç kuşlarımın gagasını kesmedim. Sakıncalı olduğunu düşünüyorum. Zaten gaga kesme konusu hakkında fikri olanlar yorum yapmışlar. Ben tekrardan şunu söyleyebilirim. Kafesteki aynayı çıkarın, kuşunuzla sakin sakin konuşun ve ani hareketlerden kaçınmaya çalışın. Hani bir arkadaşınız gibi davranın ona. Bir süre sonra kafese elinizi sokarsınız yavaş yavaş elinize alırsınız. Kuş zaten bir zaman sonra sizi benimseyecektir.

Kardeşim öncelikle aynayı çıkar size alışmaz kolay kolay. Gagasını kesime gelince gerçekten çok dikkatli olunması lazım bu konularda. Bende erkek kuşumun gagasını tırnak makasıyla keserim ama çok dikkat etmek lazım. Erkek kuşların gagası çok çabuk uzuyor. Keşke siz değil de bir veterinere götürüp kestirseydiniz eğer uzunsa.

Bende bir kere aynı hatayı yaptım gagasını kestim aynen kan geldi ama geri durdu sonrasında benim kuş daha da arsızlaştı küsmedi de saldırganlaştı sonrasında biraz da gayretlerimle ilgi göstermemle eski haline döndü arada yine saldırıyor ama pek etkili olamıyor saldırılarında :D Gaga kesmeyi hiç tavsiye etmem gaga taşı kullanımını öneririm ama o da yetersiz kalıyorsa gagası çok uzunsa uzman birisine kestirin..Neyse arkadaşların söylediği gibi ilgilenin onunla yeniden size güvenecektir..

gaga kesicekseniz gaganın en uc sivri yerini almanız yeterli bence

Geri