Karadeniz Pet

Hobihane Icin Birkac Soru

Furkan Yıldız

Meraklı Üye
Merhaba Yakin zaman da Muhabbet Kusu Hobihanesi acmayi dusunuyorum acacagim yer 12 Metrekare (4 metre uzunluk 3 metre en) Ama aklima Takilan bir kac soryu var.Simdi bu 4 Metre uzunulugu olan yerin 1 mt2 sini Salma yapmak istiyorum 2 Tane:
1-Salmayi alt ust mu yapayim,Yoksa yan yana diklemesinemi yapayim?
2-Tel kafeslerdenmi olsun yoksa Bst Kafeslerdenmi yani PVC?
3-Show,Jumbolardan baslarsam sikinti olurmu sizce?
Cevaplariniz bana yol gosterecektir eminim.Sadece goruslerinizi almak istedim :)

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
Hayırlı olsun, Allah utandırmasın Furkan.

1. Salmayı tabandan tavana kadar yapman en doğrusu, ortadan bölersin.

2. PVC box kafeslerin temizliği çok kolay oluyor, kimi kuşlar box kafeste yuvalığa girmeyebiliyor. İkisinden de olsun.

3. Tecrüben yoksa 1-2 sene ufak çabuk üreyen kuşları beslemen yararına olacaktır.

Hayirli olsun... sorularina birsey demeyim de benim sana bi sorum olsun isinma isini nasil yapmayi dusunuyorsun..

Oda Evin icinde fazlaliktan kullanilmiyor Yalitimi var ve Kaloriferli hic sorun olmuyacak benim icin :)

[MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION] bey güzel yorumlamış havalandırma için birşey düşündünüz mü?

Normal ev Cami var O yetmezmi

öncelikle hayırlı olsun. evin içerisinde ne kadar da ayrı bir oda olsa, eğer bir apartman ise çok sayıda kuşun yaratacağı ses komşularınıza aranızda problem çıkmasına neden olabilir. salma inşaatına girişmeden önce kendi artı ve eksilerinizi hesaplayın.
-ses konusunu nasıl halledeceksiniz. neredeyse 24 saat boyunca bitmeyen bir ses olacak,
-temizlik her gün aksatmamanız gereken bir durum olacak.
-havalandırmayı pencere ile yapabilirsiniz ancak pencereden doğacak hava akımını dağıtmanız gerekiyor.
-pvc kafeslerin temizliğinin kolay olduğuna her ne kadar katılsam da muhabbet kuşlarının kemirme iç güdüsüne yanıt olmadığını da biliyorum. dolayısıyla kafeslerine kemirmeleri için bol miktarda gaga taşı, ahşap tünekler vs koymalısınız.
-ışıklandırma bu tarz kapalı kafes ve sistemler için sorun olacağından her kafesin ışıklandırmasını ayrı ayrı ideal şekilde hesaplamalısınız.
- sağlıklı beslenmeleri ve mama, ilaç vs sarfların sürekli taze kalmalarının sağlanması için bir mini buzdolabını onlara ayırmanız gerektiğini de önermek zorundayım.
- ve en önemlisi, evde solunum sistemi rahatsızlıkları olan bir kimse varsa bu onlar için çok tehlikeli olacaktır. kapıyı her ne kadar kapalı tutarsanız tutun, havada askıda kalacak tozlar ve tüyler onları çok rahatsız eder.

ev üretimi (çoklu sayıda) zordur. üstte bahsettiğim koşulları sağlayabileceğinize inanıyorsanız, hobi üretimi çok keyiflidir. vaktiyle ben de yapmıştım ama hızla artan kuş sayısı problem yaratmaya başlamıştı. bir süre sonra yavruları satarak ya da sahiplendirerek elden çıkartma zorunluluğu vuku bulduğunda bunları da önceden ayarladığınızdan emin olun.

her şeyin dilediğiniz gibi olmasını temenni ederim.

LEVENT ACAR Ve DENIZ KOM sizlere cok tesekkur ederim Istedigim sorularin hepsini cevaplamissiniz Bakalim ben birazdaha dusuneyim bu ev isini :D

pvc kafesten tel kafese geçmiş biri olarak kesinlikle tel kafes kullanmanızı öneririm.birçok arkadaş pvc kullanıyor ve memnunlarda ben hiç memnun kalmadım.
yavru salması mutlaka olmalı.bebekler yeni yeme düştüklerinde bu salmada uçmayı ve gerekli gücü kazanacakları hale gelmeleri için ılk önce bu salmaya alınmalı.
genç kuş salması,uçuş salması damızlıkları dinlendırebileceğiniz ayrı bi salma say say bitmez :)bunlar bır çok üretimhanede olmamasına rağmen üretim yapılabilir fakat olsa tabıkı daha ıyı olur.
olmazsa olmaz havalandırmadır.özellikle kış aylarında kümesin ısınması için ısıtıcılar çalıştırılır sıcakla birlikte karbondıokst ve amonyak artar.kümes içinde oluşacak karbondioksit ve amonyagı dışarıya sürekli dışarıya atacak bir havalandırma sistemi şarttır.pencereyi acarak özellikle kış aylarında bu havalandırmayı sağlayamazsınız.5 10 dakika deil günün büyük bölümünde içeride oluşan pis havayı dısarıya atacak bir aspratorü odanın buyuklugune göre seçmelisiniz.

BERKAY AKCAY Tesekkur ederim sizde cok guzel anlatmissiniz Sanirim su evde beslemeyi askiya alicam
SERKAN ERKAN Abi sende bi yazarsan memnun olurum
Herkesin fikrini almak Isterim :)

pvc kafesten tel kafese geçmiş biri olarak kesinlikle tel kafes kullanmanızı öneririm.birçok arkadaş pvc kullanıyor ve memnunlarda ben hiç memnun kalmadım.
yavru salması mutlaka olmalı.bebekler yeni yeme düştüklerinde bu salmada uçmayı ve gerekli gücü kazanacakları hale gelmeleri için ılk önce bu salmaya alınmalı.
genç kuş salması,uçuş salması damızlıkları dinlendırebileceğiniz ayrı bi salma say say bitmez :)bunlar bır çok üretimhanede olmamasına rağmen üretim yapılabilir fakat olsa tabıkı daha ıyı olur.
olmazsa olmaz havalandırmadır.özellikle kış aylarında kümesin ısınması için ısıtıcılar çalıştırılır sıcakla birlikte karbondıokst ve amonyak artar.kümes içinde oluşacak karbondioksit ve amonyagı dışarıya sürekli dışarıya atacak bir havalandırma sistemi şarttır.pencereyi acarak özellikle kış aylarında bu havalandırmayı sağlayamazsınız.5 10 dakika deil günün büyük bölümünde içeride oluşan pis havayı dısarıya atacak bir aspratorü odanın buyuklugune göre seçmelisiniz.

Berkay bey,havalandırma ve kış aylarındaki Isınma konusuna değinmişken konuyu açan arkadaşın konusuna yardımcı olacağı düşünerek,bazı üreticiler kış aylarında ısıtıcı kullanıyor bazıları Önermiyor,bende kullanmayı düşünmüyorum,Bulunduğum il gaziantep 20m2 bir yerde hobimi yapıyorum 5tkm ve 8 yavrum var,havalandırma olarak yaz aylarında bir pencerem vardı,kanadı çıkarıp sineklik taktırdım yan profosyonel bir havalandırma sistemi yok mağlum havalar soğudu için pencere kanadını takıp şu an aktif bir hava girişi olmuyor sabah akşam yem ve su işlemlerinde 10 dk şeklinde kapı Açılıyor ne önerirsiniz.

Ben yaklasik 10 takim uzerinde evde bakiyordum.(ufak bir rahatsizliktan dolayi bir kismini elden cikarttim.) Ses konusunda arkadaslar hakli. Tuy ve toz konusunda hassasiyeti olan kisiler varsa tehlike olusturacaktir. Isinmaya ve havalandirma konusuna gelince kalorifer ve camdan temiz hava alarak hallediyordum. Hic sorun yasamadim. Kafes konusuna gelince ben 4 katli 2 tane BST kafesim var. Ayrica yatay salmam var. Onun haricinde de kucuk tel kafeslerim bulunuyor.

Koku sorunu taban malzemesi kullanarak halledilebilir.

Berkay bey,havalandırma ve kış aylarındaki Isınma konusuna değinmişken konuyu açan arkadaşın konusuna yardımcı olacağı düşünerek,bazı üreticiler kış aylarında ısıtıcı kullanıyor bazıları Önermiyor,bende kullanmayı düşünmüyorum,Bulunduğum il gaziantep 20m2 bir yerde hobimi yapıyorum 5tkm ve 8 yavrum var,havalandırma olarak yaz aylarında bir pencerem vardı,kanadı çıkarıp sineklik taktırdım yan profosyonel bir havalandırma sistemi yok mağlum havalar soğudu için pencere kanadını takıp şu an aktif bir hava girişi olmuyor sabah akşam yem ve su işlemlerinde 10 dk şeklinde kapı Açılıyor ne önerirsiniz.
havalandırma işi kuş sayısıyla orantılıdır aslında.20m2 bi alan 5 takım için çok çok çok fazla.kuş sayısının artmasıyla muhakak bir havalandırma düşünmelisiniz.çok ciddi bir havalandırma sistemi kurmanıza gerek yok bence.asprtörleri kümesin odanın ısmıne nedersenız deyın m3 yöntemi ile seçiyorlar.odanın enı boyu ve yukseklıgını carparak m3 une ulasılıp bu m3 küpe göre uygun buyuklukteki ve devirdeki asprtörunuzu secebılırsınız.kendimden örnek verırsem kümesim 51 52 m3 kullandıgım aspratör çalıstıgında odayının havasını 1 saatte 1,5 kez temizlemiş oluyor.bu yönteme biat etmezsenız daha küçük bir asptr secersenız yeterli temızlemeyı yapmaz.daha buyuk bır asprtör secersenızde calıstıgı anda odaya buyuk gelecegı ıcın cıddı bır hava akımı yaratır oda ıcersınde ve kuşlarıda bu hava akımı bildiginiz gibi hasta eder.
gercekten çok fazla önemi vardır havalandırmanın dedıgım gıbı bence olmazsa olmaz.kümes buyuklugune göre kuş sayısı fazla olmamalıdır.bu kurala uymayan arkadaşlar kısa vadede bır sorun yaşamasalar dahil bilmeliler ki uzun vadede bir çok sorunla karsılasacaklardır.kışın pencere ıle havalandırma olmaz kuş sayısı odaya göre fazla ise.
havalandırmanın olmamasının en buyuk sorunları yavru ölümlerı ve yavrularda kanat kuyruk tuylerının dökülmesidir bana göre.kısa sürede tüm kümese yayılabılır bu sorunlar.amaç üretimse üretimi önleyecek herseyı yok etmelıyız.forumdada bir çok hobıcı arkadaş satacakları yavru yada genç kuşları paylasıyor.çogunda kanatsız ve kuyruksuz yavrulara sahit oldum.yada kuşum ucamıyor sorusyla geliyorlar sureklı.bunun sebebi havalandırma eksikliğidir.kimse sürekli yerde yürüyen tavuk gibi kuşlar istemez.bır havalandırma parası vermemek için kuşları tavuk ederler sonrada ıyılestırmek için havalandırma parasının kat katını ilaçlara verip hayvanları kobay ederler.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:55 -->-> Daha önceki mesaj 23:42 --

Koku sorunu taban malzemesi kullanarak halledilebilir.
amaç kokuyu önlemekten ziyade kümeste oluşan amanyok ve karbondioksıtı dişarıya atmak.taban malzemesi havalandırma olsada olmasada bence kullanılmalı zaten.
pvc kafes ve siyah öntel kullanan üretici arkadaşlar çok iyi bilir kafeslerin en üstü ve teller beyaz bir tozla kaplanır kısa sürede. bu minicik tozlar hem kuşlara hemde hobicilere zararlıdır.havandırma sistemi zehirli gazlar dışında oluşan bu tozlarıda dısarıya atarlar.

havalandırma işi kuş sayısıyla orantılıdır aslında.20m2 bi alan 5 takım için çok çok çok fazla.kuş sayısının artmasıyla muhakak bir havalandırma düşünmelisiniz.çok ciddi bir havalandırma sistemi kurmanıza gerek yok bence.asprtörleri kümesin odanın ısmıne nedersenız deyın m3 yöntemi ile seçiyorlar.odanın enı boyu ve yukseklıgını carparak m3 une ulasılıp bu m3 küpe göre uygun buyuklukteki ve devirdeki asprtörunuzu secebılırsınız.kendimden örnek verırsem kümesim 51 52 m3 kullandıgım aspratör çalıstıgında odayının havasını 1 saatte 1,5 kez temizlemiş oluyor.bu yönteme biat etmezsenız daha küçük bir asptr secersenız yeterli temızlemeyı yapmaz.daha buyuk bır asprtör secersenızde calıstıgı anda odaya buyuk gelecegı ıcın cıddı bır hava akımı yaratır oda ıcersınde ve kuşlarıda bu hava akımı bildiginiz gibi hasta eder.
gercekten çok fazla önemi vardır havalandırmanın dedıgım gıbı bence olmazsa olmaz.kümes buyuklugune göre kuş sayısı fazla olmamalıdır.bu kurala uymayan arkadaşlar kısa vadede bır sorun yaşamasalar dahil bilmeliler ki uzun vadede bir çok sorunla karsılasacaklardır.kışın pencere ıle havalandırma olmaz kuş sayısı odaya göre fazla ise.
havalandırmanın olmamasının en buyuk sorunları yavru ölümlerı ve yavrularda kanat kuyruk tuylerının dökülmesidir bana göre.kısa sürede tüm kümese yayılabılır bu sorunlar.amaç üretimse üretimi önleyecek herseyı yok etmelıyız.forumdada bir çok hobıcı arkadaş satacakları yavru yada genç kuşları paylasıyor.çogunda kanatsız ve kuyruksuz yavrulara sahit oldum.yada kuşum ucamıyor sorusyla geliyorlar sureklı.bunun sebebi havalandırma eksikliğidir.kimse sürekli yerde yürüyen tavuk gibi kuşlar istemez.bır havalandırma parası vermemek için kuşları tavuk ederler sonrada ıyılestırmek için havalandırma parasının kat katını ilaçlara verip hayvanları kobay ederler.
Berkay bey havalandırma için aspiratör benim hobihane daha eski konularımda resimleri var,cam bölmeyi kestirip bu işlemi yapmam gerekir fakat cam önünde ise perde bulunmakta perde gün boyu kapalı yani dışarıdan içerinin görünmemesini istediğim için aspiratör önündeki perde hava temizleme konusunda engel yaratır mı?sizce dilerseniz yarın foto da çekebilirim.

Berkay bey havalandırma için aspiratör benim hobihane daha eski konularımda resimleri var,cam bölmeyi kestirip bu işlemi yapmam gerekir fakat cam önünde ise perde bulunmakta perde gün boyu kapalı yani dışarıdan içerinin görünmemesini istediğim için aspiratör önündeki perde hava temizleme konusunda engel yaratır mı?sizce dilerseniz yarın foto da çekebilirim.
aspratrun ucuna pimaş yada galvanız boru takılıp perdeyıde kesip boruyu perdeden gecırırsınız hatta böyle bir başlık takacaksanız eger o boruyu uzatıp tam kümesın ortasına konumlandırabılırsınız.busekılde daha ıyı sonuc alırsınız

aspratrun ucuna pimaş yada galvanız boru takılıp perdeyıde kesip boruyu perdeden gecırırsınız hatta böyle bir başlık takacaksanız eger o boruyu uzatıp tam kümesın ortasına konumlandırabılırsınız.busekılde daha ıyı sonuc alırsınız

Evet bu şekilde Yöntem daha etkili olur diye düşünüyorum,sanırım havalandırma sistemi ile uğraşan bir firmadan yardım almak daha sağlıklı olur.