Karadeniz Pet

İshal, yemek yememe

berberirem

Yeni Üye
Merhabalar. Dişi kuşum vefat edince erkek kuşuma yeni bir dişi kuş aldık yalnız kalmasın diye eve geleli 2. Günü oldu ne yem yedi ne de su içti. Yeni geldiği için alışma sürecidir diye normal karşılamıştım. Ama Didışkısı da mukoza gibi yaparken uzuyor şuan ve yeşil, geldiğinde de biraz sulu yapıyordu peçetenin etrafında sarı leke bırakıyordu ama şuan yeşile döndü. Kanarya yemi ve dal darı koydum ama onları bile yemiyor. Yeni geldi diye zaman tanımak istemiştim ama dışkısını görünce o beni korkuttu. Çok ürkek yakalamakta çok zorlandığımız için ellemiyoruz hiç alışması adına ama nasıl bir yöntem uygulayacağımı bilmiyorum. Kuşlar ayrı kafeslerde karşılıklı duruyorlar. Erkek kuşum içerde kendi kafesinde durduğunda dişi kuş kafesin içinde çıldırıyor deli gibi uçuyor. Kafesin dibinde tur atıyor. Bu efora rağmen hiçbir şey yiyip içmiyor. Ne yapmam gerekir?

Ekli dosyalar

• 5A5D76D8-FCF5-4D83-9F77-15717D632B84.jpeg
    5A5D76D8-FCF5-4D83-9F77-15717D632B84.jpeg
    744.2 KB · Görüntüleme: 8
  • EDC787C1-4286-4728-808C-B7B74C7487CE.jpeg
    EDC787C1-4286-4728-808C-B7B74C7487CE.jpeg
    784.2 KB · Görüntüleme: 8
Kuşunuza şiddetle probiyotik tavsiye ederim.Kuşun yemek yemesi gerekiyor çünki ishalken güçden düşecek ama bunu size farkettirmeyecektir.Eve getirirken bi hava akımına kapılmış olabilir. Erkek ile dişiyi ayırdıgınız iyi olmuş diğer kuş ta hastalık kapabilir.Yem yeme durumunda ise yumurta maması yapın ama lapa olmasın tane tane olsun.Belki sevip yiyebilir.Ama mama da yemezse elinize bir miktar yem alın ve elinizi kuşu ürkütmeden kafese sokun ve önüne tutun hayvanın.Sabırla bekleyin yiyecektir.
Yumurta maması tarifi: 1 tam yumurtayı iyice haşlayın ve kesinlikle cıvık olmayacak. Daha sonra yumurtanın soğumasını bekleyin.Bir kapta çatal ile ezdikten sonra küçük küçük parçalar haline geldigini göreceksiniz zaten yumurtanın ve mümkün oldugunca da küçük taneler olsun.Daha sonra yarım adet cici bebe büsküfüsünü sarımsak döveceginde öğütün ve tamemen toz haline gelsin.1 çay kaşıgı mısır unu yada pirinç unu ekleyin. 1 tatlı kaşıgı da irmik ekleyin ve bunları bir kapta yumurta ile parmak uçlarınızla bastırmadan harmanlayın. Dikkat edin kıvamı lapa olmayacak , tane tane olacaktır.Ve kuşunuz bayıla bayıla yiyecektir.
Aynı zamanda küçük ve bebek kuşlar içinde oldukça besleyicidir. (Bu arada bu yapılan mama kuşunuzun yem kabı için fazladır , fazla mamayı hava almayacak bi poşette buzdolabında muhafaza edin daha sonra tekrar kullanırsınız. günde 2 defa mamayı değiştirin çünkü bozulma ihtimali yüksektir.Hayvan besin zehirlenmesi yaşayabilir .)

Kuşunuza şiddetle probiyotik tavsiye ederim.Kuşun yemek yemesi gerekiyor çünki ishalken güçden düşecek ama bunu size farkettirmeyecektir.Eve getirirken bi hava akımına kapılmış olabilir. Erkek ile dişiyi ayırdıgınız iyi olmuş diğer kuş ta hastalık kapabilir.Yem yeme durumunda ise yumurta maması yapın ama lapa olmasın tane tane olsun.Belki sevip yiyebilir.Ama mama da yemezse elinize bir miktar yem alın ve elinizi kuşu ürkütmeden kafese sokun ve önüne tutun hayvanın.Sabırla bekleyin yiyecektir.
Yumurta maması tarifi: 1 tam yumurtayı iyice haşlayın ve kesinlikle cıvık olmayacak. Daha sonra yumurtanın soğumasını bekleyin.Bir kapta çatal ile ezdikten sonra küçük küçük parçalar haline geldigini göreceksiniz zaten yumurtanın ve mümkün oldugunca da küçük taneler olsun.Daha sonra yarım adet cici bebe büsküfüsünü sarımsak döveceginde öğütün ve tamemen toz haline gelsin.1 çay kaşıgı mısır unu yada pirinç unu ekleyin. 1 tatlı kaşıgı da irmik ekleyin ve bunları bir kapta yumurta ile parmak uçlarınızla bastırmadan harmanlayın. Dikkat edin kıvamı lapa olmayacak , tane tane olacaktır.Ve kuşunuz bayıla bayıla yiyecektir.
Aynı zamanda küçük ve bebek kuşlar içinde oldukça besleyicidir. (Bu arada bu yapılan mama kuşunuzun yem kabı için fazladır , fazla mamayı hava almayacak bi poşette buzdolabında muhafaza edin daha sonra tekrar kullanırsınız. günde 2 defa mamayı değiştirin çünkü bozulma ihtimali yüksektir.Hayvan besin zehirlenmesi yaşayabilir .)
Ele avuca hiç gelmiyor çok ürkek yem kaplarına bile dokunmuyor yaptığım şeyi de yiyeceğini düşünmüyorum ama denerim. Dışkısı hakkında bi bilginiz var mı sebep olan şey hakkında ya da ? Suyunda probiyotik var ama su bile içmiyor. Ağzından vermeye çalışsakta hem yakalayamıyoruz hem de şans eser yakalarsak elimizi çok fena ısırıyo bırakmıyo ağızdan nasıl vericez bilemiyorum

Verdiğiniz tarifi de biliyorum daha önce diğer kuşlarıma yaptığım şeyler zaten onlar severek yiyordu erkek kuşum yumurtayı çok sever rendeleriz hep yer öyle ama bu kuş ağzına su dahil hiçbir şey sürmüyor kanarya yemi de koydum ayrı normal yem de ama banamısın demiyor

Ne olursa olsun yemiyorsa zorla da olsa elinize alıp sırıngayla mamayla beslemeniz gerekir açlıktan ölmesindense biraz hırpalanması iyidir.

Geri