Karadeniz Pet

Muhabbet kuşunda öğürme hareketi, iştahsızlık, ishal, sessizlik, tüylerini kabartıp uyuma

üzüm

Yeni Üye
Merhabalar. 3 yaşındaki muhabbet kuşum 1 hafta önce gayet iyiydi, konuşuyordu, hareketliydi. Yemi bitince farklı marka bir yem koydum ve ertesi gün yemediğini fark ettim. Belki yemi beğenmemiştir diye düşündüm başta.
Bu pazartesi günü her zaman yediği ve sevdiği yemle birlikte dal darı koydum, fakat yine pek iştahı yoktu. Bir de öğürme hareketi yapmaya başladı, boynunu uzatarak gagasını açıyor. Ve sürekli ağzında bir şey varmış gibi gagasını çıtırdatıyor. Dışkısı cıvık, sulu ve tüylerini kabartıp tünekte duruyor, uyukluyor. Suyuna Avidiar ekledim ama dışkısında pek bir iyileşme olmadı. Eski iştahı yok, hafta başında hiç yemiyordu, yemliğin başına gidiyor yemek istiyor ama sanki midesi almıyormuş gibi dönüyordu. Son iki gündür elimle uzattığım dal darıyı yiyebiliyor biraz, yemliği ise eşeliyor, çitlediği yemlerin birazını yiyor. İlgi gösterdiğimizde hareketleniyor, ceviz uzatıyoruz mesela yiyor, ama genel olarak eski canlılığı yok. Pazartesiden beri konuşmuyor, ötmüyor. Kuruma olabileceğini düşünerek göğüs kemiğine baktım, biraz belirgin geldi.

Durum böyle olunca kuşumu veterinere götürmeye karar verdim ancak yakınımdaki veterinerler kuşlara bakmıyor. Kanatlı uzmanı bir veteriner buldum ancak 500 tl muayene ücreti çok fazla geldi. Ben de önce kuştan anlayan bildiğim bir petshopa götürdüm az önce. Adam eline alıp kontrol etti. Kuyruk çevresinden tüyler kopardı ve kuşun tüyde olduğunu ama dökemediğini söyledi, kendisi tüyleri alarak rahatlatıyormuş. Kuruma hastalığı başlangıcı olduğunu söyledi. Kuşumun ağzına büyük bir şırıngayla birkaç damla ilaç verdi ve bize aynı ilaç olduğunu söylediği sarımsı bir toz verdi, suyuna karıştırıp 12 saatte bir temiz suyla değiştirerek kullanacakmışım, iyileşene kadar. Öğürme hareketi kursak mantarından olabilir, eğer bu ilaçtan sonra geçmezse Mikostatin başlamamı söyledi. Sonra bir ilaç daha damlattı kuşun boğazına ve onun üzerine kuşum tıksırmaya başladı ve biraz kustu. Sormama rağmen iki ilacın da tam adını söylemedi, bunlar kuşa zarar vermez dediğim gibi kullan iyileşecek falan dedi. Bu süreçte kuşa herhangi bir vitamin vermememi ve kafesten çıkarmamamı söyledi.

Tahmin edersiniz ki kuşum epey sarsıldı bugün. Eve geldiğimizde yüzünü sürekli tellere sürttü, daha önce de yapardı ama bu sefer ilaçtan mıdır bilmiyorum. Şimdi aynı şekilde uyukluyor, biraz ses çıkarmaya başladı ama hala bir şey yemiyor. Petshopa güvenerek iyi mi yaptım kötü mü yaptım bilmiyorum. Anlattığım kadarıyla durumu değerlendirebilirseniz, öneride bulunabilirseniz çok mutlu olurum.

Kuşun kendisi iyi gözükmüyor ama ben daha farklı bir aşamada bekliyordum. Yani tedavi edilirse Allah bilir tabi ama bence sağlığına kavuşur gibi duruyor. Fakat hastalık biraz ilerlemiş gibi, dışkısı da iyi değil. Son aşamada artık kafes tabanına iner. Tünek de durabiliyorken müdahale edin ve bence kanatlı uzmanıysa 500 tl demeden götürün, götürmezseniz pişman olup daha çok üzülürsünüz.
Kuşçunun verdiği ilaçlarda etki yapmış olabilir. Probiyotik yoksa, entrobac probiyotik temin edin bir an önce. Ve kuş hala yem yemediyse, bugün, haşlanmış yumurta sarısını, mısır unu ve az miktar bir su ile karıştırıp ılık kıvamda kuşa zorla da olsa yedirmeniz gerekiyor. Yani şu an için sizin yapabileceğiniz tek şey yem yemediyse onu beslemek.
Bu arada ben mikostatini kuşuma kullanmıştım ama durumu daha farklıydı.

Kuşun kendisi iyi gözükmüyor ama ben daha farklı bir aşamada bekliyordum. Yani tedavi edilirse Allah bilir tabi ama bence sağlığına kavuşur gibi duruyor. Fakat hastalık biraz ilerlemiş gibi, dışkısı da iyi değil. Son aşamada artık kafes tabanına iner. Tünek de durabiliyorken müdahale edin ve bence kanatlı uzmanıysa 500 tl demeden götürün, götürmezseniz pişman olup daha çok üzülürsünüz.
Kuşçunun verdiği ilaçlarda etki yapmış olabilir. Probiyotik yoksa, entrobac probiyotik temin edin bir an önce. Ve kuş hala yem yemediyse, bugün, haşlanmış yumurta sarısını, mısır unu ve az miktar bir su ile karıştırıp ılık kıvamda kuşa zorla da olsa yedirmeniz gerekiyor. Yani şu an için sizin yapabileceğiniz tek şey yem yemediyse onu beslemek.
Bu arada ben mikostatini kuşuma kullanmıştım ama durumu daha farklıydı.
Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Kuşçunun verdiklerinden sonra şu an arada hareketleniyor, ötüyor biraz. İnşallah hala dönebileceğimiz bir noktadadır.
Kuşum ele avuca alınmayı asla sevmez, korkar, zorunda olmadıkça almam. Bugün de kuşçu pek çok kez eline alınca stres olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden nasıl besleyeceğim bilemiyorum. Elle beslemeyi günde kaç kez yapmam gerekir? Hazırladığım mamayı tek seferde mi yedirmeliyim yoksa gün içinde birkaç kere olacak şekilde mi?

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Kuşçunun verdiklerinden sonra şu an arada hareketleniyor, ötüyor biraz. İnşallah hala dönebileceğimiz bir noktadadır.
Kuşum ele avuca alınmayı asla sevmez, korkar, zorunda olmadıkça almam. Bugün de kuşçu pek çok kez eline alınca stres olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden nasıl besleyeceğim bilemiyorum. Elle beslemeyi günde kaç kez yapmam gerekir? Hazırladığım mamayı tek seferde mi yedirmeliyim yoksa gün içinde birkaç kere olacak şekilde mi?
Ötmüş olması güzel. Ayrıca kuş tüye giremediğinden bu hale geleceğini sanmıyorum. 2-3 saatte bir besleyebilirsiniz. Mama soğuyacağı için yeni yapsanız daha iyi olur. Ama youtube dan video izlemeden yapmanızı önermem. Çünkü soluk borusuna kaçmamalı. Doğru taraftan mamayı basmanız lazım. O yüzden YouTube videolarını izlemenizi öneririm. Siz şimdi kuşu sıcak tutun, hastayken ekstra üşürler çünkü. Hala yem yemedi değil mi?

Ötmüş olması güzel. Ayrıca kuş tüye giremediğinden bu hale geleceğini sanmıyorum. 2-3 saatte bir besleyebilirsiniz. Mama soğuyacağı için yeni yapsanız daha iyi olur. Ama youtube dan video izlemeden yapmanızı önermem. Çünkü soluk borusuna kaçmamalı. Doğru taraftan mamayı basmanız lazım. O yüzden YouTube videolarını izlemenizi öneririm. Siz şimdi kuşu sıcak tutun, hastayken ekstra üşürler çünkü. Hala yem yemedi değil mi?
Videoları izleyeceğim, sağ olun. Maalesef hala yemedi.
Kuşçunun suyuna koymam için verdiği toz bu, ne olabilir acaba bir fikriniz var mı?

İlaç mı dedi. Probiyotik olabilir mi acaba? Kokusu nasıl
İlaç dedi, hatta yanımızdaki bir kadın probiyotik mi diye sordu, probiyotik değil dedi. Ama şu an sözüne de güvenemiyorum açıkçası. Belirgin bir koku alamadım, miktarı çok az zaten. Yalnız suya koyup karıştırınca çok hafif bir C vitamini kokusu hissettim gibi, emin değilim.

İlaç dedi, hatta yanımızdaki bir kadın probiyotik mi diye sordu, probiyotik değil dedi. Ama şu an sözüne de güvenemiyorum açıkçası. Belirgin bir koku alamadım, miktarı çok az zaten. Yalnız suya koyup karıştırınca çok hafif bir C vitamini kokusu hissettim gibi, emin değilim.
Umarım şifa olur diyelim o zaman 🙏

Geri