Karadeniz Pet

Kağıt, talaş kemirme/yeme. Dişi ile ilişki.

Bluemagic70s

Yeni Üye
Aslında 2 sorum var. Benim 2 muhabbet kuşum var ve erkek olan kafesin altına yakın yerlere inip kağıtla oynamayı ve bazen koparıp kemirmeyi seviyor. Yediğinden de şüpheleniyorum haliyle bir zararı olur mu? Renkli kağıt ya da gazete değil fotokopide kullanılan eski a4 kağıtları kullanıyorum. Ayrıca ahşap doğrama tahtasını bölerek yaptığım tüneğin kenarlarını da kemirip talaşını toz halinde döküyor ikisi de.
Diğer sorum ise erkek kuşum (5-6 ay) dişi kuşum (2-2,5 ay) ayrı kafeslerde ama yaklaşık 1 aydır sürekli aynı odada vakit geçiriyor. Beraber dışarıya saldığımda oynayıp kur yapıyor (erkek). Çok baskılı davrandığında dişi strese girmesin diye ikisinden birini kafese alarak ayırıyorum. Bu durum kuşlarımı kötü etkiler mi? Dişi bazen kafesine girmek istiyor erkeğin ama dişi 6-7 aylık olmadan birleştirmeyeceğim. Gündüzleri dışarıda durmaya oldukça alışkın lar. Önerilerinizi ve fikirlerinizi bekliyorum. Tünekte oldukları fotoğraf birkaç haftalık. Dişinin tek olduğu yeni çekildi

IMG-20200423-200649 IMG-20200423-201147 IMG-20200407-200040

Boyalı kağıt kullanmayın.Mümkünse temiz A4 kağıdı kullanın.Kağıt ve ahşap kemirmesi normal bir durum.Kavga etmiyorlarsa yada biri diğerinin yem ve suya ulaşımını etkilemiyorsa aynı kafeste dursunlar.

Kemirmeyi severler. Temiz sayfa veya kağıt havlu kullanın.
Ayrı kafeslerde tutmanıza gerek yok. Erişkin olduklarında eş tutarlar yuvalık takarsınız.
Şuanda davranışları eş olmuşlar gibi geldi bana çünkü sürekli birbirlerini kaşıyorlar erkek bazen yem kusuyor ve kabararak konuşup kur yapmaya çalışıyor birkaç defa da dışarıda vakit geçirirken üzerine çıkmaya çalıştı erkek böyle durumlarda kafeslerine ayırdım . Dişi küçük olduğu için endişelendim açıkçası. Temiz defter sayfaları ya da kağıt havlu kullanacağım sağolun.

Boyalı kağıt kullanmayın.Mümkünse temiz A4 kağıdı kullanın.Kağıt ve ahşap kemirmesi normal bir durum.Kavga etmiyorlarsa yada biri diğerinin yem ve suya ulaşımını etkilemiyorsa aynı kafeste dursunlar.
Kağıt konusunu dikkate alacağım. Kavga ettikleri olmadı ama bazen erkek yaklaşınca dişi gagasını büyükçe açıyor ona doğru uyarı ya da savunma gibi anladım ben acemice bir yorum tabii. Bazen de benimle ya da oyuncaklarla oynarken birbirlerine hızlıca gaga attıkları oldu. Dışarıda aynı yemlikten kavga etmeden yiyorlar. Bir defasında ben mutfağa gidip yalnız bıraktığımda dişi erkeğin kafesine girmiş ordan yiyordu o sırada da bir sorun çıkarmadı erkek.

Açıkçası benim korkum erkeğin kızışıp baskı yapması dişiyi çiftleşmeye ikna etmek için zorlaması ya da bu sebeple kavga etmeleri. Bütün gün birbirlerinin etraflarındalar. İkisinin de herhangi bir sağlık sorunu ya da stres durumu yaşamasını istemiyorum ileride sağlıklı bir birleşme için

Açıkçası benim korkum erkeğin kızışıp baskı yapması dişiyi çiftleşmeye ikna etmek için zorlaması ya da bu sebeple kavga etmeleri. Bütün gün birbirlerinin etraflarındalar. İkisinin de herhangi bir sağlık sorunu ya da stres durumu yaşamasını istemiyorum ileride sağlıklı bir birleşme için

Hiçbir sorun olmaz mis gibi anlaşırlar kavga etseler mutlaka fark edersiniz :) erkek çiftleşmek isteyince ve dişi kendini hazır hissetmiyorsa ağzını açarak erkeği uzaklaştırabilir bu normal bir durum yaralamaya sebep olurlarsa ayırırsınız onun dışında bi sorun yok.

Ahmet TEKKE
Profesyonel Barista & ADR Üretimhane Muhabbet Kuşu üretim ve satış noktası

Hiçbir sorun olmaz mis gibi anlaşırlar kavga etseler mutlaka fark edersiniz :) erkek çiftleşmek isteyince ve dişi kendini hazır hissetmiyorsa ağzını açarak erkeği uzaklaştırabilir bu normal bir durum yaralamaya sebep olurlarsa ayırırsınız onun dışında bi sorun yok.

Ahmet TEKKE
Profesyonel Barista & ADR Üretimhane Muhabbet Kuşu üretim ve satış noktası
Sağolun beni biraz rahatlattı söyledikleriniz. Ben dışarıda beraber geçirdikleri vakti bile abartmadan günde birkaç saat ile kısıtlıyordum en azından bu kısıtlamayı kaldıracağım. En azından 1 aya yakın daha gözlemleyip kafeslerini birleştiririm.

O zaman ayır kafeslerde aynı ortamda birbirlerini görsünler.
Evet zaten sürekli aynı ortamdalar 1 aydır kafes içinde de olsalar. Günde birkaç saat beraber salıyordum ama bu kısıtlamayı kaldıracağım. Zaten ikisi de dışarıya alışkınlar geldikleri günden beri. Bir süre daha dışarıda gözlemler birleştiririm kafesleri. Sağolun

Sağolun beni biraz rahatlattı söyledikleriniz. Ben dışarıda beraber geçirdikleri vakti bile abartmadan günde birkaç saat ile kısıtlıyordum en azından bu kısıtlamayı kaldıracağım. En azından 1 aya yakın daha gözlemleyip kafeslerini birleştiririm.

Eş tutmalarını ve çiftleşmelerini istiyorsanız mümkün olduğu kadar dışarıya salmayınız.

Ahmet TEKKE
Profesyonel Barista & ADR Üretim

Eş tutmalarını ve çiftleşmelerini istiyorsanız mümkün olduğu kadar dışarıya salmayınız.

Ahmet TEKKE
Profesyonel Barista & ADR Üretim
Biri 2 biri 5 aylık civarı şuan çiftleşemezler böyle bir şey istemiyorum. Siz tamamını okumadınız sanırım.

Geri