Karadeniz Pet

Kardeşler çiftleşmiş ???

mücahitejderha

Meraklı Üye
6 kuşluk salma yapmıştım 2 erkek 4 dişi vardı erkeğin biri kendi kardeşiyle çiftleşmiş ve bugün yumurta geldi üzerinde yatıyor.
Sıkıntı olur ne yapayım
Yardımcı olursanız sevinirim
Ben bidefa kuşlar sakat olur diye duymuştumda

Kesin sakat veya sorunlu olur denemez belki Ama olası sorunların önüne geçmek için alınan bir tetbir kardeşleri ayırmak.

Haklısın leven abi ben bu defa hiç dokunmak istemiyorum ilk kuluçkası zaten yumirtanin üstündede yatıyor bir sorun olursa ayırırım inşaallah bir sorun olmaz
Eğer kardeşlerde ya da daha önce anne babalarında genetik bir rahatsızlık yoksa sorun olmaz. Doğada bu kuşlar birbirleriyle çiftleşiyorlar. Ama etik açıdan genelde aynı ağız yavrular eşlenmez. Seninki kaza olmuş. Bir şey olacağını sanmıyorum.

2 ay kadar önce konuyu araştırdım hatta İstanbul Üniversitesinden bir hoca ile de konuştuk. Önerilmiyor genel olarak. Genler fazla yakın olduğu için tehlikeli. Kötü genlerin öne çıkması kolaylaşıyor dedi hoca.

Ancak aşağıda paylaştığım linkte bu "inbreeding" üzerine bir yazı var ve son pragarafı dünyada sayılı üreticilerden birinden konu ile ilgili bir açıklamayla bitirmiş. Adam akıllıca ve doğru şekilde yapılırsa inbreedingle hiç yanlış sonuç almadığını yazmış bugüne kadar.

Inbreeding | Budgerigar Breeders Queensland

Yazı da kardeş çiftleşmesinin avantaj/dezavantajları da var.

ne olacagini sadece Allah bilir ama sakt olma riski cok yuksek

ne olacagini sadece Allah bilir ama sakt olma riski cok yuksek
Ahmet sakat olma riski yüksek değil. Yukarıdaki makaleyi okumalısın bence. Sadece etik değil. Doğada da böyle oluyor. Avustralya'daki doğadaki muhabbet kuşlarının videolarını ya da belgesellerini izle orada da anlatılıyor. Tabii ki önce Allah bilir.

Bile bile yapılmasına karşıyım.Bunda bizim dini kurallarımızda etkili diye düşünüyorum.Ancak senin durumun farklı olmuş.Artık yapacak bir şey yok.İnşallah sağlıklı yavrular alırsın.

Bile bile yapılmasına karşıyım.Bunda bizim dini kurallarımızda etkili diye düşünüyorum.Ancak senin durumun farklı olmuş.Artık yapacak bir şey yok.İnşallah sağlıklı yavrular alırsın.

Evet benim istegim dışında oldu bu durum ama yzdiklarinizda bisey dikkati mi çekti ona cevap vermek istiyorum
Dinen yazmışsınız ne alaka onu çözemedim hayvanlarinda mı bi dini varda doğada ona göre mi hareket ediyorlar. Yani kısaca şunu söyleyeyik elhamdülillah hemizin müslümanızda herşeyede dini karıştırmayalım

Evet benim istegim dışında oldu bu durum ama yzdiklarinizda bisey dikkati mi çekti ona cevap vermek istiyorum
Dinen yazmışsınız ne alaka onu çözemedim hayvanlarinda mı bi dini varda doğada ona göre mi hareket ediyorlar. Yani kısaca şunu söyleyeyik elhamdülillah hemizin müslümanızda herşeyede dini karıştırmayalım

konuya biraz geç cvp vermişsiniz ama mrk ettim yavrular çıktımı

konuya biraz geç cvp vermişsiniz ama mrk ettim yavrular çıktımı

Siteye giremiyordum :)
1.yavru yumurtayi çatlatmış fakat çıkamadığı için ölmüş çatlattigini gormustum ama müdahale etmek istemedim.
2.de ayni oldu ben çıkardım hemen annesinin yanına koydum ama annesi beslememiş öldü
Ama kuşların fiziki bi sakatlığı yokdu.

Siteye giremiyordum :)
1.yavru yumurtayi çatlatmış fakat çıkamadığı için ölmüş çatlattigini gormustum ama müdahale etmek istemedim.
2.de ayni oldu ben çıkardım hemen annesinin yanına koydum ama annesi beslememiş öldü
Ama kuşların fiziki bi sakatlığı yokdu.

anladım başka yumurtası yokmu peki ilerde çıkıp büyürlerse paylaşın lütfen.

anladım başka yumurtası yokmu peki ilerde çıkıp büyürlerse paylaşın lütfen.

Var 3 yumurtasi daha var inşaallah bitanesi bugün çıkaracak diye bekliyorum sabah baktim yokdu. Birazdan.tekrat bi bakacagim. Eger yine beslemedigi fark edersem diger kusumun altina koymayi düsünüyorum cünkü bende merak ediyorum o yuzden en azindan bitaneside olsa büyümesini istiyorum. İnşaallah hepsi çıkar :)
Büyütebilirsem resim paylasırım tabiki

sanmıyorum bi sorun olcağını doada böyle bişiyi düşünmüyorlar :)

Heralde yazımı anlayamamışsın.Yapılmasına karşıyız.Bunda bizim dini duygularımız ağır basıyor yazdım.Yani kuşların dini var değil,biz müslüman olduğumuz için karşıyız diye düşünüyorum dedim.

Heralde yazımı anlayamamışsın.Yapılmasına karşıyız.Bunda bizim dini duygularımız ağır basıyor yazdım.Yani kuşların dini var değil,biz müslüman olduğumuz için karşıyız diye düşünüyorum dedim.

Bende diyorum ki kuşlarla ilgili konusiyoruz bizim dinimizle ilgili bisey konismuyoruz yani

Geri