Karadeniz Pet

Kuş beslemek konusunda kaygılarım var

Mert34

Yeni Üye
Öncelikle merhaba yaklaşık iki kuş besledim bu zamana kadar iki kuşumuda kaybettikten sonra derin bir boşluk yaşıyorum tekrar almayı düşünüyorum ama bu konuda kaygılarım var psikolojik yönden. Kuşun hastalanmasına yönelik çok kaygılıyım. Çünkü çevremde kuşlardan anlayan veteriner mevcut değil. Hastalık ve çözümleri konusunda araştırmaya koyuldum iki kuşumu kaybettikten sonra baya bilgi birikimi edindim geçmişe göre ve edinmeye de devam ediyorum sevgili dostlar sormak istediğim soru şu önümde iki seçenek var ya kedi veya köpek alıcağım sırf sağlığı konusunda mevcut yerler çok olduğu için yada tekrar muhabbet kuşu veya sultan papağanı almayı düşünüyorum eğer kuş alırsam aklımda olan şu Silivri bölgesinde oturuyorum İstanbul'da fulyada bu hayvanlardan anlayan veteriner mevcut oraya düzenli olarak kontrole götüreceğim ama şuan gerçekten kararsız kaldım cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Kuşlarınızı kaybetmeniz gerçekten üzücü bir durum. Ancak hobinizden vazgeçmeniz gerektiğini düşünmüyorum. Tabi ki kedi veya köpek de alabilirsiniz. Ancak hangisiyle daha mutlu olacak ve hangisini daha mutlu edebilecekseniz onu almalısınız bence. Öncelikle kuşları seçerken çok dikkatli davranarak seçmeli ve bakımlarına dikkat etmelisin. Tabi ki çevrede veteriner bulunması çok önemli. Ancak ecele çare yok. Olacak olduktan sonra veteriner de çare bulamıyor. Bu sayfalarda tecrübeli arkadaşlar ellerinden geldiğince tecrübe ettikleri durumları burada paylaşıyorlar veya sorduğunuzda ellerinden geldiğince yardımcı olamaya çalışıyorlar. Ama öncelikli olan sizsiniz ve bakımınız. Tabi ki çok iyi bakılanlar da hasta olabiliyor. Bu da elimiz de olmayan durum. Dediğim gibi hangisini daha mutlu edebilecekseniz ve hangisinin bakımından daha iyi anlıyorsanız onu almalısınız.

Hayvan sağlığı konusunda ilk kural temizliktir. Muhabbet kuşları, değişken ortamlara uyum sağlayabilen canlılardır. Hastalıklar genellikle ortamın sağlıklı olmamasından kaynaklanır. Temizlik ve beslenmeye dikkat ettiğiniz sürece, hastalıklarla da karşılaşma olasılığınız son derece düşük olacaktır.

Bende sizin gibi iki kuşumu kursak mantarı yüzünden kaybettim. En azından öyle düşünüyorum. Kedi köpek düşündüm sizin gibi ama maliyet açısından ve bakım olarak kuşlardan daha çok ağır olacağından tekrar bir çift aldım bu hafta tekrar devam ediyorum. Artık veteriner, hastalık, hijyen konusunda dersimi aldım sağolsun forumdaki arkadaşlarda yardımda bulunuyorlar

Kuslarinizi kaybetmeniz gerçekten üzücü ben de bir çift kaybetmiştim ve şu an bir çift kusum daha var ancak hangi hayvanla rahat ederseniz onu almalısınız benim imkanım olsa ben kedi veya köpek alırdım ancak ailemle birlikte yaşadığım için ve kedi veya köpek bakabilecegim bir ortamim olmadığı için tekrar kuş aldım ama imkaniniz var ise bence kedi veya köpek alin

İyi üretim yapan yerlerden alırsanız hasta olabilme ihtimallerini bir nebze azaltırsınız.Bundan sonrası sizin kuşlara yapacağınız bakıma göre değişir.Bu sorumluluğu alabileceğinize inanıyorsanız hobinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.Ama yok yapamam diyorsanız kedi köpek gibi daha dirençli evcil türler seçebilirsiniz.Yalnız kedi olsun köpek olsun bakımları muhabbet kuşlarına göre daha zordur .

Geri