Kuş Konuşturma Hakkında Bir Profesörün Önerisi? Bir Bakabilir misiniz?

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Buddy tarafından 6 Nisan 2016 başlatılmıştır.

 1. Buddy
  Çevrimdışı

  Buddy Aktif Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2016
  Mesajlar:
  41
  Beğenileri:
  0
  Merhabalar, yavru kuşumu konuşturmakla ilgili nette araştırma yaparken Prof. Dr. G. Atilla Alpaz adında birinin yazısına rastladım. Kuşun konuşması için yetişkin kuşların veya diğer kuşların yanında kalmaması gerektiğini bunun için gerekirse üreticiye fazla para bile verilerek yavru ayırtılabileceğini söylüyor. Benim kuşum kendisi gibi yavrularla aynı kafesteydi ancak yan kafeslerde yetişkin kuşlar ve diğer türler de vardı. Sizce haklılık payı nedir?

  http://www.atillaalpbaz.com/?o=8&y=225
   
 2. Gizem TÜRKCAN
  Çevrimdışı

  Gizem TÜRKCAN Profesyonel

  Katılım:
  30 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  582
  Beğenileri:
  4
  Yer:
  İstanbul-Bursa
  Ben de kuşumu petshoptan kuşların bulunduğu büyük kafesin içinden aldım 3 aylıktı aldığımda. Ancak şimdi gayet konuşabiliyor. Prof. Dr olabilir ancak böyle kesin yargılara varmak gereksiz ve hatta saçma. Sevgi ve ilgiyle alakalı bir konu bu.
   
 3. Buddy
  Çevrimdışı

  Buddy Aktif Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2016
  Mesajlar:
  41
  Beğenileri:
  0
  Haklısınız Gizem Hanım, dediği gibi olsa konuşan tüm kuşların öyle alınması gerekirdi. Bu arada imzanızdaki söze bayıldım. Kuşunuzla birlikte nice sağlıklı yıllara.
   
 4. Hakan saygı
  Çevrimdışı

  Hakan saygı Aktif Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2015
  Mesajlar:
  55
  Beğenileri:
  0
  3 aylık olan bir kuşu konuşturulması çok zordur bak konuşmaz demiyorum ama çok zor ve sabır gerketiren bir uğraştır. kuşlar mümkün olduğunda küçük yaşta sahiplenmeli sizi annesi babası olarak görmeli , ilk yuvalıktan atladığında sizi görmeli .

  4 tane çiftim var 1 tanede evimde duran bir yavru kuşum var sesimden anlar taa öbür odadan yanıma gelir , bunun sebvebi ise daha 15 günlükken onunla ilgilenmeye sevmeye başlamamdı , bir kuşun yaşı ne kadar büyükse bağlarınız okadar düşük olur , ona bakarsan 5 yaşında kuşda size alışır ve konuşur amna 2 yılda bu mümkün. sabr gerektiren bir uğraş. şöyle düşün kendi küçüklüğünü bildiğin cocuğumu daha çok seversin yoksa daha önce hiç görmemiş ergenliğe girmiş bir cocuğa daha sıcak davranırsın ? :) .
   
  #4 Hakan saygı, 6 Nisan 2016
  Son düzenleyen: Moderatör: 6 Nisan 2016
 5. Buddy
  Çevrimdışı

  Buddy Aktif Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2016
  Mesajlar:
  41
  Beğenileri:
  0
  Teşekkür ederim öncelikle. Kuşum 40 - 45 günlüktü aldığımda şimdi 50 günlük oldu. Çok uysal elime alıştı. Ben konuşunca ağzıma dikkatlice bakıp ağzını oynatıyor ama ses çıkmıyor tabi. Çok kısık seste ötmeyle karışık sesler çıkarıyor. Başlangıçta konuşsun çok istemiştim çok da ilgileniyorum ama şimdi konuşmasa da olur varlığı yeter diyorum :)
   
 6. Gizem TÜRKCAN
  Çevrimdışı

  Gizem TÜRKCAN Profesyonel

  Katılım:
  30 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  582
  Beğenileri:
  4
  Yer:
  İstanbul-Bursa
  Kuşunuz hala çok küçük zaten yavruyken değil biraz büyümeye başladıklarında yetişkinliğe yaklaştıklarında konuşmaya başlarlar çünkü konuşma/taklit yeteneği kuşlara dişi kuşa kur yapsın diye verilmiştir diyebiliriz. Zaten bu yüzden dişi kuşların konuşması çok çok zordur yani fiziksel olarak dişi kuşlar da konuşabilecek şekilde yaratılmışlardır ancak kur yapma içgüdüsü erkekte olduğu için dişi kuşlar konuşmaya gerek duymazlar.

  Siz belirlediğiniz kelimeleri tekrar etmeye devam edin kuşunuz geliştikçe o kelimeleri iyice öğrenip konuşmaya çalışacak en sonunda da başaracaktır. :)
   

Sayfayı Paylaş