Karadeniz Pet

Lütfen Yardım Edin!

• Konbuyu başlatan ronahi helin
  • Başlangıç tarihi
R

ronahi helin

Guest
Merhabalar,
Biraz önce yeni aldığım muhabbet kuşumun üzerinde kırmızı bir böcek vardı. Galiba gözünde de vardı. Acaba bit midir? Diğer kuşuma da geçmiş midir? Veterinere götürmeli miyim? Aslında kafesini temizliyorum. Acaba yeterli değil mi? Ben kaplarını bile yıkıyorum. Şimdi kafesini sıcak suyla mı yıkamalıyım? Eğer bit varsa bize geçer mi? Şimdiden teşekkür ederim.

Bit size geçmez ama diğer kuşa geçebilir. Önce bit mi değilmi emin olun. Yaz ayındayız belki küçük uçan bir böcektir. Yere beyaz havlu kağıt serin geçeleri kontol edin üzerinde siyah gezen şeyler varmı. Kuşunuz kafasını ani bi şekilde çevirip özellikle kanat altını kaşıyorsa bit olabilir. Kafesin kuytu yerlerinde suluk diplerinde hatta kuşunuzdan düştükçe kafesin tabanınnda da görebilkirsiniz.
Eğer bit varsa Bit sorununu sadece sprey kullanarak çözemezsiniz. Ciddi bakım gerektirir. Benim muhabbet kuşumun da parazit sorunu vardı ben avidust kullanmıştım. Tüylerine iyicene yedirdiğiniz bi toz ilaç. Bi de bi kuşçudan bi kereye mahsus ensesine vilmectin damlattırmıştım. Veterinerden de damlattırabilirsiniz. Ama kuşçudan damlattıracaksanız mutlaka güvendiğiniz birisi olsun çünkü damlanın fazlası öldürebilir. Parazitler yumurtalarını kuşun uçtuğu heryere salar ve aynı ortamda 1 aya kadar muhafaza eder. Kuşunuz yumurtanın olduğu yere konduğu anda tekrar kuşunuza geçer. O nedenle etrafı iyice dezenfekte ediyodum sürekli. Speryden de sıkıyordum kuşumun dolaştığı yerlere sürekli yumurtaları öldürsün diye. Kafesi 3 günde bir sirkeli suyola yıkayın yine spreyi sıkın kafese. Banyo da çok önemli 3-4 günde bir sirkeli suyla banyo yaptırın kuşunuzu.

Bir de çay ağacı yağı duydum snrada. Prize takılan sineksavarların içini boşaltıp yağı içine dökmeliymişsiniz. Bitleri ortamdan uzaklaştıran en etkili çözümmüş. Ama sonradan duyduğum için ben denemedim.

Çok teşekkür ederim. :)
Bugün kafesini sıcak suyla, daha sonra soğuk suyla yıkadım. Oyuncakları kaldırdım. Tahta tünekleri kaldırdım. Yerine eski tünekleri koydum. Benim gördüğüm böcek çok küçük, ince, kırmızı bir böcekti. Galiba gözünde de vardı. Bugün temizlikte yapmıştık. Umarım düzelirler.

inşallah düzelir sipreyler kulanını gcer büyük ihtimal

Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. :)

Geri