Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşları Neden Halsizdir .

• Konbuyu başlatan Turhan AKIN
  • Başlangıç tarihi
T

Turhan AKIN

Guest
!!!!Merhabalar.
Arkadaşlar Bugunlerde çoğu kuş halsiz ve yorgun Bunun nedeni Tüy Dökümüdür. Bunun Belirtileri
1.) Hareketsiz Olurlar
2.) Aşırı derecede kaşıntı tüy döküntüsü ve kabarıklık.
Çözüm:
Kuşlar İçin Önemli olan vitaminler vardır o vitaminleri petshoptan temin ederek mama takviyesi yaparak Önleyebiliriz.Ve Tüy Aralarına Onları Pek korkutmadan Bakmalıyız çünkü; Bit Ve PArazit olabilir.
Önlemi:Bit-Parazit Spreyi-Deep Parazit Kapsülleri.
Bu Halsizlikve Yorgunlugun Diğer Sebebi Soğuk Algınlıgıdır;
!!!!Soğuk algınlığı muhabbet kuşlarında çeşitli derecelenmeler içinde görülür. Hafif geçen soğuk algınlıklarında, kuş tüylerini kabartır. Eskisi kadar hareketli oyuncu değildir. Çoğunlukla tüylerini kabartmış bir durumda, kafesin bir köşesine çekilip uyuklar. Daha aşırı durumlarda yeme karşı tümüyle ilgisizlik, soluk almada güçlük ve hatta kendini kaybetme durumları görülebilir.

Nedenleri : Muhabbet kuşları, yüksek ve düşük ısıya karşı dayanıklı varlıklardır. Isı değişimlerine de ani olmamak koşuluyla tahammül gösterebilirler.

Bununla birlikte, kafeslerin açık pencere ve kapılar arasında bırakılması, içinde bulunduğu sıcak odadan soğuk bir yere aktarılması, salmaların köşe köşe rüzgarlarına hava akımlarına açık yerlere kurulması, bütün bir geceyi ıslak tüylerle geçirmeleri gibi nedenlerle soğukalgınlığına tutulabilirler.

Bunların Önlemleri :
İlk önlem olarak kuş sıcak bir yere, tercihen özel donanımlı hasta kafesine alınmalıdır. İçme sularına damlatılacak bir iki damla vitaminle hafif durumlar için etkili tedavi sağlanmış olur. Muhabbet kuşlarının fazla su içmedikleri göz önune alınarak, onları susatmak amacıyla, ağızlarına bir damla bal damlatmakta yarar vardır. Kuş hastalığın belirtileri üzerinden atmaya başladığında, sevdiği yiyecekler[Mama- muz-elma Vitamin Takviyeli Yiyecekler] ile güçlendirilmelidir.

Bal damlatma Tekniğini Bir sırıngayla ve Agzını açarak Yapmalısınız Eğer Kuşunuz Size Çok güveniyorsa Yedirmelisiniz ama sonradan gagasını siliniz .

Tüy Dökümünde Bir Muhabbet Kuşu

jzlq7.jpg

Hasta Bir Muhabbet Kuşu :(

jzltg.jpg

Üşüyen Bir Mubiş :)

jzlur.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
EyvAllah usta sağ olasın :)

Üşüyen mubişe uyuyan mubiş de diyebiliriz :)

ben bugun banyo verdim paşaya 3 4 damla da sirke koydum ferahladı biraz :)

benim önceki kuşta hiç yapmazdı sadece bardaktan falan su içerken gelir su içerdi o kadar.. Kendi keyiflerine göre bazısı çok seviyor bazısı sevmiyor :)

Öyle usta. Bazı videolar görüyorum kuduruyor kuşlar banyo yapmak için.

sorma ya benim paşa da öyle.. Ankara da ev biraz ılıktı banyo vermedim.. Elime su alsam deliriyor beni ıstırıyor girmek için bardagın içine.. Baktım olmuyor niğde de ev merkezi sistem.. Cayır cayır yanıyor oturdugum yerde terliyorum gittim bi kaba su koydum 3 4 damla da sirke azcık petegin üstüne koydum ılıklaştı su.. her tarafını ısladı sıpa yan yatıyo kanatları ıslatmak için :)

Geri