Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşlarım Kavga Ediyor

grimlion

Yeni Üye
Merhabalar.
3 senelik bir erkek muhabbet kuşum var. Daha doğrusu benim değildi tanıdığımız biri, daha fazla bakamayacağını söyleyip bize verdi bende kabul ettim.Muhabbet kuşu hiç eğitilmemiş her hangi bir harekette korkuyordu ve erişkin olduğundan bende eğitim konusunda beceremedim. 4-5 ay sonuna kadar bizimle kaldı ve madem olmuyor yanına eş alim dedim. Gittim petshop'a ve kadından dişi muhabbet kuşu istedim anlattım ona, oda bana kızışmaya yakın muhabbet kuşu verdi. 6 gün ayrı bıraktım ve o günün sonrasında dişiyi erkeğin kafesine attım her hangi bir sorun yoktu bayağı da güzel anlaşmışlardı. Dişi biraz yabani idi, her şeyden korkuyor. Elimi azıcık uzatsam kafeslere vuruyor kendini, yuvalık taksam strese giriyor. Bir 5 ay daha sonra kuşlarımın kavga ettiklerini fark ettim. Başlatan normal bir şekilde dişi idi ve kavga ne kadar da şiddetli olmasa da erkek muhabbet kuşumu gagaladığını söyleyebilirim ve kavgadan sonra normal bir şekilde anlaşıyorlar. Yem kusuyorlar, birbirlerini kaşıyorlar vb. Ne yapacağımı bende şaşırdım, yardımcı olur musunuz ?

Şimdiden Teşekkürler.

21931055_10212045739332392_756361930_o.jpg

21931249_10212045740092411_664505791_o.jpg

Öncelikle arada kavga etmeleri normal. Sonuçta yem kusma vs varmış sabredin. İkisini birlikte kendinize alıştıramazsınız demiyeceğim ama neredeyse imkansız... Ya götürüp en fazla 45-50 günlük yavru ile takas edin alıştırın ya da fazla müdahale etmeyin belki çiftleşirler... sabır

Öncelikle arada kavga etmeleri normal. Sonuçta yem kusma vs varmış sabredin. İkisini birlikte kendinize alıştıramazsınız demiyeceğim ama neredeyse imkansız... Ya götürüp en fazla 45-50 günlük yavru ile takas edin alıştırın ya da fazla müdahale etmeyin belki çiftleşirler... sabır

Anladım hocam çok teşekkür ederim yardım ettiğiniz için :)

Erkeğin Maaşallahı var, dişi onu çekemiyor olmasın :D
Aralarında epey yaş farkı var. Erkek daha önceden hep yalnız bakımı da, nasıl davranacağını bilemiyor olabilir. Eğitilmemekten ziyade sanırım ilgilenilmemiş, çünkü ilgi gören her muhabbet kuşu insana çok rahat alışır, belki siz de bilmeden onu olumsuz etkileyecek davranışlarda bulunmuş olabilirsiniz. 4 ay uzun bir süre, aslında alışması gerekirdi. Dişiyi aldıktan sonra erkekle biraraya getirmeden kendinize alıştırmaya çalışsaydınız daha iyi olabilirdi.

Erkeğin Maaşallahı var, dişi onu çekemiyor olmasın :D
Aralarında epey yaş farkı var. Erkek daha önceden hep yalnız bakımı da, nasıl davranacağını bilemiyor olabilir. Eğitilmemekten ziyade sanırım ilgilenilmemiş, çünkü ilgi gören her muhabbet kuşu insana çok rahat alışır, belki siz de bilmeden onu olumsuz etkileyecek davranışlarda bulunmuş olabilirsiniz. 4 ay uzun bir süre, aslında alışması gerekirdi. Dişiyi aldıktan sonra erkekle biraraya getirmeden kendinize alıştırmaya çalışsaydınız daha iyi olabilirdi.
Bazen erkek muhabbet kuşumun acaba jumbo kırması mı diye düşünmüyor değilim :D Konuya gelecek olursak erkek kuş az da olsa alışmıştı bana, kanatlarının altını bile sevebiliyordum uysallık vardı yani. Gel gelelim dişi çok yabani idi birleştirmeden önceki kafesin tellerini ısırıyordu stresten, internetler de intahara meğilli yazsa da ne kadar doğru bilemem. Fakat olumsuz davranışlarda bulunmadım da değil, ikisini alıştırmak için 1 ay sonra kafesini açıp yavaşça elimi sokuyordum ve yavaşça onları kovalıyordum. Dişi çok büyük tepki verince erkek kuşum da yaklaşmayı bıraktı. O günden sonra ikisi de alışamadılar bana. Dediğiniz gibi keşke aynı kafese koymadan önce kendime alıştırmayı deneseydim ama aklıma bile gelmedi o an yavrular gelsin diye dört gözle bekliyordum :)

Bir süre kuşları rahat bırakmak işe yarayabilir. Dişinin yabani karakteri erkeği de etkilemiş. Beslenmelerine dikkat edin, ihtiyaçlarını karşılayın, takviyeler yapın, belki de babasına benzeyen yavrularınız olur ve onları kendinize alıştırırsınız. Yanlış anlamayın, Allah'ın yarattığı her canlı güzeldir ama böyle bir erkeğim varken ben olsam yanına bu dişiyi almazdım.

Bir süre kuşları rahat bırakmak işe yarayabilir. Dişinin yabani karakteri erkeği de etkilemiş. Beslenmelerine dikkat edin, ihtiyaçlarını karşılayın, takviyeler yapın, belki de babasına benzeyen yavrularınız olur ve onları kendinize alıştırırsınız. Yanlış anlamayın, Allah'ın yarattığı her canlı güzeldir ama böyle bir erkeğim varken ben olsam yanına bu dişiyi almazdım.

Dediklerinizi yapacağım çok teşekkürler. Lakin kuşlar birbirlerine alıştılar artık, dişiyi geri vermeye gönlüm el vermiyor. Çok şiddetli kavga etmedikleri sürece benim için sıkıntı yok. Hiç değilse kuşum yalnız kalmasın.

Dediklerinizi yapacağım çok teşekkürler. Lakin kuşlar birbirlerine alıştılar artık, dişiyi geri vermeye gönlüm el vermiyor. Çok şiddetli kavga etmedikleri sürece benim için sıkıntı yok. Hiç değilse kuşum yalnız kalmasın.

Haklısınız. İnşallah işler istediğiniz gibi gider.

Geri