Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu eğitimi

TALHA CEKİN

Yeni Üye
Iyi aksamlar herkese. 12 gün önce yeni mubis almistim. Elime dal darısı alip kafesinde mubisime yediriyor korkuyor artık. Ama tabi konu dal darisi olduğu için sanırım ses cikartmiyor. Aksamlari da bazen yanagini kasiyorum buna aksamlari izin veriyor. Surekli dal darisi verecek kusumu egitip elime alistirabilirmiyim. Sizce neler yapmaliyim. Parmagimi uzatiyorum konmuyor. Daha fazla yanastirinca da kacarim tehditi ediyor. Lütfen bilgisi olan arkadaşlardan ricam neler yapmaliyim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:21 -->-> Daha önceki mesaj 19:20 --

Pardon dal darısı yedirince korkmuyor diycektim.duzeltmek isterim

amatörüm ama sitede okuduğum bir kaç şeyi senle paylaşmak isterim. ben de 2 haftadır yeni bir erkek bakıyorum, elime avucuma omzuma alıştırdım:

öncelikle avucunun içinde bir de yem yedirtmeyi dene . sonra parmağını elini uzat, gelmez kaçarsa da kafesin içinde sabırla elini beklet 5-10 dakika. kesinlikle ani hareketlerden, ani seslerden kaçın. sürekli bunları dene. daha sonra kafeste tamamen güvenini kazandıktan sonra, kafesin dışında da dene. sonrası gelişiyor zaten, oyuncak veriyorsun oyuncakla oynuyor, omzuna koyuyorsun omzunda kalıyor.

bence kritik nokta kesinlikle sabır

Tsk kardes. Buna ragmen biseyler paylasmissin. Kafesin icinde avucumda dal darisi vardi yedi.ufak bir dal dari koydum avucuma yedi. Herhalde bir sefer yese bile alisti diyemeyiz sanirim.

sabırla oluyor arkadaşımızın dediği gibi, tabiki hayvanı aç bırakın diyemem ama, yemliğini çıkartın sık sık elinizle yem verin elinize alışana kadar. yemlikten yiyeceği yemi elinizden yesin. yem yerkende onunla konuşun bebek sever gibi. belki konuşmayı bile öğretebilirsiniz bu sayede.

Bende öyle yapmaya calisiyorum . Yem yemiyorda elimde dal darisi yiyor. Her uzattigimda hic tereddut etmeden yiyor. Konuşuyorum genelde hep aynı kelimeleri kullaniyorum cici kus canim benim gibi kelimeleri soyluyorum.10 gun flan oldu alali ne zaman salma islemine baslayim. Kafesinde tam anlamiyla kafedindeki egitim bitince mi baslayim yoksa onu beklemedem salimmi.

salma işlemi biraz şans işi diyebilirim. bir önceki kuşumuzu petshoptan almıştık, küçük bi kafeste doğmuş büyümüş ve 2-3 aylıktı bize geldiğinde. biz kuşu eve geldıkden bir hafta sonra saldığımızda ilk uçuşunda duvara tosladı. hayvan hiç uçmamışkı 7-8 ay anca dayanabidi kızan.

ama şimdiki kuşumuzu kuşçudan almıştık ordaki kafesi genişti. ve bu kuş sakin, bi o kadarda cin gibi. geldi 2-3 gün sora saldık şahin gibi odanın içinde uçtu. gözle bakınca burdan bu kuş geçemez dediğimiz yerleri bile geçti ve en sonunda kafesin üstüne kondu.

Bence kuşunuzun uçabiliceğini hissediyosanız salın gitsin ama odanın içinde panik olmasın siz bi yerde oturun kıpırdamayın. siz kıpırdarsanız panik olur. siz zorlamayın kafesten çıksın diye kafesin kapağını açın kapağın hemen onüne koyun dal darıyı belki uçmaz pıtı pıtı yürür gider darıyı yemeye.

Bakalım az daha devam edelim dari ile sakinlesince guvenimizi kazaninca salarim.