Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Ele Alıştırma

Ele alışması ne kadar sürüyor , ben 4 aylık erkek bi kuş aldım . 10 gündür benimle . Hergün 1 saatten fazla konuşuyorum kuşla dinliyor . 2 gündür elim kafes içindeyken kaçmıyor ama elime de yaklaşmıyor ben yaklaşacak olursam ufak adımlarla uzaklaşıyor . Çok yavaş hareket edip parmağımı önüne kadar getirebiliyorum ama parmağıma çıkmıyor . Göğsüne dokunmaya çalıştık çok yavaş bi şekilde işaret parmagimla , değer değmez kaçtı . Elimden yem yada meyve yemiyor . Meyveyi hiç yemiyor zaten . Kafes tellerine neler neler sıkıştırdım hemen yemligin yanına ama dışarı itiyor yada yemiyor . Normal yemini iyi yiyor.
Arkadaşım, bu kuşun yaşı bayağı var. İki yaşından az değildir bence. Ama çok güzel kuşmuş maşallah.
Eğer daha önce ev kuşuysa bir şansın var. Ama üretim için kullanılan bir kuşsa işin çok çok zor bence.
Kolay gelsin.

@serdar_gs @aztec , yorumlarınız için teşekkürler.

Acaba tüy değiştirdi icin mi yabani duruyor?

Bu arada kuşu alalı 20 gün olmuş , yukarıda yanlış yazmışım kusura bakmayın .

Kuş petshop kuşu , bileziği felan var , alırken satıcı çocuk bileziği gösterip 16 haftalık demişti . Hollanda da marka haline gelmiş bi petshoptan almıştım güvenilir olsun diye...

Kuşu gerçekten çok sevmiştim , hergün eve gelir gelmez kuşlar ilgileniyordum ilk günler özlüyordum bile :D , küçük kızım kıskanıyordu . Şimdi ne yapacağımı bilemiyorum .

Eğer bu yaştan sonra ele alismaz bizle oynamaz diyorsanız kuşu değiştireceğim . Sizce eğitilme imkanı varmı ? Bi 20 gün daha uğraşabilirim...

Yada, yerli üreticilerin kurduğu bi kuş pazarı var , ordan insan görmüş yavru bi kuş alıp , ona emek vereceğim .

Tavsiyeniz ne olur , yeni kuş diyorsanız mavi renk olan , konuşmaya yatkın ırk tavsiyesi de verin lütfen :)

Yavru kuşlarda baş kısmında siyah yatay çizgiler olur ayrıca göz tamamen siyah olur. Bende yerli ve mavi bir yavru kuş var aldığımda henüz 1 aylık civarıydı şimdi ortalama 4 aylık civarı 1 haftada ele alıştırdım 1 ayda da ilk kelimesini öğrendi şimdi 7-8 kelime söylüyor hatta bazı anlamadığım konuşmalarımızdan kaptığı kelimelerde var bülbül gibi şakıyor maşallah :D
Tavsiyem eğer bulabiliyorsanız 1 aylık veya en fazla 2 aylık yavru bir erkek kuş edinmeniz. Hatta bulabiliyorsan yeme yeni düşmüş bir yavru al abi alıştırması çok çok kolay olur.
Aldığımda ki hali
r9NjL1.jpg

Şimdiki hali
0Dp84V.jpg

@serdar_gs güzel özetlemiş.
Benim de ek olarak söyleyebileceğim; evet kuşlar tüyde olduklarında daha stresli olurlar ve hatta karın ağrısı çekerler. O yüzden daha yabani davranışları olabilir. Ama bu hayvancağızın yabaniliğinin sebebi sadece tüy değil gibi:)
Bence, kuş içine sindiyse bir müddet daha eğitmeyi dene. Bir şey kaybetmezsin, en azından denedim dersin. Ama daha önce ele gelen bir kuş değilse çok zor olacak şansın.
Geçen İsviçre'den bir üyemiz de petshop'tan erişkin kuş almış yavru diye. O zaman demiştim demek ki yurt dışında da petshopçılar aynı sahtekarlıkta diye. Hollanda'da da aynıymış demek:) Hani yerli üreticilerin pazarı nasıldır bilemiyorum ama kulağa bu gittiğin sözde marka petshop'tan iyi geliyor diye düşünüyorum. Ama bu sefer muhabbet kuşundan anlayan bir arkadaşın ya da tanıdığınla gidebilirsen üzülmezsin. Tabi elbet değiştirmeye karar verirsen.

@serdar_gs kuşun çok güzel maşallah , tüyünden daha fazla ömür versin rabbim .

@aztec kuşu değiştirmeye karar verdim , yarın yerli üretici pazarından yeni yavru alacağım inşallah , artık az çok anlıyorum . Marka da olsa zincir petshopta kursa sahtekarlık heryerde var maalesef ...

Geri