Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun hastalığı ve tedavisi doğru mu?

Beyza__

Yeni Üye
Merhabalar arkadaşlar, 4.5 yaşında dişi bir kuşum var. Bundan 5 ay önce bir hastalık geçirmişti. Veterinere gittiğimde megabakteri olduğunu söyledi, probiyotik ve vitaminler verdi. Bunları kullandıktan sonra kuşumun durumu düzeldi ancak kuşumda şu 2 2.5 aydır düzelmeyen bir durum mevcut. Ara ara dışkı popoya yapışıyor, kusma hereketi yapıyor ( ancak dışarı çıkan bir şey yok.) , ara ara da kabarma hareketinde bulunuyor. Bunlar sürekli gün boyu olmuyor ancak ara ara bu durumu gözlemliyordum. Bundan 1 hafta önce yine böyle bir durum gözlemledim. Kusma hareketi, popoda yapışma durumu ve bir kere idrar çıkışı oldu. Bunun üzerine veterinere gittim, dışkı testi yaptı ve genel bağırsak florasının düzgün olduğunu 1-2 küçük şey gördüğünü söyledi. Bütün hafta kuşum iyiydi ancak yine haftasonuna doğru ishal ve idrar oldu. Bunun üzerine aspur takviyesi yaptım. Entrobac probiyotik kullandım. Dışkılar ertesi gün biraz toparladı ancak dışlarında sıvı lekeler oluşuyordu. Ertesi gün yine probiyotik verdim. Dışkılar bugün toparlamış gözüküyor ancak sarı lekeler az da olsa devam ediyor. Veterinere söylediğimde mikostatin başlayalım dedi. Sabah-akşam birer damla ve 30 gün devam edelim dedi. Bu süreçte organik asidi suluğa her gün 1 damla koyalım dedi. İlaca başlanmadan önce sizlere danışmak istedim. Eklediğim videodaki hali gün içinde çok nadir oluyor. Genel olarak zayıflamış gibi, göğüs kemiğini hissediyorum. Bu süreçte bıldırcın yumurtasının sarısıyla mama yapıyorum. İlaca başlamak uygun mudur, önerileriniz nelerdir?

Video:
Dışkı fotoğrafları:
Bugünkü dışkısı:

Megabakteri kolayca geçmez. Ayrıca probiyotik ve vitaminle de tedavi olmaz.Megabakteri için amphotericin b kullanılır. Kanatlı uzmanı kuş veterinerine gitmelisiniz. Sıradan veterinerlere gitmeyin.

Gittiğim veteriner kanatlı uzman veterineri zaten aslında. Muhabbet kuşları ve egzotik kanatlılarla ilgileniyor. İzmir'deyim.

Gittiğim veteriner kanatlı uzman veterineri zaten aslında. Muhabbet kuşları ve egzotik kanatlılarla ilgileniyor. İzmir'deyim.
Kanatlı uzmanı veteriner megabakteri için ilaç olarak vitamin ve probiyotik vermez ki..
Vitamin ve probiyotik ilaç değil takviyedir.
Ayrıca kuşunuzda zayıflama da başlamış dediğinize göre. Ayrıca mikostatin beşeri bir ilaç ve kursak mantarı için verir veterinerler genelde. Ama içinde şeker var bu ilacın ve şeker kursak mantarını azdırır. Başka bir kanatlı veterinerine gitmenizi öneririm.
İzmir'de bir kuş veterineri var meşhur ve orası tavsiye edilmiyor hakkında olumsuz görüşler var,oraya mı gittiniz acaba

Yok hayır oraya gitmedim. Klinikuş isimli veterinere gittim İzmir'de

Geri