Karadeniz Pet

P.V.C. Otomatik Üretim Kafesi Artıları Eksileri

ışıklandırma olayını nasıl çözüyorsunuz arkadaşlar?

Bir adaptör ve serit ledler sayesinde çokta güzel oluyor.. Baktınız çok aydınlık oje ile rengi karartabilirsiniz loş bir ortam sağlamış olursunuz böylelikle..

Merhaba Arkadaslar,

aranizda yeniyim. almanyadadan yaziyorum.ben Hobi olarak 3 cift besliyorum. Yerim ve mekanim sadece balkona müsait.

yavrulattirma normal tek kafeslerde elverisli olmadigi icin ahsap üretim kafesi yaptim.

Bu arada internetde gezinirken. bahsettiginiz BST Kafesleri kesfettim.
oldukca ilgimi cekti ve kullanis & üretim hakkinda hep farkli avantaj / desavantajlar okudum.

Suan ciddi ciddi CYS 50 Modelini almayi düsünüyorum.(3 üretim gözlü alti salma kafes. bi sekil ucakla almanyaya götürmeyi düsünüyorum. yalniz ben CYS 50 Modelinde otomatik yemleme ve sulama sistemi olmasada , satici kisi Cengiz Basut beye yine bu sistemin dolabin yan tarafina yaptirmak istedigimi arz ettim.(henüz cevap gelmedi)

Mesela Su sekil

simdi kafama takilan soru,

1. yavru üretimi verimi normal ahsap yuvaliklara nazaran nasil?
2.öndeki bombeli pleksiye ragmen pislik nekadar disari cikiyor?
3. kirmizi ve diger bitlenme/parazit durumunda pvc kafesler daha cabuk olustugunu okudum, bu ne kadar dogru? ( benim bildigim ahsap kafesler hemen bitlenmeye davetiye cikarir)

4. otomatik yemleme ve sulama nekadar kullanisli? Depodudaki suyu bosaltmak istediginizde altta sistemi bosaltmak icin bir cikis varmi? yoksa suluklari tek tek basarak mi sistem bosaltiliyor?

5. su koku yapiyormu? yosunlasma vs.

ayni soruyu Mehmet KILINC bey sormus/önermis

Otomatik kafes alacaklara ek olarak şunu söyleyebilirim. Almaya karar verdikten sonra sipariş aşamasında Cengiz Bey'e akıllı yemliklerin kapaklarını da mümkünse yollamasını rica edin. Çünkü arkada tarafta her ne kadar temizlik işlemi yapılsa da yeme toz gelecektir. Kapakları borunun gireceği şekilde kesersiniz ve kapaktan geçirirseniz daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.
bunu üretici kisi kendi uygularsa daha estetik olur. borular oldukca sert duruyor ve esnek degil gibi.burada flex oynar boru kullanilirsa( ayni lavoba altindaki gider borulari gibi) istediginiz gibi akkili yemliklerin icin dikey sekilde sokulabilir.
bence burada yeniden bir tasarim sart. cünki hasarat ve pisligin gitmesi,yemin nem kapmasi asikar.

aranizda CYS 50 modelini alicak olanlari okumustum, bu arkadaslarimiz tecrübelerini yazarsalar cok memnun olurum. detayli resimler eklerseniz sahane olur.

Mehmet KILIC bey, sizin otomatik sistemin resimlerini buraya detayli ekleyebilirseniz sevinirim.

selamlar.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:52 -->-> Daha önceki mesaj 12:32 --

??? kullanan arkadaslar nerede???

Son düzenleme:
[MENTION=16638]Selim Savas[/MENTION] arkadaşımızın bazı soruları oldu. buradan yanıtlayayım ki herkes faydalanmak istediği ölçüde faydalansın.

sorular:
"1. kafesin kullanimi,yemin ve suyun kullanilmasi nasil.

2. plastik yuvayi kuslar normal ahsap yuvaya nazaran nasil benimsiyorlar? yavru verimi nasil? bir SIKINTI yasadinizmi?

3. bit olusumu nasil? herhangi bir sorun oldumu?

4.kafesin montajinda ve kalitesinde herhangi bir SIKINTI oluyormu?"

kendimce cevaplar:

1. yem ve su haznelerine doldurduktan sonra kuşları alıştırma süreci sıkıntılı oluyor. bazı kuşlar yem seçtiği için eşeleyerek yemin çabuk tükenmesini sağlıyorlar. o yüzden yem üfleme makinesi şart.
su konusunda yalak kısmına suluğun kapağı ters çevrilip içi su ile doldurulursa kuşlar daha kolay adapte oluyor. kendiniz ilacı mamaya veya ayrı suluk içinde verebilirsiniz. ben mamaya karıştırıyorum ki cengiz bey de böyle yapıyormuş.

2. şuan ilk kez yumurta gördü bu sistemim. kuşlar adapte oluyor kolayca sıkıntı yok. yuvalar biraz daha geniş olsaydı iyi olurdu bence.

3. bit oluşumu gözlemlemedim hiç. benim kuşlarımda ve kafeslerimde Allah'a çok şükür bit oluşmadı. bakım çok önemli.

4. montajı biraz uğraştırıcı açıkcası. bir de su boruları ucundan biraz kaçırıyordu bende. değişim yaptık cengiz beyle. muhtemelen düzelmiştir şimdiki üretimde. sonuç olarak bir zaman sonra sistem oturuyor şuan bende olduğu gibi.

aklıma geldikçe yazarım yine. herkese sağlıklı bol yavrulu günler diliyorum.
Ramazan ayına giriyoruz. Rabbim Ramazanın güzelliğinden faydalanan ve Ramazanı hakkıyla eda eden kullarından eylesin bizleri.

2. şuan ilk kez yumurta gördü bu sistemim. kuşlar adapte oluyor kolayca sıkıntı yok. yuvalar biraz daha geniş olsaydı iyi olurdu bence.
1.peki nekadar ciftin,kafes kac haneli? nekadar oldu alali.kuslarin kafese girdikten nekadar sonra yumurtladilar?

2. 5 kg lik yem kovasi nekadar dayaniyor?

3. akilli yemliklerin üstü acik kaliyor zannedersem. :( nemlenme yada hasaret girme durumu olabilir. keske kapaklari alinmadan flex oynak boru tasarlansaydi. direk kapagin üzerinden delik acilip sokulabilirdi.

1. yem ve su haznelerine doldurduktan sonra kuşları alıştırma süreci sıkıntılı oluyor. bazı kuşlar yem seçtiği için eşeleyerek yemin çabuk tükenmesini sağlıyorlar. o yüzden yem üfleme makinesi şart.

hayret,akilli yemlige ragmen yinede yemi dökebiliyorlarmi?

4.peki kafesin icinde,tavaya kabuk/yem dökülmesi oluyormu?
normal assagida yem kabuklarinin kaba birikmesi gerceklesiyormu?
etrafi batirma yinede oluyormu?

5.su sistemini rahatlikla bosaltma imkani varmi? extra bir borumu var?

6.kafesin icini temizlerken,tavayi cikardiginda o acik mesafe kac cm?? kuslar acik alanda olacagi icin,kacma ihtimali olabilirmi diye düsünüyorum.

genel olarak bir kac resim ekleyebilirsen fena olmaz.

tesekkürler

Herkese hayirli huzurlu ramazanlar.

Son düzenleme:
1.peki nekadar ciftin,kafes kac haneli? nekadar oldu alali.kuslarin kafese girdikten nekadar sonra yumurtladilar?

2. 5 kg lik yem kovasi nekadar dayaniyor?

3. akilli yemliklerin üstü acik kaliyor zannedersem. :( nemlenme yada hasaret girme durumu olabilir. keske kapaklari alinmadan flex oynak boru tasarlansaydi. direk kapagin üzerinden delik acilip sokulabilirdi.

hayret,akilli yemlige ragmen yinede yemi dökebiliyorlarmi?

4.peki kafesin icinde,tavaya kabuk/yem dökülmesi oluyormu?
normal assagida yem kabuklarinin kaba birikmesi gerceklesiyormu?
etrafi batirma yinede oluyormu?

5.su sistemini rahatlikla bosaltma imkani varmi? extra bir borumu var?

6.kafesin icini temizlerken,tavayi cikardiginda o acik mesafe kac cm?? kuslar acik alanda olacagi icin,kacma ihtimali olabilirmi diye düsünüyorum.

genel olarak bir kac resim ekleyebilirsen fena olmaz.

tesekkürler

Herkese hayirli huzurlu ramazanlar.

4 katlı 8 gözlü. 2 ay oldu alalı. yumurtlama işi kuştan kuşa değişiyor malum. bir çiftim kafese koyduktan 7-10 gün sonra yumurtladı.
2 aydır duran ama yumurtlamayan da var.

yemin ne kadar dayandığını hesaplayamadım maalesef. 20 kg versela laga çuvalı bitince o konu da netlik kazanacak inşaallah.

akıllı yemliklerin üstüne streç film yapılabilir bu haliyle. yoksa dediğiniz gibi kapaklı olması daha iyi olurdu.

akıllı yemliğe 90 derece açıyla 7 adet çivi yerleştirmeme rağmen yine de eşeleyen bir çiftim var. çok şükür biraz duruldular.

yemler bazen tavaya dökülebiliyor ama çok az. kabklar gider tavasına birikyor sıkıntı yok.

ekstra bir su boşaltma borusu yok. ben en alttaki bölmedeki musluğu akıtarak tüm suyun tahliye olmasını sağlıyorum. sonra taze su ekliyorum.

tava çıkınca kuşlar kaçamaz. hint bülbülü beslemiyorsanız tabi :D tavsiyem tavalara zeolit kum yerleştirin. ben faydasını gördüm.

ekstra bir su boşaltma borusu yok. ben en alttaki bölmedeki musluğu akıtarak tüm suyun tahliye olmasını sağlıyorum. sonra taze su ekliyorum.

Bence buda yeni bir tasarim gerektiriyor. Ozaman boşaltmak istediginde hortumu sürekli cikar, sok yapacaksin ve bizaman sonra yalama Olur. Extradan gider boşaltma borusu olsa iyi olurdu.

tava çıkınca kuşlar kaçamaz. hint bülbülü beslemiyorsanız tabi

Öyle deme, jumbolarda SIKINTI yok ama normallerde korkarim. Kacirdim cünki. Tavanin ordan 5cm yerden cikis o cikis, agzim acik bakakaldim.Hemde Rainbow pahali kusumdu :(

Son düzenleme:
Bence buda yeni bir tasarim gerektiriyor. Ozaman boşaltmak istediginde hortumu sürekli cikar, sok yapacaksin ve bizaman sonra yalama Olur. Extradan gider boşaltma borusu olsa iyi olurdu.

Öyle deme, jumbolarda SIKINTI yok ama normallerde korkarim. Kacirdim cünki. Tavanin ordan 5cm yerden cikis o cikis, agzim acik bakakaldim.Hemde Rainbow pahali kusumdu :(

hortum sökme çıkarma yok zaten selim bey. en alttaki bölmelerdeki musluktan yalağa suyu tahliye ederseniz atık su kabına birikecektir hortumlardaki su. o şekilde tahliye ediyorum ben. tava aralığına gelince, ben hiç yaşamadım en fazla 1-2 parmak aralığı var. yavrular ilk bir ay kaçabilir ama sonrası için zor diye düşünüyorum.

musluga sürekli dokunmak gerekiyor ozaman suyu bosaltmak icin? yoksa ucu cikip seri bir sekilde akiyormu? biraz zahmetli is gibi

musluga sürekli dokunmak gerekiyor ozaman suyu bosaltmak icin? yoksa ucu cikip seri bir sekilde akiyormu? biraz zahmetli is gibi

yok çokk kolay. zaten kalan suyu temiz su kabından kendiniz alacaksınız. geriye kalan borulardaki su kolayca en alttaki musluktan tahliye ediliyor. basit bir iş.

not: bazı kuşlar muslukla oynarken su yalağın dışına akabiliyor ve tabana su iniyor. pvc olduğundan bir sıkıntı yok ama aklınızda bulunsun.

Geri