petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Salmada üretim için destek

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Özgür+ tarafından 11 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Özgür+

Özgür+ Guest

Arkadaşlar bildiğiniz gibi salmam bitmek üzere

http://www.muhabbetkusu.com.tr/kendin-yap-sistemler-diy/adim-adim-salma-yapimi-23855.html

salı-çarşamba gününe hazır olucak .

içinde kuş üretmek istiyorum 2 çift kuş koyucam. fakat durum şöyle bende 1 tane yerli dişi var ona eş alınıcak ve 1 çift daha kuş alınıcak .

alıcağım 3 kuşun 2 si çift 1 ini normal erkek düşünüyorum . çiftlerden önceden yavru alınmış olması mı daha iyi yoksa 3 kuşu da çift tutmamış mı almalıyım ?

umarım aklımdakini anlata bilmişimdir .

Ayrıca 1 çift kuş salmada çiftleşirmi ?

koca kafeste 1 çift kuşun çiftleşeceğini pek düşünmüyorum .

Salmada üretim için yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:23 -->-> Daha önceki mesaj 22:59 --

Ustalardan yardım bekliyorum :)

#1 Özgür+, 11 Ağustos 2014
    Son düzenleyen: Moderatör: 10 Ağustos 2014
  2. Mehmet Nuri Alkayış

Altın Üye

Beğenileri:
    0
    ben de salma yaptım ama yavruları içine koydum çünkü çift kuşları içine koyun ca çok büyük kavgalar çıka biliyor veya bir birlerinin yumurtasını kırabiliyorlar yavrular büyüdüğü zaman böyle sorunlar yaşanmıyor

3. KORDON

KORDON Active Member

Beğenileri:
    2
    Normali hazir takim her zaman icin iyidir. Salmada yuva kavgasi, es kiskanma vb. Olumsuzluklar gorulebiliyor.

4. Özgür+

Özgür+ Guest

peki benim dişinin yanına erkek alsak salmada sadece onlar olsa çiftleşirlermi ? büyük kafeste çiftleşme zor olur diye duymuştum ?

5. KORDON

KORDON Active Member

Beğenileri:
    2
    Uretim tecrubem yok ama salmada hangi disinin hangi yuvaya ait oldugunu cozmekte sorun yasayabilirsiniz. Bildigim kadariyla yeterki es tutsun ciftlesme her yerde olur.

6. Özgür+

Özgür+ Guest

ustalarımız yardım eder heralde :)
    [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION]
    [MENTION=6728]Mehmet ÖZEL[/MENTION]
    [MENTION=5926]paşa66[/MENTION]
    [MENTION=8400]Ahmet Behçet[/MENTION]
    [MENTION=9656]Kalender Güler[/MENTION]

7. trazetekutr

trazetekutr New Member

Beğenileri:
    2
    Valla eş tutarlar ve yavru büyütmeye karar verirlerse salma değil amazonda olsa fark etmez onlar için. Ama öyle rastgele kuş alıp eş tutturman çok düşük olasılık.

#7 trazetekutr, 12 Ağustos 2014
    Son düzenleme: 12 Ağustos 2014
  8. Özgür+

Özgür+ Guest

:) anlaşıldı

9. alperkuyumcu

Beğenileri:
    0
    sallmada kuş bakıcaksan dişi kuş sayısından daha fazla yuvalık tak ve yuvalıkları taktıktan sonra başka kuş salmaman lazım salmaya kuşları salmaya saldıktan 1 hafta sonra tak yuvalıkları

10. Mehmet ÖZEL

Mehmet ÖZEL Active Member

Beğenileri:
    0
    Salmada üretim işi biraz sıkıntılı kuşları aynı anda atarsan kavga ihtimali azalır, yinede kuluçka zamanı kavgalar yumurta kırmalar olabilir tabi ki.

Bu arada usta değilim henüz.

11. Özgür+

Özgür+ Guest

evet dişi sayısı erkek sayısından fazla olmalı diyolar . yuvalık sayısı da dişi sayısından fazla olmalı diyolar :)

tek çift beslesek nasıl olur acaba önceden 1 çiftim vardı geniş kafeste yavru alamadım sanırım sorun erkekdeydi :)

bu koca salmada 1 çift kuş çiftleşirmi ? en merak ettiğim soru bu .
    ayrıca yavrular yuvadan atlayıp yem kırmayı öğrendikten sonra bile kafesden ayrılmayacak .

erkek kuşumu neye göre almalıyım ? üreticiden almayı düşünüyorum dişi kuşum henüz kızışmış değil .

iyi anlaşmaları için vb.

12. Mehmet ÖZEL

Mehmet ÖZEL Active Member

Beğenileri:
    0
    Kuşlar kendini hazır hissettiğinde tabi ki çiftleşir büyük kafeste olması önemli değil.

Erkek kuşuda dişi kuşunla aynı yaşta yada 1-2 ay büyük alabilirsin, ama boyut olarak mutlaka dişiden biraz iri olmasını tavsiye ederim.

13. Özgür+

Özgür+ Guest

Peki arkadaşlar 2 çift olsa 1 erkek çiftleşirken diğer erkek onu rahatsız edermi bundan korkuyorum ?

14. Atılım BUKAĞIKIRAN

Atılım BUKAĞIKIRAN Active Member

Beğenileri:
    1
    salma işine hiç girmeyin.. salma icin cok takım olması gerek.. 1-2 cift icin ideal bir kafes işinizi daha iyi görür.. amaç kusların birbiri ile ilgilenmesini saglamak olmalı.. koca salmaya 2 cift kus atarsınız 6 ay gecse de yavru alamayabilirsiniz.

15. Özgür+

Özgür+ Guest

sizce yükseklik 50 genişlik 60 derinlik 40 olan bir salmaya yavru alabilmek için kaç kuş atılabilir ?

16. Atılım BUKAĞIKIRAN

Atılım BUKAĞIKIRAN Active Member

Beğenileri:
    1
    50 80 40 lık olanlardan alın, 2 cift kusu bakar.. digeri dar oluyor kuslar rahat edemez.

17. murat DEMİR11

murat DEMİR11 Active Member

Beğenileri:
    3
    1 cıft kuş kayabılırsınız bu olculerdekı bır kafese

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:13 -->-> Daha önceki mesaj 01:12 --

ustalar daha iyi bir tabi :)

18. Özgür+

Özgür+ Guest

ben şimdi 50 60 40 lık kafese 3 takım kuş koymak istiyorum ama :D

#18 Özgür+, 16 Ağustos 2014
    Son düzenleyen: Moderatör: 16 Ağustos 2014
  19. murat DEMİR11

murat DEMİR11 Active Member

Beğenileri:
    3
    gercekden böyle bir düşüncen varmı harbi merak ettim 3 takım kuş 50 60 40 kafesde

20. alperkuyumcu

Beğenileri:
    0
    evet ediyorlar ama olumlu bir tarafıda var bunun öteki erkek çiftleşmeye devam edip kuşu dölleye bilir ve değişik renklerde yavru alabilirsiniz

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 09:24 -->-> Daha önceki mesaj 09:22 --

çok fazla 3 takım o kafesi ortadan bölüp en fazla 2 takım baka bilirsin kuşların iriyse tek takım

Sayfayı Paylaş