Karadeniz Pet

Sokakta bulduğum muhabbet kuşumun sorunları

Ebubekirylmz

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhaba yaklaşık 1 hafta önce bulduğum muhabbet kuşu sayesinde bende artık sizlerden biriyim doğal olarak biraz acemi ve meraklıyım dolasiyla bazı konularda yardımlarınıza ihtiyacım var.

1- muhabbet kuşumun ceresinde kabuklanma tarzı bır durum var. Bu kabuklanma kizismadan dolayı mı, mantar mi yoksa başka bir sorun mu ?

2- kuşun ayak tırnaklarından biri diğerleri gibi içe doğru değil de yukarı doğru kıvrılmış durumda bunun nedeni ne olabilir tirnagi kessem zamanla düzelir mi?

3- kafasının arka kısmında belli bir noktada kellesme, tüy dökülmesi var bu bir hastalık işareti mi yoksa normal mi?

4- kuşu bulduğum da üst gagası kırıktı zamanla biraz düzeldi gibi ama eski haline döner mi merak ediyorum.

Şimdilik merak ettiğim sorular bunlar yardımcı olursanız çok sevinirim.Ekli dosyayı görüntüle 52358Ekli dosyayı görüntüle 52359
IMG-20210214-WA0015.jpg
IMG-20210214-WA0018.jpg
IMG-20210214-WA0019.jpg

gagası kötü duruyor. tırnağı da kötü duruyor.en iyisi bir veterinerin görmesi. dışkılarında filan bi sıkıntı var mı?

SM-M315F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kardeşim sana öncelikle saygılarımı iletiyorum, iyi ki denk gelmişsin de hayatını kurtarmışsın. Kuş kötü durumda. Tepeli bir kuş bulmuşsun bu arada. Kelleşme hastalık değil, dışarıda iken başına gelmiştir. Gagası zamanla düzelir. Hangi ilde isen söyle bilgili bir veterinere aktaralım, görmesi şart. Bunum dışında kuşun kafesini paylaşırsan ekstra yorum yaparız. Daha çok bilgi edinmen açısından;
Tekrardan geçmiş olsun, çok tatlı bir kuş. Umarım yakın zamanda iyileşir.

gagası kötü duruyor. tırnağı da kötü duruyor.en iyisi bir veterinerin görmesi. dışkılarında filan bi sıkıntı var mı?

SM-M315F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderild

Dışkısi fotoğraflarda ki gibi
IMG-20210214-WA0039.jpg
IMG-20210214-WA0035.jpg

Kardeşim sana öncelikle saygılarımı iletiyorum, iyi ki denk gelmişsin de hayatını kurtarmışsın. Kuş kötü durumda. Tepeli bir kuş bulmuşsun bu arada. Kelleşme hastalık değil, dışarıda iken başına gelmiştir. Gagası zamanla düzelir. Hangi ilde isen söyle bilgili bir veterinere aktaralım, görmesi şart. Bunum dışında kuşun kafesini paylaşırsan ekstra yorum yaparız. Daha çok bilgi edinmen açısından;
Tekrardan geçmiş olsun, çok tatlı bir kuş. Umarım yakın zamanda iyileşir.
Öncelikle cevabın ve Ilgın icin teşekkür ederim. Antalya da yaşıyorum varsa yönlendirebilecegin bir veteriner oraya gidebilirim.

Kuşu bulunca mahalle muhtarına ve bir kaç esnafa numaramı bıraktım sahibi çıkarsa ulaşabilsin diye. O yüzden geçici olarak fotoğraflarda ki kafesi aldım şimdilik bunda misafir ediyoruz 😀 bir kaç hafta daha sahibi çıkmaz ise daha iyi bir kafes ve aksesuarlar alabilirim. Bu konu da da tavsiyelerinizi bekliyorum.
IMG-20210214-WA0037.jpg
IMG-20210214-WA0038.jpg
IMG-20210214-WA0034.jpg

Öncelikle cevabın ve Ilgın icin teşekkür ederim. Antalya da yaşıyorum varsa yönlendirebilecegin bir veteriner oraya gidebilirim.

Kuşu bulunca mahalle muhtarına ve bir kaç esnafa numaramı bıraktım sahibi çıkarsa ulaşabilsin diye. O yüzden geçici olarak fotoğraflarda ki kafesi aldım şimdilik bunda misafir ediyoruz 😀 bir kaç hafta daha sahibi çıkmaz ise daha iyi bir kafes ve aksesuarlar alabilirim. Bu konu da da tavsiyelerinizi bekliyorum.Ekli dosyayı görüntüle 52380Ekli dosyayı görüntüle 52381Ekli dosyayı görüntüle 52382
Plastik tünek yerine tahtaya tünek tak, kafeste neden suluk yok. Kuşa ballı kraker verme, beyaz gaga taşını çıkar. Yerine kalamar kemiği ve mineral blok tak. Ballı kraker yerine dal

Dışkıları kötü görünmüyor.
İlk buldugumuzda ucamiyordu. Biraz yem ve su verdikten sonra kendine geldi. Şu an gayet hareketli ve davranışlarında da bı anormallik görmüyorum. Sağlıklı gibi görünüyor ama yine de gagasindan dolayı şüphelerim var.

Plastik tünek yerine tahtaya tünek tak, kafeste neden suluk yok. Kuşa ballı kraker verme, beyaz gaga taşını çıkar. Yerine kalamar kemiği ve mineral blok tak. Ballı kraker yerine dal
Sulukk var aslında ama fotoğraf çekmeden önce suyu değiştirmek için çıkardım. Ballı kraker le gaga taşı da 4 gündür duruyor ikisine de bir defa ağzını sürdüğünü görmedim. Söylediğin değişimleri yarın yapacagim umarım daha rahat eder 🙂

Sulukk var aslında ama fotoğraf çekmeden önce suyu değiştirmek için çıkardım. Ballı kraker le gaga taşı da 4 gündür duruyor ikisine de bir defa ağzını sürdüğünü görmedim. Söylediğin değişimleri yarın yapacagim umarım daha rahat eder 🙂
Gagası zamanla düzelir, keratin içeren besinler vermeye çalış.

Çok güzel bir japones :) hayırlı olsun inşallah bir an önce sorunlari çözülür sende eşe atarsin .d

Geri