Karadeniz Pet

Soru Sormak İsteyen

• Konbuyu başlatan Ayşegül YÜCEL
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A

Ayşegül YÜCEL

Guest
Arkadaşlar doğdum doğalı muhabbet kuşlarıyla iç içeyim. Annemin ben doğduğumda muhabbet kuşları varmış. Nerdeyse aile mesleği gibi :D Şuan 3 tane muhabbet kuşum var. Eğer sormak istediğiniz sorular varsa yardımcı olmak isterim tecrübelerimle...

hocam ana menüde konu açtım ama madem sen de böyle bir konu açmışsın sana sorayım.
4 tane yumurtasi olan bir çift muhabbet kusu aldim, evime 2 saat uzakta olan petshoptan aldim ve eve dolmusla getirmek zorunda kaldim. Dogal olarak kuslar dolmus yüzünden çok sarsildi. Sorularim sunlar:

1-Kuslari kafes ve yuvayla birlikte getirdim ama sarsinti yüzünden yumurtadan yavru çikmama ihtimali var mi?

2-Kuslarin kendi yuvasi ve kafesi çok küçük ve çok pis. Kuslari kendime ait olan üzerine daha büyük yuva taktigim salma kafese almayi düsünüyorum. Bunu ne zaman yapsam uygun olur? Arastirmalarima göre kuluçkada yatan veya yavrusu olan kuslarin kafes veya yuvalari degistirilirse yumurtayi kirma veya yavrulari beslemeyi birakma ihtimalleri varmis.

3-Erkek kus biraz durgun ve kabariyor, disi kusu besliyor ama daha önce besledigim kuslardan edindigim tecrübelere göre soguk alginligina yakalanmis olabilir. Malasef iyi bir veteriner bulmam zor. Su anda kuslarin suyuna Avi A, C, D,E Vitamin ve BiyoTeknik AviAstim ekldim, 5 gündür kullaniyorum ama degisiklik yok. Soguk alginligi için hangi ilaci önerirsiniz? Sera Bronchipur W kullanmayi düsünüyorum, ne dersiniz? Ben önceki kuslarimda neo terramycin+vitamin kullanmistim ama bu antibiyotigin bir faydasini göremedim ve soguk alginligina yakalanan bütün kuslari kaybettim, vitaform düsündüm ama vitaformun içerigide neo terramycin ile ayni gibi görünüyor.

İlk olarak merhaba... Sarsıntıdan dolayı yumurtadan yavru çıkmayacağını düşünmüyorum kırılmadığı çatlamadığı sürece sorun olmayacaktır...

Kafesi olabildiğince temiz tutmalısınız. Bence salma kafes minikler için de iyi olacaktır çünkü yuvalık kafeste zaten baya yer kaplıyor ayrıca kafes ne kadar geniş olursa muhabbet kuşunuzu o kadar rahat ettirirsiniz. Kuşlarınız aynı yuvalıkta kaldığı sürece kafes değişirse sorun olmaz.

3. sorunuzu ise şöyle yanıtlayabilirim: 2 saatlik bir yolculuktan bahsetmişsiniz kuşunuz indi-bindi yaparken üşütmüş olabilir. Ben böyle durumlarda kafesinin üstünü kafesin 3/4'ünü örtecek şekilde bir küçük örtüyle örtüyorum (önünü açık bırakıyorum). Veterinerler de maalesef muhabbet kuşları hakkında diğer hayvanlara göre daha az bilgiye sahip. Dışkısına bakıp bana tekrar dönün lütfen genelde muhabbet kuşları üşüttüklerinde ishal oluyor. Eğer böyle bi durum varsa size bağırsak antibakteriyeli Aviastım ilacına devam etmenizi öneririm. Umarım yardımcı olabilmişimdir... :))

Moderatör tarafında düzenlendi:
Evet var :) çift muhabbet kuşlarım var daha yavru almadım ama ben tek erkek alıpkonusturmak istiyorum çftlerle aynı ortamda olsa bişi olurmu ayrı kafeste

Eğer konuşturmak istiyorsan birbirlerini görmemeliler çünkü seni istememeye başlar bu sefer. Aynı odada olmaması daha uygun olur eğer yerin varsa. Çok tatlı dille, sakin ve kolay kısa kelimeler kullanmak gerek. :))

benim vardı 3 aylık kuşum öldü :( yerim var ama soğuk o yüzden aynı odada tutmak istedim birde ben calışıyorum sabah gidip aksam geliyorum yanlız sıkılır die tereddüt ediyorum

Başınız sağolsun :( eğer soğuksa hayvanı riske atmayın derim o zaman. aynı odaya koyun ama birbirlerini göremesinler. kafesine boncuk, halka gibi oyuncaklar alın oynasın siz yokken ama sakın ayna almayın çünkü yansımasını başka kuş zannedip yine size pas vermez kerata :D. eve gelince de bol bol ilgilenirsiniz

ölen kuşum çok alışmıştı bize eşim ve ben işe gidiyoruz gün boyu tek kalıyodu yavaş yavaş konuşmaya başlamıştı evde tek kalmasına rağmen eve geldiğim an beni görünce kafesde taklalar atıyodu yerinde duramıyodu bu alacagımda öyle olcak sanırım bide çift kuşumun fotosunu atsam bilgi verebilrmisiniz çok oldum dimi :D

k2fqm.jpg

Çook güzeller Allah nazardan saklasın :)) Bilgi derken cinsiyetleri hakkında mı? Estağfurullah yardım edebildiğimde çok mutlu oluyorum...

koydum foto daha çiftleşmediler kızıştığını nasıl anlarım ki bunların o yüzden

Erkek kuş dişinin etrafındaysa sürekli kur yapıyorsa yavru istiyolar demektir. Ama kanlı canlı görmeden emin olamam o konuda yanlış yönlendirmek istemem... Genelde iyi anlaşıyorlarsa işe girişiyolar...

iyi anlaşıyolar hep öpüşüyolar :) birde erkek çogünlükla öpücük atıyo gibi ses çıkarıp başını sallıyo :) arada bi dişide yapıyo

O zaman torun isterseniz aynı kafese koyun tabii yuvalıkta olsun. :D

İlk olarak merhaba... Sarsıntıdan dolayı yumurtadan yavru çıkmayacağını düşünmüyorum kırılmadığı çatlamadığı sürece sorun olmayacaktır...

Kafesi olabildiğince temiz tutmalısınız. Bence salma kafes minikler için de iyi olacaktır çünkü yuvalık kafeste zaten baya yer kaplıyor ayrıca kafes ne kadar geniş olursa muhabbet kuşunuzu o kadar rahat ettirirsiniz. Kuşlarınız aynı yuvalıkta kaldığı sürece kafes değişirse sorun olmaz.

3. sorunuzu ise şöyle yanıtlayabilirim: 2 saatlik bir yolculuktan bahsetmişsiniz kuşunuz indi-bindi yaparken üşütmüş olabilir. Ben böyle durumlarda kafesinin üstünü kafesin 3/4'ünü örtecek şekilde bir küçük örtüyle örtüyorum (önünü açık bırakıyorum). Veterinerler de maalesef muhabbet kuşları hakkında diğer hayvanlara göre daha az bilgiye sahip. Dışkısına bakıp bana tekrar dönün lütfen genelde muhabbet kuşları üşüttüklerinde ishal oluyor. Eğer böyle bi durum varsa size bağırsak antibakteriyeli Aviastım ilacına devam etmenizi öneririm. Umarım yardımcı olabilmişimdir... :))
öncelikle teşekkür ederim, aviastım ilacım da var ama kuşta ishal yok, geceleri kafesin üzerini polar bir örtü ile örtüyorum, ayrıca kuş hem kabarıyor hem de kaşınıyor, tüy dökmeye de başladı. Bi de dişi kuluçkada yatmasına rağmen sürekli çiftleşiyorlar, bunun bir zararı var mıdır? kuşların yuvasını da değiştirmek istiyorum, yuvada çok kirli ve aşırı derece kokuyor, sizce yuvayı ve kafesi yavrular çıkar çıkmaz değiştirsem olur mu?

Dişi kuşum yuvalıkla çok ilgileniyor, kemiriyor sürekli ve içinden kolay kolay çıkmıyor. Bulunduğum yerde marangoz yok ve talaş bulamıyorum. Sizce ne koymalıyım içine ?

öncelikle teşekkür ederim, aviastım ilacım da var ama kuşta ishal yok, geceleri kafesin üzerini polar bir örtü ile örtüyorum, ayrıca kuş hem kabarıyor hem de kaşınıyor, tüy dökmeye de başladı. Bi de dişi kuluçkada yatmasına rağmen sürekli çiftleşiyorlar, bunun bir zararı var mıdır? kuşların yuvasını da değiştirmek istiyorum, yuvada çok kirli ve aşırı derece kokuyor, sizce yuvayı ve kafesi yavrular çıkar çıkmaz değiştirsem olur mu?

Şuan tüy dökümü mevsimindeler 1-1,5 aya geçer eminim ki herkesin kuşu aynı durumdadır. Böyle zamanda vitamin verilmeli. Yavrular çıktıktan sonra kafesi değiştirmeniz doğru olmaz diye düşünüyorum, anneleri şüpheye düşmesin yuvayı kesinlikle değiştirmeyin. Kuluçkada yatmasına rağmen çiftleşmesine bi anlam veremedim açıkçası, herhalde çok seviyorlar birbirlerini :D ama sorun çıkaracağını düşünmüyorum.

Dişi kuşum yuvalıkla çok ilgileniyor, kemiriyor sürekli ve içinden kolay kolay çıkmıyor. Bulunduğum yerde marangoz yok ve talaş bulamıyorum. Sizce ne koymalıyım içine ?

Yuvayı kemirmesi kızışma göstergesidir.... Odun tozu, Kepek, yuvarlak yulaf, tahta talaşları , kaba testere talaşı kullanılabilir. Eğer elinizde hiç böyle bir şey yoksa gazeteleri uzunlamasına yırta yırta tabanına koyun. Tabanı boş kalmaz böylelikle.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Son bir soru, kuşların ırkını söyleyebilir misiniz, kuşlar boyut olarak çok küçükler, ben yerli zannettim ama üretici Hollanda cinsi dedi.. Kafes ve yuva resimdeki gibi çok kirli,cevapların için çok teşekkür ederim...
k1uxg.jpg

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri