Karadeniz Pet

Sultan Papağanım Çok Saldırganlaştı

turkois

Yeni Üye
Merhaba, yaklaşık 10 aylık whiteface bir sultan papağanım var. Önceden kendini pek sevdirmek istemese de parmağıma gelirdi, cicikuş gibi öğrettiğim çeşitli sesleri çıkarırdı, kafesine koyduğumda çırpınıp çıkmak isterdi. Son 1 haftadır çok saldırganlaştı, taklit etmeyi neredeyse bıraktı, parmağımı ciddi şekilde ısırmaya başladı, ara ara aşağıdaki videoda olduğu gibi yemliğine çiftleşirmiş gibi pozisyonda tüneyip değişik bir ses çıkarıyor.
Sebebi ne olabilir?

Kızgınlık dönemine giren dişi sultan papağanlarının hareketini yapıyor dişiler kuyruk kaldırır,kuş dişi ise kızgınlık dönemine girmiş.Bu dönem hırçın olabilirler.

Taklit edip yarım yamalak da olsa şarkı söylemeye çalışınca erkek olduğunu düşünmüştüm ilk günden beri. Demek ki yanılmışım. Eş almadığımda büyük bir sorun yaşar mıyım? En kaliteli yemleri, vitaminleri kullanmaya çalışıyorum elimden geldiğince.

Kızgınlık yumurtası yapabilirler. Gerçi eşi bile olsa yapabilir yine.
Yalnız yaşayan kuşlar strese girebilir karakterle de ilgili biraz.

Merhaba, yaklaşık 10 aylık whiteface bir sultan papağanım var. Önceden kendini pek sevdirmek istemese de parmağıma gelirdi, cicikuş gibi öğrettiğim çeşitli sesleri çıkarırdı, kafesine koyduğumda çırpınıp çıkmak isterdi. Son 1 haftadır çok saldırganlaştı, taklit etmeyi neredeyse bıraktı, parmağımı ciddi şekilde ısırmaya başladı, ara ara aşağıdaki videoda olduğu gibi yemliğine çiftleşirmiş gibi pozisyonda tüneyip değişik bir ses çıkarıyor.
Sebebi ne olabilir?

Ek olarak plastik tünek kullanmayalım,ayaklarda yara mantar oluşmasına neden olabilir. Bambu veya iyice zımparalanmış düzgün ahşap tünek kullanabilirsiniz. Kumlu tünek de kullanılmamalı..

Teşekkür ederim, ahşap tünek kullanıyorum. Mamalığım plastik sadece ve maalesef oraya konmayı çok seviyor.

Geri