Karadeniz Pet

Uçarken Yumurtladı

aktaraydin

Yeni Üye
Merhabalar. Başıma bir olay geldi araştırırken forumunuzu buldum. İyiki de buldum.

Üç adet kuşum var. 1 erkek 2 dişi. Dişilerden biri yaşlı, çok uysaldı yeni aldık onu. Öteki dişiyi yavruyken aldık ama bir türlü alıştıramadık. Erkek olan kuşu sevdiği için tutuyorduk. Kuşlarımın kapısı 24 saat açıktır.

Evimin tavanında bir aralık var içinde led ışıklar olan. Dişi ve erkek bayadır oraya takılmaya başladılar. Alçıları kemiriyordular. Dedik gagalarını kaşıyolar heralde.

Bu günde dişi olan kuş, garip ses çıkarmaya başladık. Panik olduk, elimize almaya çalıştık uçtu kaçtı. Uçarken yumurtasını havada bıraktı. Kafesi temizleyip içine folluk koyduk. Folluğun içinde kitaplardan kuşların kopardıkları çok az kağıt ve yaklaşık 1 cm yüksekliğinde folluk taşı var.

Bundan sonra ne yapalım, öneriniz var mı?

Edit 1 : Yumurtlayan kuşum ALBİNO cinsiymiş. Yeni öğrendim..

Edit 2 : Genel bilgilerde de bir başlık açtım. silemedim. Operatör arkadaşlar kusuruma bakmasınlar.

Yukarıya bakın oraya yumurta bırakmış olabilir. Follugun içine kagit koymayın. Kafesten artık kuşları çıkarmayın. Diğer ayrı kalan kuşu başka bir kafese alın. Dişiyi follukla ilgisini gözlemleyin ve beklemeye geçin....

Ama

Daha önce çiftleşmeye şahit oldunuzmu?
Dişi kanatlarını kuyruk seviyesi altına düşürüyormu?

çiftleşme oldu hem de bir kaç kere.

Yukarıya baktık orda yumurta yok.

1 2 saattir içerideler, folluğa yavaş yavaş ilgi gösterdiler ama içine girmediler. Kanatladı aşağıda durmuyor. Şu an gayet normal. Yemini ve suyunu aldı.

Erkekle oynuyorlar devamlı.

çiftleşme oldu hem de bir kaç kere.

Yukarıya baktık orda yumurta yok.

1 2 saattir içerideler, folluğa yavaş yavaş ilgi gösterdiler ama içine girmediler. Kanatladı aşağıda durmuyor. Şu an gayet normal. Yemini ve suyunu aldı.

Erkekle oynuyorlar devamlı.
Artik kafesten çıkartmayın. Onları mümkünse rahat edebilecekleri bir odaya alın. Ani hareketlerden kaçının. Onlarla ilgilenmeyi bırakın (oyun oynamak) Eğer düzenli bi kuluçka dönemi ise 2 gün sonra 2. Yumurta gelecektir. Gaga taşı yoksa hemen alıp kafese koyun.

Son düzenleme:
Yem ve su değiştirme de sorun olmaz sanırım değil mi? yemlikler kafesin içinde.

aytrı kafes aldık. çiflerimize müsaifr odasında yüksek bi yer hazırladık. E vitaminlerini aldık. Teşekkürler destek için.

kuluçka döneminde e vitamini verirseniz kuluçkayı bozar ve yenisini yaparlar. şu anda sadece genel bir multivitamin katkısı yapsanız yeterli olacaktır.

Geri