Üretimde problemler -1-

Konusu 'Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  30
  Üretim aşamasında ortaya çıkacak problemlere karşı hazırlıklı olmak çok önemlidir. Problemlerin bir çoğu yavru yumurtadan çıktıktan sonra ortaya çıkar fakat bu aşamadan önce de meydana gelebilecek problemler vardır. Bunlardan en bilinen problem yumurta tıkanmasıdır. Bu durumda yumurta dışarı çıkamaz ve dişide büyük rahatsızlıklara sebep olur. Yuvalığın tabanında oturan, yumurtlamak için kendini zorlayan ve endişeli bir biçimde hareket eden dişi yumurta tıkanması durumuna işaret eder. Eğer deneyimsiz bir üreticiyseniz en iyisi en kısa zamanda muhabbet kuşunuzu kuşlar konusunda bilgili bir veterinere gütürmektir. Muhabbet kuşunuzun arka kısmına bir miktar sıvı yağ sürmek onun yumurtayı dışarı ittirebilmesine yardımcı olabilir. Yumurta tıkanması çok genç ve yaşlı dişilerde, ilk zamanlarda görülür.


  Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra ortaya çıkan problemler daha fazladır. Bunlardan bir tanesi terk edilmedir. Yavrular yumurtadan çıktıktan kısa bir süre sonra dişi tarafından beslenmezse ölebilirler. Yavruların beslenip beslenmediğini anlayabilmek için kursaklarını kontrol etmek gerekir. Beslenmiş bir yavruda kursak bölgesinde pembe deri renginin aksine sarı renkli bir şişkinlik vardır. Eğer yavru beslenmemişse kursak bölgesinde böyle bir durum gözlenmez ve zaman geçtikçe yavru daha da zayıflar. Bu durumda yavruyu yumurta mamasıyla, elle beslemek gerekir. Bu süre zarfında yavruyu sıcak tutmanız gerekir.


  Çarpık bacak problemi de yuvalığın kötü zemininden kaynaklanan ve yavrunun ayaklarının bedeninden dışarı doğru gelişmesine sebep olan bir problemdir. Erken fark edildiğinde deneyimli bir üretici veya veteriner tarafından kolayca düzeltilebilir.


  Bir diğer problem de dişinin stresten yavrunun tüylerini yolarak onun vücudunda kel bölgeler bırakmasıdır. Eğer dişinin bunu yapmasına izin verilirse, yavrunun vücudunda hayatı boyunca tüy çıkmayacak kelleşmiş bölgeler olacaktır. Bu durumda yapılacak en iyi şey yavruyu elle beslemektir. Böyle sorunlu dişileri ikinci defa üretime sokmamak en iyisidir.
   
 2. aşkın yücelen
  Çevrimdışı

  Anne kuşun yavru dişi kuşun başını parçalayarak öldürmesinin sebeplerinden biri yavru dişi kuşa yaklaşan erkeğini kıskanması olabilirmi...
   
 3. Cihat Türkmen
  Çevrimdışı

  Cihat Türkmen Profesyonel

  Katılım:
  3 Şubat 2013
  Mesajlar:
  2.851
  Beğenileri:
  65
  Yer:
  Evet bazen anneler kıskanabiliyor veya kızıştıklarında böyle davranışlar öne sürebiliyorlar.
   
 4. aşkın yücelen
  Çevrimdışı

  Bu sorunu yuvadan kafese atlayan yavru kuşu kafeste fazla tutmayarak aştım.
   
 5. Ekrem FIRTINA
  Çevrimdışı

  Merabalar,
  6 yumurtadan 3 tane yavrum çıktı 7-8 günlükler, ama bgn annesi yavruyu bağırarak altına alıp erkekten saklamaya başladı şimdiye kadar erkek besliyordu hepsini bunun sebebi nedir yavrulara zararı olurmu ne yapmam gerekiyor?
   
 6. serhan
  Çevrimdışı

  serhan Guest

  benim 1 çiift muhabbet kuşum var alalı 7 ay oldu ama hala çiftleşmediler dişi yuvalıga gırıp duruyor erkek çiftleşmek ıstıor ama dişi bir türlü ikna olmuyor yardım edebilecek bırı varsa bi baksın
   
 7. Levent BAYBURT
  Çevrimdışı

  Anne ve babanın bakmadığı 6 yavru var.Elle besliyorum, yumurta-irmik-etimek-bebe bisküvisi ile mama yapıp veriyorum.Ama çok yavaş büyüyorlar.
  Daha etkili mama yapılabilirmi?
  Küçüklerden ikisinin tüylerini anne yolmuştu, sadece kanat ve kuyruk tüyleri kaldı.Yeniden tüy çıkmasının çaresi varmıdır? Tecrübesi olanlardan yardım bekliyorum.
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş