Karadeniz Pet

Yeni Muhabbet kuşu aldım

B

ByCiga

Guest
Arkadaşlar öncelikle iyi forumlar herkese.
Ben 1 gün önce muhabbet kuşu aldım. Kafesi yemi suluğu herşeyi hazırdı koydum kafesin içine. O gün çok az yerinden kımıldadı ve hiç yemek yediğini ve su içtiğini görmedim. Çoğu yerden de edindiğim bilgiler ise ''ilk birkaç gün çok sessiz olurlar, yemek yediklerini, su içtiklerini göremezsin.'' di. Bugün ise önümde yavaş yavaş yemeye başladığını gördüm. Yemlerden biraz yere serpmiştim ordan yedi, yemliğinden değil. Biraz önce yarım saatlik bi alıştırma çabasındaydım. Soktum kafese elimi yavaş hareketlerle adını söyleyerek sevmeye çalıştım. İlk kaçtı ama sonra göğüs bölgesini yavaş yavaş sevdim. Hızlı bir harekette hemen korkuyor ve kaçacak yer aramaya başlıyor. Benim sorularım ise:

kuş bu davranışları ne kadar sürdürür tahminen?

severken hafif göbeğini dürttüm fakat elime konmadı. Bu ne kadar zamanda değişir veya ne zaman güvenini kazanabilirim?

kuş elime alıştığı zaman salmalı mıyım yoksa 20 gün falan bekleyeyim mi? (kuşum 4 aylık.)

bu gibi soruları önceden çok duymuşsunuzdur da, hayvan deneyimim olmadığı için soruyorum. Cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar...

kuştan kuşa değişiyor sorularınızın cevapları, siz sadece sabırlı olun çünkü 2. günü dokunmanıza izin vermiş görülüyorki çabuk alışacak yalnız kafes önünde ses yapmaktan kaçının, sürekli konuşun onla ama gayet kısık bir sesle ürkütmeyecek şekilde, elinizden yem yedirmeye çalışın mesela ak darı alabilirsiniz saplı şekilde mutlaka yiyecektir çünkü kuşlar dayanamaz ona :)

kuştan kuşa değişiyor sorularınızın cevapları, siz sadece sabırlı olun çünkü 2. günü dokunmanıza izin vermiş görülüyorki çabuk alışacak yalnız kafes önünde ses yapmaktan kaçının, sürekli konuşun onla ama gayet kısık bir sesle ürkütmeyecek şekilde, elinizden yem yedirmeye çalışın mesela ak darı alabilirsiniz saplı şekilde mutlaka yiyecektir çünkü kuşlar dayanamaz ona :)

peki kafesin içine oyuncak koymalı mıyım? bu onun dikkatini dağıtabilirmi? koyarsam bir tane zil ve salıncak koyacağım.

peki kafesin içine oyuncak koymalı mıyım? bu onun dikkatini dağıtabilirmi? koyarsam bir tane zil ve salıncak koyacağım.

bana sorarsanız koyun çünkü tekse çok sıkılıyordur zaten bir salıncak ve bir zil yeterli :) sürekli başında olamazsınız o yüzden oyuncaklar onu mutlu edecektir

Geri