Karadeniz Pet

Yumurta yem kabuğuna gömülmüş

• Konbuyu başlatan tttttt
  • Başlangıç tarihi
T

tttttt

Guest
Bugün baktım dişi yuvada yatıyor,1 tane yumurtlamış(maşaallah).Yuvalıkta plastik folluk var içine çukurun yarısını dolduracak kadar yem kabuğu atmıştım.Baktım yumurtanın yarısı yem kabuğunun içine gömülmüş.
Kabuğun birazını alayımmı kalsınmı?

fazlasını zaten kendisi atar diye dusunuyorum sen simdi hic rahatsız etme yatmaz yumurtlamaz strese felan girer

Yavrular çıkana kadar yem kabuğu ya da talaş gibi alt malzemeleri koymak zorunda değilsin. Özellikle plastik folluksa hiç gereği yok.
Yavrular çıktıktan sonra kullanırsan çok avantajı var, folluk içi temizlik çok kolay oluyor. Sık sık temizlersen bit oluşmaz, pis kokmaz.

Yavrular çıkana kadar yem kabuğu ya da talaş gibi alt malzemeleri koymak zorunda değilsin. Özellikle plastik folluksa hiç gereği yok.
Yavrular çıktıktan sonra kullanırsan çok avantajı var, folluk içi temizlik çok kolay oluyor. Sık sık temizlersen bit oluşmaz, pis kokmaz.
Teşekkür ederim peki şu durumda ne yapayım kabukları alayımmı hepsini yada bir kısmını yoksa kalsınmı bir zararı olurmu.

Teşekkür ederim peki şu durumda ne yapayım kabukları alayımmı hepsini yada bir kısmını yoksa kalsınmı bir zararı olurmu.

Ben olsam hepsini alırım, plastik folluk sonuçta. Ya da dibini döşeyecek kadar ince bırak.
Yaz aylarında ortam sıcaklığı fazlaysa kuş kumu da koyanlar var.
Ben talaş tercih ediyorum 10 litresi 20TL. Preslenmiş olduğu için 10lt'den çok daha fazlası var içinde.

Son düzenleme:
Bulundukları ortam sıcak.O zaman ben eve gidince çok ince bir tabaka bırakayım.Kabuğu alıp kum koysam ürker yatmayabilir.Doğrsu bumudur sizce.

Anladım.Yem kabuğunu yumurtalar birbirlerine çarpıp kırılmasınlar diye koymuştum.
Follukta plastik olduğu için kemirip talaş yapamaz kendisi diye.

Plastik folluğun oyuğunda daire şeklinde setler var. O işe yarar, ben 1 çimdik talaş koyuyorum başta, toplayıp atıyorlar dışarı. Hiç koymasan bile sorun olmaz. Yavruların tamamı çıktığında talaşa geçersin. Yem kabuğu yavrulara batar gibi geliyor bana daha yeni çıktıklarında çok narin oluyorlar.

Plastik folluğun oyuğunda daire şeklinde setler var. O işe yarar, ben 1 çimdik talaş koyuyorum başta, toplayıp atıyorlar dışarı. Hiç koymasan bile sorun olmaz. Yavruların tamamı çıktığında talaşa geçersin. Yem kabuğu yavrulara batar gibi geliyor bana daha yeni çıktıklarında çok narin oluyorlar.
Levent bey teşekkür ederim.Peki yem kabuklarını komple alsam yatmaya devam edermi,yoksa huylanır yatmazmı?

Şu an tek yumurtaya yatıyor mu ki ?
Yatıyorsa da yatar bence..
Evet yatıyor sabah odaya girdiğimde yuvadaydı.
Bu çifti 3 hafta önce aldım,aldığıma altında 1 tane yumurta vardı ama yatmadı,yer değişikliğinden dolayı normal karşıladım ama buna yatıyor.

bencede talaş en iyisi ama yumuşak talaş olacak

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri