Karadeniz Pet

Yumurtlama Sorunu

• Konbuyu başlatan Esxi
  • Başlangıç tarihi
E

Esxi

Guest
Selamun Aleyküm Cümleten,

ben çiftimi 2 yumurtası varken aldım 3 gün oldu.
Dişide belirgin bir şekilde yumurta olduğu belli oluyor gibi. Benim ilk çiftim olduğu için tecrübeliler daha iyi anlarlar.

Yumurtlama arası 2 gün diye biliyorum, nerden baksanız 4 gün olmuştur son yumurtayı çıkaralı.

Acaba bir sorun mu var müdahale gerekir mi ?

qqXkb5.jpg

[MENTION=9484]Esxi[/MENTION]

Kuşunuz yumurta tıkanması olmuş sanırsam çok çok geçmiş olsun güvendiğiniz kuşlardan anlayan yakınlarda petshopcu veyahutta üretici var ise yumurtayı aldırınız.

Bende bu sorunu yaşadım yumurta tıkanması oldu kuşta şişti şişti , sonra veterinere götürdüm ameliyat etti yumurtayı çıkarttı ve 1 gün sonra öldü. Onun için veterinerler pek fazla anlamıyor kuştan anlayan veterinere götürün. Hiçbir şekilde ameliyat ettirtmeyin.

Yumurta çıkmazsa öyle şişer şişer ve ölür onun için müdahale edilmesi şart fakat siz çıkarmayın bilmiyor iseniz ellemeyin yumurta içinde kırılırsada kuş ölür . Onun için bilen birine kuşlardan anlayan birine götürün.

Son düzenleme:
acil zeytinyagı sürün aksama cıkar o yumurta ;) Agızdanda 1 2 damla verin büyük ihtimal çıkarır

aynı şekilde demiştin bana da çıkmadı 2 gün eğer geç kalındıysa bilir kişinin çıkartması şart.

Bu yumurta tıkanması vitaminsizlikten , sadece kuru yem yemekten , üst üste dinlendirmeden yumurtlamaktan ve erişkinliğe yeni girmiş ilk üremesi olan kuşlarda meydana geliyor.

Son düzenleme:
aynı şekilde demiştin bana da çıkmadı 2 gün

uygulamadan uygulamaya fark vardır hafif elinizle masaj yaparak icine kadar girmesini saglarsanız daha saglıklı olurdu . Çıkmayan yumurta için de bu işi iyi bilen usta eller tarafından mudahale edilmeli tabikide

Çok geçmiş olsun benim dişi dede aynı sorun vardı ben fark edemedim kuş öldü acil anlayan birilerine götürün ...

[MENTION=9484]Esxi[/MENTION]

Kuşunuz yumurta tıkanması olmuş sanırsam çok çok geçmiş olsun güvendiğiniz kuşlardan anlayan yakınlarda petshopcu veyahutta üretici var ise yumurtayı aldırınız.

Bende bu sorunu yaşadım yumurta tıkanması oldu kuşta şişti şişti , sonra veterinere götürdüm ameliyat etti yumurtayı çıkarttı ve 1 gün sonra öldü. Onun için veterinerler pek fazla anlamıyor kuştan anlayan veterinere götürün. Hiçbir şekilde ameliyat ettirtmeyin.

Yumurta çıkmazsa öyle şişer şişer ve ölür onun için müdahale edilmesi şart fakat siz çıkarmayın bilmiyor iseniz ellemeyin yumurta içinde kırılırsada kuş ölür . Onun için bilen birine kuşlardan anlayan birine götürün.

acil zeytinyagı sürün aksama cıkar o yumurta ;) Agızdanda 1 2 damla verin büyük ihtimal çıkarır

Çok geçmiş olsun benim dişi dede aynı sorun vardı ben fark edemedim kuş öldü acil anlayan birilerine götürün ...

Zeytinyağı verdim şırıngayla bir kaç damla, fkat sorun şuki kuşun totsunda şişlik var fkat sertlik yok. Yani altı şiş snki yumurta var gibi ama biraz morarık yumuşak. yumurta orda değil yani.

Kuş kötü görünüyor ne yapsak ?

Zeytinyağı verdim şırıngayla bir kaç damla, fkat sorun şuki kuşun totsunda şişlik var fkat sertlik yok. Yani altı şiş snki yumurta var gibi ama biraz morarık yumuşak. yumurta orda değil yani.

sen istiyorsunki sana şöyle yap böyle yap diyelim sende yapıp kuşu kurtarasın ama işde öyle olmuyor bikere tecrüben yok tecrüben olsa buraya yazmazsın ikincisi hiç başına gelmemiş bişeyi yapıp düzeltmek istiyorsun kısaca oşekilde olmaz

bilen birine kuşlardan anlayan birine götürmen gerek aksi taktirde kuş ölebilir

kuş strese girmiştir, cıkarmıyordur yumurtayı.. kusu kesinlikle sessiz ve yüksek bir yere bırakın.. 2 gün ugramayın kafesin yanına.. streste kendisi tutuyor olabilir.. hepimiz gördük duyduk yasadık..

Arkadaşım bunu yap demiyorum youtube da görmüştüm sende gör istedim kesinlikle yap diyemem bunu bilgili birisinin yapması lazım
[YOUTUBE]D0px1-Ur7po[/YOUTUBE]

kuş strese girmiştir, cıkarmıyordur yumurtayı.. kusu kesinlikle sessiz ve yüksek bir yere bırakın.. 2 gün ugramayın kafesin yanına.. streste kendisi tutuyor olabilir.. hepimiz gördük duyduk yasadık..

Kuş eve yeni geldi zaten, stres yapmış oalbilir o önemli değil yumurtlasın yumurtlamasın. Yeterki sağlığından olmasın.

Poposunda sanki yumurta vamrış gibi şişlik var, ilk defa elime aldım yumurta yok sadece şiş.

yalnız o yumurta herhangi bir şekilde çıkmaz ise kuşun ölebilir benim kuşum 3. yumurtayı yaptı 4 gün sonra öldü 4.yumurtayı çıkaramadı...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Kardeş ben sana bişi diyim mi kuşdan anlayan birine götür petshop üretici vs vs .

Kuşunda %100 Yumurta tıkanması ben yaşadım biliyorum tecrübelerime dayanarak söylüyorum zaten o kısımdaki tüyleri dökülecek etini göreceksin . Aksi takdirde kuş yumurtlamak için girecektir ugrasacaktır yine yapamıcak şişiklik olduktan sonra zeytin yağıda sürsen fayda etmez baya bi şişmiş cünkü yumurtayı manuel olarak bilen kişinin çıkartması lazım yoksa kuşun ölür kendin sakın deneme yumurtayı kırarsın içerisinde o zaman ölmesi garanti .

Bilen birine götür yumurtayı çıkartıversin .

Son düzenleme:
Şişlik var, kuş sağlıklı gibi görünüyor fakat yumurta nerede ? Popsu şiş ve olduka yumuşak, anlayan hiç kimse yok burada.

Daha nasıl yardımcı olsunlar arkadaşım , petshop a veya üretici tanıdığın birisi varsa götür çıkarsın yumurtayı . Sen istiyorsun ki foruma kuşu koyayım hemen çözsünler sorunu , hayır bilmiyorsan niye yumurtalı çift alıyorsun anlamadım ki.:D

Daha nasıl yardımcı olsunlar arkadaşım , petshop a veya üretici tanıdığın birisi varsa götür çıkarsın yumurtayı . Sen istiyorsun ki foruma kuşu koyayım hemen çözsünler sorunu , hayır bilmiyorsan niye yumurtalı çift alıyorsun anlamadım ki.:D

Burada anlayan hiç kimse yokdan kastım, İkamet ettiğim böglede hiç kimse yok.
Forumda kimseye bişey bilmionuz kimse anlamıyor demiyoruz.

Sen niye celallendinki şimdi ?

Burada anlayan hiç kimse yokdan kastım, İkamet ettiğim böglede hiç kimse yok.
Forumda kimseye bişey bilmionuz kimse anlamıyor demiyoruz.

Sen niye celallendinki şimdi ?

Ben celallenmedim sadece yardımcı olmaya çalıştım ama anlaşılan senin yardıma ihtiyacın yok zaten çok bilmiş birisin. :D Ne halin varsa gör , ha bu arada sana bir tavsiye o kuş 2 gündür yumutlamadıysa müdahale ettirmezsen hafta sonuna kadar kuşun mefta.. :D Konuşmalarına da biraz özen göstermelisin kelimeleri seçerek ve uyum içerisinde kurmaya çalış yoksa farklı anlamlar çıkabiliyor ....

Geri