Karadeniz Pet

Anne veya baba muhabbet kusunun yeni cikan yavrulari oldurmesi

SAHİN

Meraklı Üye
Merhaba arkadaslar.yardiminiza ehtiyacim var. Ben dun konsumuzdan bir cift kus aldim kuslarin ilk aqiz 4 yumurtasi olmus. Yumurtalarin hepsinden yavru cikmis ve hepsi de saqlikli buyumus. Ama ilk aqiz yavrudan sonra cikan yavrulari tuylenmemis yavrularini anne ve ya baba kus doverek oldurmus. Ucuncu aqiz yavrulari da aynen doverek oldurmusler. Bundan sonra yuvaliqi cikartib kuslari bir iki ay dinlendirdikden sonra yine yavrular cikmis ve yine yeni cikan yavrulari oldurmus anne baba. Sizce yeni cikan yavrulari anne baba neden oldurmus ola bilir. Ama onu da soyleyelim ki kuslarin kafesi oturma odasinda yerden yarim metre yukseklikde ( yere cok yakin ) yerde koymusdu ve de yuvaliqa gunde bir kac defa bakiyordu. Kuslari rahatsiz ediyordu.
Simdi arkadaslar ben bu kuslari dun aldim. Yeni kafese koyub kafesi de yuksek bi yere sakin sesziz gunes goren bir odaya koydum.
Simdi arkadaslar sizden sormak isdediyim su.
1- kafes yuksekde diyilde yerden yarim metre yukseklikde olduqu icin kuslar oldure bilirmi yavrularini?
2- hergun bir kac defa yuvaliqa bakilib rahatsiz edildikleri icin oldure bilirlermi?
3- bunlar hicbiri diyil de kuslarda baska problemmi var? Bu bir aliskanlikmi (tuysuz yavrularin anne baba tarafindan oldurulmesi )
4- ben ne yapmaliyim ki bu kuslardan saq salim yavru alim

Arkadaslar biliyorum cok uzun bir sual oldu :) Ama bu kuslardan yavru almayi cok isdiyorum ve yardim ederseniz cok sevinirim Kus her kuluckada 6 yumurta ve yumurtalarin hepsinden de yavru cikiyor ve malesef anne baba yavrular cikan gibi dovub olduruyor. Simdiden hepinize cok tesekkur ederim.

S308 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ol
Merhaba arkadaslar.yardiminiza ehtiyacim var. Ben dun konsumuzdan bir cift kus aldim kuslarin ilk aqiz 4 yumurtasi olmus. Yumurtalarin hepsinden yavru cikmis ve hepsi de saqlikli buyumus. Ama ilk aqiz yavrudan sonra cikan yavrulari tuylenmemis yavrularini anne ve ya baba kus doverek oldurmus. Ucuncu aqiz yavrulari da aynen doverek oldurmusler. Bundan sonra yuvaliqi cikartib kuslari bir iki ay dinlendirdikden sonra yine yavrular cikmis ve yine yeni cikan yavrulari oldurmus anne baba. Sizce yeni cikan yavrulari anne baba neden oldurmus ola bilir. Ama onu da soyleyelim ki kuslarin kafesi oturma odasinda yerden yarim metre yukseklikde ( yere cok yakin ) yerde koymusdu ve de yuvaliqa gunde bir kac defa bakiyordu. Kuslari rahatsiz ediyordu.
Simdi arkadaslar ben bu kuslari dun aldim. Yeni kafese koyub kafesi de yuksek bi yere sakin sesziz gunes goren bir odaya koydum.
Simdi arkadaslar sizden sormak isdediyim su.
1- kafes yuksekde diyilde yerden yarim metre yukseklikde olduqu icin kuslar oldure bilirmi yavrularini?
2- hergun bir kac defa yuvaliqa bakilib rahatsiz edildikleri icin oldure bilirlermi?
3- bunlar hicbiri diyil de kuslarda baska problemmi var? Bu bir aliskanlikmi (tuysuz yavrularin anne baba tarafindan oldurulmesi )
4- ben ne yapmaliyim ki bu kuslardan saq salim yavru alim

Arkadaslar biliyorum cok uzun bir sual oldu :) Ama bu kuslardan yavru almayi cok isdiyorum ve yardim ederseniz cok sevinirim Kus her kuluckada 6 yumurta ve yumurtalarin hepsinden de yavru cikiyor ve malesef anne baba yavrular cikan gibi dovub olduruyor. Simdiden hepinize cok tesekkur ederim.

Oldurmesinin sebebi kuslarin o yavruya bakamicağını anlaması

Başka bir çift kuşunuz varsa önceden kuluçka geçirmiş olan veya kuluçkada olan. Bu çiftler yumurtladığında yumurtaları diğer çiftin altına koyarsınız.

Bence daha çok huy edinmişler bu durumu.

Bu kuşları üretimde kullanmamanızı tavsiye ederim. Yada ikisinide başka kuşlara eş yapın.

Baska ciftim var ama henuz yumurtlamadilar. Yani simdi diyorsunuz ki bu kuslar hepmi boyle oldurucekler yavrularini?
Arkadaslar ben dusundum ki belki kuslar rahatsiz olduqu icin stresde olduruyor yavrulari. O yuzden aldim ki belki bende sakin odaya koyarsam oldurmezler.

Oncelikle hayirli olsun canli sahibini degistirdikten sonra huyu suyu degisebilir 4/4 luk guzel yavrular alabilirsiniz belkide hic yumurtlamiycaklar yani hic belli olmaz nasiptir acaba anne mi öldürüyor baba mi yoksa ikiside mi öldürüyor bazen anne kiskanir yuvaliga girer baba anne yavrulari tarumar eder kiskancligindan öldürür baba ciftlesmek icin yavrulari ölduruyor olabilir saydiginiz nedenlerden dolayida olabilir elma kesinlikle vermeyin kizistirici yemlerden uzak durun havuc vermeyin yumurta mamasini kuluckadayken haftada bir 10 gunde bir verin hic vermesenizde olur vitaminden kizisiyor olabilirler yavrular cikinca babayi ayirin anne belki öldurmez besler deneyin gozlemleyin sorun kimde az cok anlarsiniz

Cok tesekkur ederim İnsallah alirim yavru.Ahmet bey ben dun aldim konsumuzdan . o da bilmiyor hangisinin oldurduyunu. Sordum bi bakiyorum oldurmus diyor.

Cok tesekkur ederim İnsallah alirim yavru.Ahmet bey ben dun aldim konsumuzdan . o da bilmiyor hangisinin oldurduyunu. Sordum bi bakiyorum oldurmus diyor.

Siz kuslari diger kuslarla beraber koyun gormesinler sesini duysunlar kalamar kemigi mineral blok gaga tasi asın haftada iki uc kez mama yapin yumurtlayinca kesin haftada on gunde bir verin yavrular cikinca gozlemleyin erkek ne yapiyor ciftlesmek istiyormu kafes disina cikinca napiyor disiyi disi yuvaliga erkegi sokuyormu erkekle yuvalikta kavga ediyorlar mi erkek yavrulari dovuyor mu disi yuvaliga sokmuyorsa erkegi erkek israr ederse erkegi hemen ayirin

Tamam usta cok tesekkur ederim Allah razi olsun. İnsallah hayirli haberlerini veririm yakin zamanda

Cok saolun Allah razi olsun