Karadeniz Pet

aşırı insancıl Yavru kuş

sinanege

Yeni Üye
Ofisimde 2 çift kuşum var bi çiftimin ilk kez yavruları oldu yavrular benimle büyüdü doğal olarak, en küçük erkek yavruyu yuvadan atladiktan 2 gün sonra aldım eve götürdüm ama kafeste durmak istemiyor hep insan istiyor kafama omzuna konuyor kafesin üzerinde bile durmuyor hep kaçıyor kafesten, avucuma alıyorum rahatsız olmuyor göğsümde uyuyor eğitim vermeden bu kadar insancıl olması mümkünmü, şimdi Yavru diyemi böyle insancıl ileride bana ilgisi azalır mı
birde kafese girsin çıksın kafasina göre takılsın istiyorum, arkadaş kafes düşmanı kafese nasıl alistirabilirim,

Herhalde milleti çatlatmaktan için yazdınız. 😂 Elinize doğmuş tabii ki insancıl olacak. Kafese nasıl alıştırabilirsiniz? Mesela kafesin kapısını kapatarak. Tabi bu işin şakası dal darı falan asın ne bilim ama zamanla alışır kafese. İyi bir şey insancıl olması. Pek de minikmiş daha. Tüyü kadar ömrü olsun. Umarım yem kırmayı falan biliyordur.

merhaba benim kuşumda 3buçuk 4 aylık oldu hala çok zorlanıyoruz kafese sokarken hiçbi şekilde kadese girmek istemiyor. üretim yapan arkadaşın elinde büyüdüğü için hep biizmle olmak istiyor sanırım zamanla alışacak bende çok zorlandım ilk zamanlar ama artık bişekilde alıştım darıyla içeri sokmak biraz daha kolay oluyor

merhaba benim kuşumda 3buçuk 4 aylık oldu hala çok zorlanıyoruz kafese sokarken hiçbi şekilde kadese girmek istemiyor. üretim yapan arkadaşın elinde büyüdüğü için hep biizmle olmak istiyor sanırım zamanla alışacak bende çok zorlandım ilk zamanlar ama artık bişekilde alıştım darıyla içeri sokmak biraz daha kolay oluyor
Dışarı çok alışan kuşlar kafese girmek istemiyor pek evet.

Şöyle bir taktik işe yarayabilir gibi. Kuş kafese girince hemen kapatmayın. Biraz yanında bekleyin, ödül koyun kafese, onua konuşun. İlk zamanlar 10-15 dakika bekleyip sonra kapatın kafesi. 5 dakika bekleyip kafesi açın. 10 dakika sonra kafese koyun tekrar bekleyin 10 dakika. Kafes kapağını kapatıp yine bekleyin. Bu şekilde hemen kapağı kapatıp gitmezseniz ve arada içine girip çıkmasına müsaade ederseniz kuş da bilir o kafesin tekrar açılacağını.

Buradaki püf nokta kafesin kapısını hemen kapatmamak ve hemen kafesten uzaklaşmamak. Kuş mantığıyla düşünün mesela; kafese koyulmak demek kısıtlanmak ve ilgi görememek demek. Kuş eğer bilirse ki o kapak tekrar açılacak kafesini benimser. Dediğim gibi kafes kapağını hemen kapatmayın.

Geri