Karadeniz Pet

Deprem Sonrası Muhabbet Kuşunda Balgam, Halsizlik, İştahsızlık

mervegenc

Yeni Üye
Merhaba, muhabbet kuşum jumbo dişi. Deprem bölgesindeydik 2 gün arabada yattık ve çok fazla yol yaptık. Hava bayağı soğuktu ve aracın kapısı sürekli açılıp kapandı. Kuşum da yanımdaydı. Kuşumu alalı 3-4 ay oluyor. Sanki aldığımdan beri hafif balgam sorunu var gibiydi. Ama bu son yolculuklardan sonra iyice arttı maalesef. Kuş halsiz iştahsız hatta bazen yemek istiyor ancak balgamdan dolayı yem kıramıyor. Dışkısı ilk baştan beri normal, ağzından gelen sıvı şeffaf kokusuz ve yapışkan hayvan sürekli yukarı doğru kafasını kaldırıp yutkunuyor. Sürekli uyumak istiyor. Sık sık su içiyor ancak yutamıyor sanki. Dilinin de beyazlaştığını fark ettim. Veterinere sordum kursak mantarı olabileceğini söyledi ve mikostatin isimli ilacı 5 gün sabah akşam birer damla kuşun ağzına damlatmamı söyledi, 5 günün sonunda 2 gün vitamin 2 gün probiyotik ver dedi. Bunların yanı sıra kuş daha rahat yesin diye dal darı kabuksuz yem ve aspur aldım. Ayrıca yumurtalı havuçlu portakallı mama hazırladım ancak kuş çok sevdiği bu besinleri bile yemek istemiyor. Suyuna C vitamini olması amacıyla limon damlattım. 3-4 saatte bir nemli kulak pamuğu ile ağzının içini ve etrafını balgam oluşup kurumaması için siliyorum. Hatta sakalları sık olduğu için ağız etrafındaki tüyleri de kestim. Bu 3 günde 2 kere kursak beslemesi yaptım ve sıvı mama verdim besledikten sonra kuş daha iyi oluyor ancak gece uyuyup uyanınca tekrar kötüleşiyor. Kuşu göğsüme yatırıp üzerini örtünce rahatlıyor her zaman kendini sevdiren bir kuş olmamasına rağmen sakince duruyor. Bu vaziyetteyken önüne normal yem koyunca biraz yiyor ancak kafesindeyken hiç yemiyor. Eşi olan 6 yaşındaki kuşumun kafesini ayırdım ikisinin de yemini suyunu günlük temizleyip koyuyorum, erkek kuşta bir şey yok. Ona da bulaşır diye korkuyorum. Asıl sorum bu hastalık gerçekten kursak mantarı mı acaba doğru ilacı mı kullanıyorum çünkü kuş biraz iyileşip geri kötüleniyor kendi beslenmiyor ötmüyor. Ama internetteki kursak mantarı belirtileri olan kokulu salgı, ishal ya da koyu renk dışkı, dışkıda sindirilmemiş yem, jilet göğüs, mor deri rengi yok. Sadece çok zayıflıyor normalde 46 gr şimdi önce 44 sonra 42 sonra 40 grama kadar düştü. Çok üzülüyorum bütün gün onunla ilgileniyorum lütfen yardım edin zaten depremde çok zor şeyler yaşadım bütün yaşam enerjim sanki kuşuma bağlı beni ayakta tutan ince bir ip gibi.. Şimdiden herkese teşekkür ederim

Güncel durumu nasıl kuşunuzun

Geri