Karadeniz Pet

Dişi Kuşum Birden Uçamamaya Başladı ve Halsiz

ernhmlglu

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, eminim bu konu hakkında daha önce bir çok konu açılmıştır bir süre aradım ancak tam olarak cevabını bulamadım o yüzden konu açma gereği duydum. Aslında bu soruyu sizlere sorabilmek için foruma üye oldum. Kuşumun gagasında bir süredir sanırım mantar var üç dört gün trosyd isimli kremi sürdüm biraz geçmeye başlamıştı sonra başka yere gitmek zorunda kaldım ailem sürmemiş ve mantar epey yayılmış. Kuşları çift olarak besliyorum ancak uzun süredir beraber olmalarına rağmen erkek kuşumun hiç bir şeyi yok ve canavar gibi ilk sorum bu. İkinci sorum ise kuşumun gagasının altı epey büyümüş kılıç dişli gibi olmuş bunu nasıl kesebilirim veya ne yapmalıyım? Son sorum ise bir gün önce hiç birşeyi yokken her yere uçup girip çıkarken bir gün sonra kuş uçamaz oldu yerinden kıpırdamıyor çok yem yiyor kuyruğu düşmüş kuyruk sokumu yukarı doğru şişmiş ve kanatları düşük hamiledir belki diye yuva aldım çünkü çiftleştiklerini görmüştüm ancak yuvaya bakmıyor bile ve hamile olsa neden uçamasın diye düşünüyorum acaba başka bir hastalık mı? Benzer bir konu varsa ben bulamadım özür diliyorum veterinere götürmeli miyim kuşun nesi var bir türlü anlayamadım. Dışkısı çok uzun süredir epey büyük ve sulu şu an ise yine büyük bazen tamamen sulu oluyor vitamini kestim sebze vermedim vs ama düzelmedi bir türlü su an avisol se isimli vitamini vermeye devam ediyorum

Benimde dişi kuşumda mantar vardı. epey ilerlediği için geçmiyordu bir türlü. 4 yıl boyunca sağlıklı olan kuşuma geçmedi.. Daha sonra dişim öldü. erkek kuşumda başladı bu sefer :( neden ölünce bulaştığını anlamadım ama ayırsan iyi edersin.

Benimde dişi kuşumda mantar vardı. epey ilerlediği için geçmiyordu bir türlü. 4 yıl boyunca sağlıklı olan kuşuma geçmedi.. Daha sonra dişim öldü. erkek kuşumda başladı bu sefer :( neden ölünce bulaştığını anlamadım ama ayırsan iyi edersin.
Fotoğraf ekledim aslında ama iki tane oldu diyor yükleyemiyorum tekrar denicem basınız sağolsun çok üzüldüm

Çok aşırı yem yiyor bu yüzden de hamile mi acaba diye düşünüyorum ne zaman baksam yem yiyor sabah koyduğum yemi bitirmiş ve sürekli kuyruğu aşağı yukarı sallanıyor kanatları titriyor

Kuşunuz yüksek ihtimalle hamile olabilir ama fazla yem tüketmekten ötürü yağlanmada yaşamış olabilir

Her ihtimale karşı kafeste yuvalık bulundurun derim
Önceden fazla yem yemiyordu hatta akıllı yemliğe alışamamıştı elimle veriyorum böyle olduktan sonra başladı çok yem yemeye yuvalık var ama korkuyo yanına bile yaklaşmıyor yarın da düzelmezse veya yumurtlamazsa veterinere götürmeyi düşünüyorum

Önceden fazla yem yemiyordu hatta akıllı yemliğe alışamamıştı elimle veriyorum böyle olduktan sonra başladı çok yem yemeye yuvalık var ama korkuyo yanına bile yaklaşmıyor yarın da düzelmezse veya yumurtlamazsa veterinere götürmeyi düşünüyorum
Bir elle kontrol yapın...Yumurta varsa hissedersiniz...

LG-M250 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bir elle kontrol yapın...Yumurta varsa hissedersiniz...

Peki yumurta varsa uçamaması normal mi az önce yerine gitmek istedi elimdeydi yere düştü yine biraz bile uçamıyor kuyruğu kırık olduğu için mi aşağı doğru acaba

Peki yumurta varsa uçamaması normal mi az önce yerine gitmek istedi elimdeydi yere düştü yine biraz bile uçamıyor kuyruğu kırık olduğu için mi aşağı doğru acaba
Yumurta sıkışması varsa dogru düzgün yürüyemiyorlar bile...

Hayvanın gagası yamuk ve oldukça uzun yem yerken aşırı zorlanır, çok fazla yem yemek yerine "yem yemeye çalışıyordur". Veterinerden destek alarak gaga kesimini yaptırın, kuyrukta düşme var büyük ihtimalle yumurta indirecek yuvalığı takın. Dışkılayıp dışkılamadığını kontrol edin yumurta sıkışması mevcut ise müdahale gerekebilir.

Hayvanın gagası yamuk ve oldukça uzun yem yerken aşırı zorlanır, çok fazla yem yemek yerine "yem yemeye çalışıyordur". Veterinerden destek alarak gaga kesimini yaptırın, kuyrukta düşme var büyük ihtimalle yumurta indirecek yuvalığı takın. Dışkılayıp dışkılamadığını kontrol edin yumurta sıkışması mevcut ise müdahale gerekebilir.
Yuvalık taktım ancak yuvalıktan korkuyor biraz yanına yaklaşmıyor. Elimle tutup koymam da bir sakınca var mı yumurta varken tedirgin olur mu?

siz ilk önce bilgili kuş üreticisine veya veterinere gidin şu hayvanın gagasına bir baksın ne hale gelmiş böyle.Çok acil ilgilenilesi gerekiyor gagasıyla

siz ilk önce bilgili kuş üreticisine veya veterinere gidin şu hayvanın gagasına bir baksın ne hale gelmiş böyle.Çok acil ilgilenilesi gerekiyor gagasıyla
Petshop var yakında aynı zamanda üretici kendisi mantar kremi vermişti ama işe yaramadı trosyd sürünce geçmişti pek birşey kalmamıştı ama şehir dışına çıkmak zorunda kaldım tekrar yayılmış gagasının da şekli değişmiş şimdi tekrardan trosyd sürmeye başladım veterinerle görüştüm götürmem lazım ancak iş saatimle veterinerin çalışma saati aynı pazartesi günü musaitim pazartesi götüreceğim neden ucamiyor onu da öğrenmiş olurum

Geri