Karadeniz Pet

Dişi Muhabbet kuşu iri olursa eğer çiftleşme olmaz mı?

Kardeleennn

Yeni Üye
Merhaba, her şey babamın tanıdığından kafesiyle dişi bir kuş getirmesiyle başladı. Erkeği ölmüş, ilk geldiğinde ceresi beyazdı, sonra kahverengiye döndü. Ben hiçbir bilgim olmadığından ancak internette okuduklarımla ilerleyebildim.. Kuşum kafesteki gazeteleri kopartıp çığrından çıktı bi süre ve 3 kere yumurtladı, hatta birini dışarı yumurtladı. 2 sini yedi.. Yumurtladıktan sonra çok yorgun düşüyordu, çok üzüldüm. Sonra önce buyük bi kafes aldım o kafesle de gidip bi erkek muhabbet kuşu aldım, dişi kuşumdan biraz daha küçük, ilk geldiğinde kuyruğu kısaydı ve 3,4 gün sürekli uyudu. Uçtuğunda konarken sendeliyordu, simdi deli gibi uçuyor :) kuyruğu uzadı ve deli gibi taklalar atan, bizim dişiden ayrı kalamayan bi deli.
Birbirlerini kaşıyorlar, besliyorlar, erkek bazen ayağıyla dürtüyor ama cogunlukla dişi kuş tünekten atıyordu. Ayırmayı denedim. Bu seferde dişi kuş yine gazeteleri koparmaya basladı, erkekte yuvalıgı eşelemeye.. ikisi de delirmiş gibiydi, birbirlerinden uzak mı tutmalıyım nasıl yapmalıyım bilmiyorum, yardımlarınıza ihtiyacım var🙏

Ekli dosyalar

• B5CE6C22-4621-49E7-9A74-1B22575B7973.jpeg
    B5CE6C22-4621-49E7-9A74-1B22575B7973.jpeg
    869.4 KB · Görüntüleme: 13
Okudum yazdıklarınızı şimdi, ve sanki eski kuşumu 2016 yılında baktığım kuşumu görür gibi oldum. Albino bir muhabbet kuşuydu kendisi. Çok stresli ısıran bir kuştu bende o aralar acemiydim. Kendi kendine yumurtluyordu o kuşum. Sizin dediğiniz gibi yumurtladığı zaman yorgun düşüyordu. Eğer yanında eş olmadan yumurtlayan dişi bir kuş görürseniz onun kızgınlık yumurtası olduğunu anlamanız gerekir yoksa sonu benim Albino kuşum Pamuk gibi olur. Ona ne mi oldu peki? Bir gün yine yumurtlamaya çalışırken yumurtası karnının içinde kırılıp vefat ediyor. Sizin kuşunuz. Yumurtayı çıkarıyorsa şans eseri. Her an benim kuşum gibi olabilir. Dikkatli olun bu sebeple. Gelelim sizin sorunuza, muhabbet kuşları eş seçen kuşlardır yani her kuşu beğenmezler bu sebeple erkek kuş dişiyi beğenmiş ama dişi erkeği beğenmemiş olabilir. Bu sebeple kuşunuzu kafesiiyle pet shopa götürün kuşunuz eşini kendisi seçsin. Unutmayın dişi seçtiğinde erkeğin de razı olması gerekir.

Okudum yazdıklarınızı şimdi, ve sanki eski kuşumu 2016 yılında baktığım kuşumu görür gibi oldum. Albino bir muhabbet kuşuydu kendisi. Çok stresli ısıran bir kuştu bende o aralar acemiydim. Kendi kendine yumurtluyordu o kuşum. Sizin dediğiniz gibi yumurtladığı zaman yorgun düşüyordu. Eğer yanında eş olmadan yumurtlayan dişi bir kuş görürseniz onun kızgınlık yumurtası olduğunu anlamanız gerekir yoksa sonu benim Albino kuşum Pamuk gibi olur. Ona ne mi oldu peki? Bir gün yine yumurtlamaya çalışırken yumurtası karnının içinde kırılıp vefat ediyor. Sizin kuşunuz. Yumurtayı çıkarıyorsa şans eseri. Her an benim kuşum gibi olabilir. Dikkatli olun bu sebeple. Gelelim sizin sorunuza, muhabbet kuşları eş seçen kuşlardır yani her kuşu beğenmezler bu sebeple erkek kuş dişiyi beğenmiş ama dişi erkeği beğenmemiş olabilir. Bu sebeple kuşunuzu kafesiiyle pet shopa götürün kuşunuz eşini kendisi seçsin. Unutmayın dişi seçtiğinde erkeğin de razı olması gerekir.
Ya gercekten mi 🥺 hava cok soguktu, calıstıgım icin sabahtan götürdüğümde cok üşürdü hasta olmasından korktugum icin götürmek istemedim, evde birlikte uçuyorlar hep birlikteler hep aynı seyleri yapıyorlar vs ama dişi kuş erkek çiftleşmeye dair hareketler yaptığında onu gagalıyor, dişi yemek yerken erkek yanına geldiğinde onu kovalıyor erkek de onun pesinden ayrılmıyor. Ayrı koyunca da tırmalıyorlar her yeri deliriyorlar yan yana gelmek için 🤷🏻‍♀️ Anlasmasalar böyle olur muydu bilmiyorum artık geri götürmeye de kıyamıyorum ne yapsam bilemedim 🥺🥺

geri götürmeyin imkanınız varsa yeni bir kafes alın ayrı kafeslerde kalsınlar. Bu arada yumurta olduğunda dişi kuşu sakın uçurmayın. Benim yaptığım en büyük hata oyfu.

geri götürmeyin imkanınız varsa yeni bir kafes alın ayrı kafeslerde kalsınlar. Bu arada yumurta olduğunda dişi kuşu sakın uçurmayın. Benim yaptığım en büyük hata oyfu.
Çiftleşme sonucu oluştuğunda mı? Yoksa kızgınlık yumurtası mı? Şuan ayrı kafesteler ama ikisi de çok kızgın sanki yani sürekli uçuyor bağırıyor gazeteleri eşeliyorlae