Karadeniz Pet

Dişi muhabbet kuşu popo da şişlik ve halsizlik

anilatis

Yeni Üye
Yardımcı olacak varmi

Görmeden ne diyebiliriz? Video ve fotoğraf paylaşın lütfen acil bir durum olabilir,yumurta sıkışması vs.

Kontrol eder misiniz nazikçe o kısım sert mi yumuşak mı? Daha yakından fotoğraf çeker misiniz?Ayrıca popo kısmını da kontrol edin sertlik var mı yok mu diye..
Beyaz peçete üzerine yaptığı birikmiş dışkı fotoğrafını da görelim en az 6-7 adet dışkı yapsın. Kuşta kabızlık var mı?
Beslenme programını söyler misiniz hangi marka yem veriyorsunuz,içme suyunuz arıtma mı çeşme suyu mu ya da başka ? Takviye veriyor musunuz?

Kontrol eder misiniz nazikçe o kısım sert mi yumuşak mı? Daha yakından fotoğraf çeker misiniz?Ayrıca popo kısmını da kontrol edin sertlik var mı yok mu diye..
Beyaz peçete üzerine yaptığı birikmiş dışkı fotoğrafını da görelim en az 6-7 adet dışkı yapsın. Kuşta kabızlık var mı?
Beslenme programını söyler misiniz hangi marka yem veriyorsunuz,içme suyunuz arıtma mı çeşme suyu mu ya da başka ? Takviye veriyor musunuz?
Yem versela lega premium yem kullanıyorum popo kısmı hafif yumuşak normal yani

Hafif kabızlık var

Alman markası vitamin ve probiyotik kullanıyorum erkek kuş da var arıtma suyu kullanıyorum

Her sabah ekmek tam buğday

Moderatör tarafında düzenlendi:
Versele Laga iyi bir yem sorun yok.
Yumuşaklık lipom olabilir fotoğraf net değil anlaşılmıyor ama morarma var gibi alt kısımda. Popoya dışkı da bulaşmış. Sindirimsel bir sorun var yumurta olabilir veyahut karaciğer yağlanması sebebiyle de dışkılamada problem olabilir dışkı formu farklı olabilir. 1 damla zeytinyağı veyahut d vitamini damlatalım kuşun ağzına bugünlük. Popo kısmına da zeytinyağı sürelim biraz hafifçe ovuşturalım. Eğer yumurta varsa belki çıkar bu sebeple. Ama yumurta sıkışması gibi bir durum varsa kanatlı uzmanı veterinerden yardım almanız iyi olur.
Eğer yumurta yoksa lipom olması da ihtimal. Kilolu kuşlarda görülebilecek bir şeydir lipom yani yağ bezesi. Diyet programa geçmesi lazım ve spor yapmalı,karaciğer koruma kullanılmalı Sedochol olabilir veya veteriner hekimin verdiği uygun bir ilaç. Hemopatik ilaçlar var karaciğer yağlanması için. Kanatlı hekimi önerirse kullanılır 👍🏻

Yarın 3 gün art arda probiyotik verelim her gün yenisini hazırlayarak. Alman markası takviye kullanıyormuşsunuz Röhnfried mi? Röhnfried iyidir Entrobac kullanalım 3 gün dediğim gibi.
Sonra dışkı fotoğrafını görelim,kafes tabanına beyaz peçete koyun kuş üzerine 6-7 adet dışkılasın sonra buraya atın ,bakalım.
Kilosunu da ölçüp söylerseniz iyi olur.

Ekmek vermeyin lütfen,mayalı ya mayasız farketmez hamur işleri vermeyiniz. Sindirim sistemini bozabilir ve mayalı hamurlar kuşta kursak mantarına sebep olabilir. Ekmek sebebiyle kabızlık yaşadığını düşünüyorum. Probiyotik takviyesi kullanılmalı.

Ayrıca arıtma cihazınızda uv filtresi yoksa o suyu da kuşa vermeyelim. Kapalı hazır su alın Sağlık Bakanlığı onaylı markalardan biri olabilir.