Karadeniz Pet

Dışkıda sindirilmemiş yem ne yaptıysam geçmiyo

Glsm

Meraklı Üye
Yaklaşık iki aydır kuşumun dışkısında haftada iki gün falan sindirilmemiş yem görüyorum ilk gördüğümde Selçuk beyle ileytişime geçtim 5 gün tetra mezatin kullandım 5 günün sonunda yine sindirilmemiş yem görünce mikostatin kullandık 5 gün sonrasında probiyotik ve vitamin takviyesi yaptık. Bu süreçten yaklaşık 10-11 gün sonra kuşum boğazına birşey takılmış gibi kafasını öne arkaya sallamaya başladı bu hareketi iki üç kere yapmıştı Selçuk bey koksidioz olduğunu ve biteral kullanmamı söyledi 7 gün kullandım probiyotik ve vitamin verdim yine ilaç sonunda baş sallama gibi bi problem kalmadı üç hafta oldu biterali kullanalı ama haftada bir iki gün dışkıda yem gördüm gün boyunca yaptığı dışkıların hepsinde olmuyor sadece iki üç tanesinde oluyor ve gece yaptığı dışkılarda oluyor genelde ve bu süreçte kabarıp uyuma halsizlik gibi sorunlarımız olmadı keyfi hep yerindeydi bugün sabah yine yem görünce size danışmak istedim ne yapabilirim neden oluyor kusura bakmayın uzun oldu ama tam bilgilendirme yapmak istedim. Bu sabahki dışkılarını ekledim resim olarak
20171218_100346.jpg
20171218_100326.jpg

Eğer Selçuk beyin önerilerini harfiyen yerine getirdiyseniz eksik olan bir şey var demektir. Uyguladığınız tedavi sonrası düzelmesi gerekiyordu. Muhtemelen hastalığı ortaya çıkaran durumu yokedememişsiniz. Sebep, taşıyıcı olabilecek başka bir kuş veya temizliğin yeterince yapılmaması olabilir.

Evde başka kuş yok tek başına ve tedavi sürecinde kafesinin tamamını çamaşır suyuyla dezenfekte ettim düşünüyorum neyi eksik yaptım diye ama bulamıyorum ilaç kullandıktan sonra yem görsem tamam ben hata yaptım diyecem ama ilaç kullanırkende dışkıda yem görüyordum

Evde başka kuş yok tek başına ve tedavi sürecinde kafesinin tamamını çamaşır suyuyla dezenfekte ettim düşünüyorum neyi eksik yaptım diye ama bulamıyorum ilaç kullandıktan sonra yem görsem tamam ben hata yaptım diyecem ama ilaç kullanırkende dışkıda yem görüyordum
Çamaşır suyunun kokusu beni bile zehirliyor. Kuşların kafeslerini çamaşır suyuyla yıkamayın kokusunu tam çıkaramadığınız zaman zehirlenebilirler. Dezenfekte için elma sirkesini kullanabilirsiniz güzelce yıkayarak tek tek tellere kadar. Sabunlarsınız da. Fakat çamaşır suyu yapmayın.

Evet denedim biteralden önce yem değiştirdim bide bu dışkıda yem dal darı yediğinde daha çok oluyor gibi geldi bana iki haftadır vermiyordum iki gün önce dal darı verdim yine dışkıda yem sayısı arttı

Çamaşır suyunun kokusu beni bile zehirliyor. Kuşların kafeslerini çamaşır suyuyla yıkamayın kokusunu tam çıkaramadığınız zaman zehirlenebilirler. Dezenfekte için elma sirkesini kullanabilirsiniz güzelce yıkayarak tek tek tellere kadar. Sabunlarsınız da. Fakat çamaşır suyu yapmayın.
Çamaşır suyuyla yıkadığımda çok iyi yıkıyorum üstünede beyaz sirkeyle yıkıyorum çamaşır suyu kokusu falan kalmıyor

Çamaşır suyuyla yıkadığımda çok iyi yıkıyorum üstünede beyaz sirkeyle yıkıyorum çamaşır suyu kokusu falan kalmıyor
Tamam o halde, dikkatli olun yeter. Çünkü çamaşır suyu tehlikelidir.

Selçuk bey ile tam olarak nasıl bir tedavi uyguladığınızı bilmediğim için bir şey diyemiyorum, ama yine kendisi ile iletişime geçerek neoterramycin veya eritrom kullanılabilir. Yine tam olarak tedavi amaçlı olmasa da limon(Özellikle yeşil limon) kullanılabilir. Limonu sularına katın, iyice temizlenmiş limonun kabuğunu rendeleyerek mamasına katabilirsiniz. Daha hızlı bir etki için, limon tuzunu az miktarda sularına karıştırabilirsiniz

Selçuk bey ile tam olarak nasıl bir tedavi uyguladığınızı bilmediğim için bir şey diyemiyorum, ama yine kendisi ile iletişime geçerek neoterramycin veya eritrom kullanılabilir. Yine tam olarak tedavi amaçlı olmasa da limon(Özellikle yeşil limon) kullanılabilir. Limonu sularına katın, iyice temizlenmiş limonun kabuğunu rendeleyerek mamasına katabilirsiniz. Daha hızlı bir etki için, limon tuzunu az miktarda sularına karıştırabilirsiniz
Çok teşekkür ederim ben konuya selçuk beyi etiketlerim tavsiyelerinizi deniyeceğim

Zaten hemen hemen herşeyi kullanmışsınız. Ayrıca dışkıda önemli bir sorun görünmüyor. Birde kağıt, peçete üzerindeki dışkıdan analiz yapılmaz. Durum hep vahim görünür su çekmeyen bir malzeme üzerine dışkı yaptırılıp bakılmalı.
Bence öncelikle 3 gün probiyotik verin. 3. gün sonunda tekrar bakın. Büyük ihtimalle tedavi sonrası toparlanma bir şekilde tam olarak yapılamadı ya da gerçekleşemedi.
Bir suluğa 1/8 çay kaşığı kadar probiyotik ilave edin. Varsa elektrolitte ilave edin aynı miktarda. Toparlanacağını düşünüyorum.

Ben sabun kullanıyorum. Sonra Beyaz sirke, limon suyu ve karbonat karışımı çok iyi oluyor. Ben bu şekilde temizliyorum. Kafes temiz ve pırıl pırıl parlıyor.

LG-H840 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zaten hemen hemen herşeyi kullanmışsınız. Ayrıca dışkıda önemli bir sorun görünmüyor. Birde kağıt, peçete üzerindeki dışkıdan analiz yapılmaz. Durum hep vahim görünür su çekmeyen bir malzeme üzerine dışkı yaptırılıp bakılmalı.
Bence öncelikle 3 gün probiyotik verin. 3. gün sonunda tekrar bakın. Büyük ihtimalle tedavi sonrası toparlanma bir şekilde tam olarak yapılamadı ya da gerçekleşemedi.
Bir suluğa 1/8 çay kaşığı kadar probiyotik ilave edin. Varsa elektrolitte ilave edin aynı miktarda. Toparlanacağını düşünüyorum.
Tamam hocam dediğiniz gibi yapıcam bir süre daha gözlemliyecem

Glsm hanım. Koksidioz , Mantar , E koli , Hexsamitiosis vb birçok hastalık ihtimaline karşı ilaç kullandık. Biterali cocsidioz için değil hexamiosis ihtimaline karşı önerdim. Dışkı genel olarak sindirilmiş halde çıkıyor. Nadiren ve tek sindirilmemiş yem olması ilginç bir durum. Bence daha fazla ilaç kullanarak kuşu yormayalım. Birkaç hobidaştan bu yönlü şikayet aldım hepsi de sağlıklıydı ama yavru sayılırlardı anaç değillerdi. Belkide genç kuşlarda görülebilen normal bir durumdur. Dal darıyı belli bir süre kesin bakalım sonuç ne olacak..

Glsm hanım. Koksidioz , Mantar , E koli , Hexsamitiosis vb birçok hastalık ihtimaline karşı ilaç kullandık. Biterali cocsidioz için değil hexamiosis ihtimaline karşı önerdim. Dışkı genel olarak sindirilmiş halde çıkıyor. Nadiren ve tek sindirilmemiş yem olması ilginç bir durum. Bence daha fazla ilaç kullanarak kuşu yormayalım. Birkaç hobidaştan bu yönlü şikayet aldım hepsi de sağlıklıydı ama yavru sayılırlardı anaç değillerdi. Belkide genç kuşlarda görülebilen normal bir durumdur. Dal darıyı belli bir süre kesin bakalım sonuç ne olacak..
Peki Selçuk bey ben yine takip edeyim yine anormal bi durum olursa yazarım bana ilginç gelen tarafı hasta olsa bu kadar sürede illaki kendini belli ederdi ama hiç keyfinde yemesinde değişme olmadı böyle sindirilmemiş yemde görmeye devam edince anormal bişey olabilir mi diye düşündüm teşekkür ederim cevabınız için

Geri