Karadeniz Pet

durumu çok kötü

Elif Özdemir

Paylaşımcı Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
2 gün önce eş kuş aldım. Çok dikkat etmemiştim. Üretimhaneye koydum. Ertesi gün eşiyle iyiydi ama çok halsizdi. Kabarıktı. Dün kuşa dikkat ettim gözünün etrafı soyulmuş. Görür görmez terramycın sürdüm. Fakat gözü iyice şişti kapandı. Bende gözyaşı damlası sıktım o gözünün şişliğini indirdi fakat gözü hala kapalı. Yemi ağzına alıp kırdığını fakat halsizlikten yiyemediğini görünce eve getirdim. Eve getirdiğimde daha da dikkat ettim. Gagası değil ama gagasının yanları boynu her yeri mor ve şiş. Ve bugün daha da dikkat edince ağzının içinin çok kötü yara olduğunu gördüm. İlk suyla kaşımasın diye üstünü rahatlattım. Anribiyotikle elle besleme aparatıyla kuşu besliyorum. Kusmuyor. Çürümüş gibi kokmaya başladı. Vazelini de şimdi sürdüm. Bugün besledim çıktım. Dün hapşuruyordu. İnternetten nezleye tuz şeker karbonatın iyi geldiğini okudum suyuna karıştırdım. Dün burnundan biraz kan geldiğini gördüm. Suyu bugün yaptım. Içti. Bugün eve geldiğimde her yer kan olmuş. Burnunu etrafa sürtüp duruyor. Mantar olduğunu anladım da burnunun kanamasından endişelendim. Kaç hastalık birleşmiş bu kadar. Benim getirdiğimde tünekte duruyordu. Ben mi yanlış bir şeyler uyguluyorum. Gittikçe daha kötü oluyor..

İnşallah çiçek hastalığı değildir. 1/4 oranında sirke katılmış suyla iyice yıkayın su her yerine temas etsin.
Tuzlu suyu falan bırakın. Sirke katın suyuna 15 damla kadar. Hemen diğer kuşlardan ayırın her ihtimale karşı. Ronidazol etken maddeli bir ilaç alıp tedavi edin. Vet ürünü de olabilir beşeri de farketmez. Bulamazsanız hem antibiyotik hem antifungal etkili bir ilaç isteyin eczaneden şurup formunda olsun.

Teşekkür ederim yarın gelişmeleri yazacağım

Çiçek hastalığı diyince gece boyunca uyuyamadım. Biraz önce debelenme sesiyle beraber sessizlik oldu. Baktım kuş ölmüş. Onunla birlikte evde annesinin bakmadığı hasta kuş vardı o da ölmüş malesef. Her şey için teşekkürler

Geri