Karadeniz Pet

Ele alıştırma

Enes96

Paylaşımcı Üye
Şuanda 4. haftanın içerisindeyiz fakat kuşum hem kendini sevdiriyor hem de ayağını sevdiriyor hatta bazen tek ayağını parmağıma atıyor. Geçenlerde elimde yem yedirirken yemi uzaklaştırdım ve zıplayıp yemi elimden yedi. Ancak normal şekilde onu elime alıştırmaya çalışıyorum ısırıp kaçıyor. Sizce kovalayıp yormalı ve yorulunca ona zarar vermeyeceğimi mi göstermeliyim yoksa başka bir şey mi denemeliyim lütfen yardım edin.

Her kuşun karakteri gerçekten çok farklı.Benim 2,5 yaşındaki kuşum mesela elime gelmez ya da kendini sevdirmez.O isterse benmle vakit geçirir :) Sizde elinizden geldiğince sabırla onun sevdiği meyve ya da dal darıyı elinize alarak gelmesini sağlayabilirsiniz.Kısık sesle onunla konuşarak kendinize çekebilirsiniz.Zamanla siz istemesenizde gelecektir :)

Her kuşun karakteri gerçekten çok farklı.Benim 2,5 yaşındaki kuşum mesela elime gelmez ya da kendini sevdirmez.O isterse benmle vakit geçirir :) Sizde elinizden geldiğince sabırla onun sevdiği meyve ya da dal darıyı elinize alarak gelmesini sağlayabilirsiniz.Kısık sesle onunla konuşarak kendinize çekebilirsiniz.Zamanla siz istemesenizde gelecektir :)
Peki kafesin içinde elime alıştırmak için parmağımla arkasından gideyim mi bir yerden sonra yoruldukları için illa geliyor ve alışıyorlar.

Peki kafesin içinde elime alıştırmak için parmağımla arkasından gideyim mi bir yerden sonra yoruldukları için illa geliyor ve alışıyorlar.
Strese girmediği sürece onu korkutmadan olabilir ama sevmediği birşeyse devam ettirmeyin.

Bakın forumda böyle bir konuda açılmış isterseniz bir göz atın :)

Şuanda 4. haftanın içerisindeyiz fakat kuşum hem kendini sevdiriyor hem de ayağını sevdiriyor hatta bazen tek ayağını parmağıma atıyor. Geçenlerde elimde yem yedirirken yemi uzaklaştırdım ve zıplayıp yemi elimden yedi. Ancak normal şekilde onu elime alıştırmaya çalışıyorum ısırıp kaçıyor. Sizce kovalayıp yormalı ve yorulunca ona zarar vermeyeceğimi mi göstermeliyim yoksa başka bir şey mi denemeliyim lütfen yardım edin.
Kuşunuzun size alışması için çok sıkmadan perde arasında onunla vakit geçirmenizi tavsiye ederim. Benimkisi belki bir saatte bana alışmıştı ve üstümden inmiyordu. Tül perde ile güneşlik arasına girin kuşunuz perde arasında kaldığında perdeye konmak yerine üstünüze veya elinize konacaktır yavaş yavaş alışır. Elinizden yem de verebilirsiniz.

Merhaba Öncelikle;

Hiç bir zorlama yöntem, kendiliğinden olan kadar sağlıklı bir sonuç vermez. Özellikle kovalayarak zorla tutarak yani korkutarak alıyorsanız elinize süreci uzatırsınız. Ben kendi deneyimimi paylaşayım. Kuşu aldığım ilk haftasından parmağa çıkma tünek şeklinde durma eğitimini verdim. Ama asla uzaktan elime gelmiyor ve kafasını dahi sevdirmiyordu. Ben de sürekli elime sevdiği ek gıdaları alıp korkmayacağı mesafeye elimi koyup yediriyordum olabildiğince. Ama yedirmeden önce ben de ona göstererek biraz yiyordum. Doğal olarak bu kuşta "Bu büyük arkadaşın yediği şeylerin tadı benim hoşuma gidiyor" algısına neden oluyor:)

Daha sonra kafesini beni rahat görebildiği bir konumda tuttum hep. Az önce bahsettiğim sebepten dolayı ben yemek yerken hep ilgisi bana kaymaya başladı. Bir yerden sonra gelip yemeğimden denemek istemeye başladı. Ben de izin vermedim tek koşulla izin verdim, denemek için elime çıkması gerekiyordu. Gün geçtikçe bu şekilde kendisi elime gelip yemeğimden yemeye başladı (sadece zararsız olanları salatalık vs) Böyle böyle elime güvenmeye başladı zarar gelmeyeceğini anladı. Şimdi uzaktan gel gel deyince elime başıma omzuma her yerime geliyor (tabi canı isterse yine:) Başta çok uğraştım gelmesi için hatta bundan olmayacak galiba bile dedim. Şimdi uyumak için sıcak olduğum için koynuma falan sığınıyor :D

O yüzden en iyisi bırak kendisi gelmek istesin. Onu da sabırla yapman lazım gelmeyince bırakma

Herkese teşekkürler bir de 3.hafta neredeyse bitiyor 4 olacak ama yerinden pek ayrılmıyor çoğunlukla bir köşede fakat sabah gayet canlı ve kuş seslerini duyunca uçuşup kuduruyor.

Herkese teşekkürler bir de 3.hafta neredeyse bitiyor 4 olacak ama yerinden pek ayrılmıyor çoğunlukla bir köşede fakat sabah gayet canlı ve kuş seslerini duyunca uçuşup kuduruyor.
Sizce bir sorun var mı ?

Arkadaşlar bugün kuşumu biraz yordum elimi çok acıttığı için elime streç film sararak parmağıma gelmesi için bayağı bir kovaladım ama çok geldiğini söyleyemeyeceğim :D Korkmadığını da belirteyim hiçbir bağırma veya uçuşma olmadı sadece gelmek istemedi. Elime streç film sararak alıştırmaya çalışırsam korkar mı veya sıkıntı olur mu diye soracaktım.

Zorla güzellik olmaz 🙃 kaçan kovalanır siz kovalarsanız o kaçar kovalamayın hayvancığazı 38 Gr canı var 🙂 streç film vs korkutur strese koyar hayvanı eğitimde öncelikle siz sakin olunuz eğitim başlığını inceleyiniz çünkü kuşa yaşatacağınız 1 travma size hiçbir zaman alışmamasına yada güvenmemesine sebep olabilir.

Önce can güvenliği 👷

Zorla güzellik olmaz 🙃 kaçan kovalanır siz kovalarsanız o kaçar kovalamayın hayvancığazı 38 Gr canı var 🙂 streç film vs korkutur strese koyar hayvanı eğitimde öncelikle siz sakin olunuz eğitim başlığını inceleyiniz çünkü kuşa yaşatacağınız 1 travma size hiçbir zaman alışmamasına yada güvenmemesine sebep olabilir.

Önce can güvenliği 👷
Sağolun fakat hiçbir şekilde ele gelmede ilerleme yok yarın 1 ay oluyor kendini sevdiriyor vs. ama elime hiç alamıyorum sadece bazen yem yerken kafes içinde ne yapabilirim lütfen yardımcı olun perde tekniğini denemeyi düşünüyorum başta acımasızca gelmişti fakat aslında öyle değilmiş öğrendim etkili gbi duruyor.

Hatta ayağını tatbiliyor alttan baskı yaparak alıyorum falan ama 2. ayağını hiçbir şekilde mümkün değil kaldırmıyor ve ısırıyor ama korkuyor kendini sevdirip dokunduruyor ne yapabilirim ? Lütfen yardım.

Geri