ADRIAN

Moderatör
Yönetici
En Yaygın Muhabbet Kuşu Hastalıkları Hakkında 10 Önemli Bilgi İle iyi beslenme ve bakım, muhabbet kuşları 15 ila 18 yıl yaşayabilir. Kuşunuzu sağlıklı tutmak için yılda bir kez veteriner muayenesi yaptığınızdan emin olun. İşte kuşların yaşadığı en yaygın 10 hastalık:

Tümörler; Yaygın tümörler arasında yağ tümörleri, testis tümörleri, böbrekler, adrenal tümörler ve diğer birçok tip bulunur.

Guatr; İyot eksikliği, kuş sesinde değişikliklere neden olabilecek tiroid bezinin genişlemesine neden olacaktır.

Psittakoz veya papağan ateşi; Chlamydia psittaci bakterilerinin neden olduğu bu hastalık insanlara bulaşabilir. Kuşlar, özellikle hastalığa en eğilimli yaşlı insanlarla yaşayacaklarsa test edilmelidir.

Cnemodocoptes akarları; Pullu yüz ve pullu bacak akarları, ayakların yüzeyinde ve gagalarında küçük deliklere sahip pulların birikmesine neden olur. Durum gaga deformasyonlarına neden olabilir.

Karaciğer hastalığı; Diğer hastalıklar bu duruma neden olabilse de, bu durum muhtemelen en sık olarak zayıf beslenme ile ilişkilidir.

Polyoma virüsü; İlk olarak “muhabbet kuşu yavru kuş hastalığı” olarak tanımlanan bu virüs, yavruların yuvadan çıktıklarında ölümüne neden olur.

Psittacine gaga ve tüy hastalığı; Bu, uçuş ve kuyruk tüylerinin zayıf oluşumuna neden olur (genellikle polyoma ile birlikte. Etkilenen kuşlar genellikle uçuş tüyleri olmadığı ve uçamayacakları için sürüngen olarak adlandırılır). 2019 itibariyle, tanınmış dört cins ve dokuz türü bir cinse atanmamış 102 tür vardır. 14 türün insanları enfekte ettiği bilinirken, Simian Virus 40 gibi diğerleri insanlarda daha az tanımlanmıştır.

Cere'nin kahverengi hipertrofisi; Bu yaşlı dişi muhabbet kuşlarının hormonal dengesizliğidir.

Megabacteria; Tarihsel olarak “ışığa çıkma” olarak adlandırılan bakteriler aslında bir maya enfeksiyonudur ve antifungal ilaçlarla tedavi edilir. Kronik kilo kaybına neden olur.

Protozoal enfeksiyonlar; Trichomonas ve giardia, özellikle muhabbet kolonileri yetiştirmede yaygın protozoal enfeksiyonlardır. Travmatik kazalar ve kazara zehirlenmeler muhabbet kuşlarında yaygın ölüm nedenleridir.
 

ADRIAN

Moderatör
Yönetici
Üst