Karadeniz Pet

Eş mi, Arkadaş mı, yoksa Tek'de devam mı?

suyunsesi

Yeni Üye
Merhabalar,
2,5 yaşına yaklaştığını tahmin ettiğimiz, 1,5 yıldır bizde olan bir erkek muhabbet kuşumuz var. 1 yaşında ya da ona yakın zamanlarda edindiğimiz için zor da olsa bir kaç kelime öğretmiş ve ele gelmesini sağlamıştık. Hatta omuzlarımıza gelip, pc başındayken de klavyeme gelip parmaklarımla oynayan bir kuştu. 2 küçük kızımla da gayet iyi oynuyordu. (Biri şu an 7, diğeri 9.5 yaşlarında).
Ancak bir kaç gündür sorunlarımız var.
Şöyle ki; Çocuklarım yaz tatillerinde eşim de çalışmadığında yani bir kaç ay önceleri, kuşumuzla ilgilenmemiz gayet iyiydi. Ancak çocukların okula başlaması ile birlikte ev kişi sayısında birden eksilme oldu. Kuşumuz çocukları gün içerisinde çok daha az görür oldu. Hadi dedim eşim evde. Ama O da bu Ocak ayında işe başlayınca, kuşumuz tüm gün evde yalnız kalmak zorunda kaldı :( Buna ailecek ciddi şekilde üzüldük. Ama el mahkum. Biz evde yokken akşama kadar döktüğü tüy sayısında artış görünce çok büyük bir hata yaptık ve bir ufak salıncaklı ayna alıp kuşumuza hediye ettik. :(
Kuşumuz şu son 1 ayda o aynaya alıştı. Hatta son bir kaç gündür de çok ciddi oranda bağlandı ve kusmaya başladı. Bizimle ötüşmesi, konuşması ve ilgisi de birden azaldı, kesilme noktasına geldi. Ben tabi hemen bir deneme ile aynasını görmediği anda alıp sakladım. Hem aynaya kusması da ciddi oranda fazlaydı. Aynanın yokluğunu far eder etmez kuşumuz ötmeye başladı. Etrafta uçmaya başladı. Aynasını aradığı çok belliydi. :( Biraz ilgilendik, hatta bayağı ilgilendik. Ötmesi durdu. Ama bizimle eskisi gibi oynamıyor, çağırmalarımıza aldırmıyor, parmağımızı ona uzatmadıkça kendiliğinden gelip üzerine bile çıkmıyor.
Dediğimiz gibi onu sadece akşamları görüyoruz. Ailecek akşama kadar evde yokuz. Neyse, geçen akşam da eve geldiğimizde baktık ki, çıngıraklı topunun deliklerine kusmuş. Topunu kusmukla doldurmuş. Endişelendim.
Arkadaşlar, bu durumda tek çıkar yol olarak onun yanına bir kuş daha mı almalıyım?. Yoksa yeni oyuncaklar alıp, akşamları ilgiyi arttırmak yeterli olur mu? :(
Tabi bu arada şunları da düşünüyorum. Eğer yanına arkadaş ya da eş düşünüp eş almakta karar verirsem yavrulamalarını da istemiyorum. Yoksa bir dişi yerine bir erkek kuş alsam mı? Bunun için nasıl çözüm bulmalıyım araştırıyorum.
1- Yanına dişi kuş mu almalıyım, erkek kuş mu? Yani arkadaş mı, eş mi almalıyım. Eğer eş alırsam, nasıl seçim yaptırmalıyım, kuşun kendisine mi yaptırmalıyım, süreç nasıl olmalı, yavrulamalarını nasıl engelleyebilirim?
2- Eğer erkek bir arkadaş alırsam, yaşı ne olmalı, nasıl seçmeli, süreç nasıl işler, birbirlerine alıştırma şekli nasıl olmalı?
3- İkinci bir kuşu eve alıştırma, bizim kuşumuza alıştırma, kafes büyütme, yemlik ve sulukların durumu pozisyonu vs... neler yapmalıyım?

Yardımcı olabilirseniz kuşumuzla birlikte çok mutlu oluruz.

Eş,arkadaş farketmez.Onların türünün yerini tutamayız.bence sahiplenin başka bir kuş daha.Sahiplenmeden önce bu soruları sormanızı tavsiye ediyorum
Maddi-manevi yetişebilirmiyim?ilgilenebilirmiyim?bu gibi soruları sorunuz.
Ha birde Eve yeni bir birey geldiginde karantina uygulaması yapmak gerek.Burada önemli olan şey iki kuşun sağlıgının korunmasıdır.İzole edilen kuş için ortak suluk,ortak yemlik,temas,ortak alan engellenir.Karantina hekimin isteği dogrultusunda yapıldıgı gibi,eve yeni gelrn miniklere de 40 güne kadar uygulanır👍

En sağlıklı olanı eştir. Yanına erkek de alsanız o kusmaya devam eder eş istiyor çünkü. Yavru vermesi çok basit bir olay değil hemen olmaz ama kesin olmaz da diyemem.

Arkadaşlar, verilen cevaplar için çok teşekkür ediyorum.
Bu cuma günü kuşumu alıp, önce veterinere götürdüm. Sağlığı bir gözden geçirildi. :) Gayet sağlıklı olan Kalimero'yu iyi bildiğim bir kuşçu arkadaşa götürdüm.
Ancak elinde bizim kuşun yaşına yakın yetişkin dişi yoktu. Yine de diğer kuşlar içerisinde 4 ila 9 aylık aralıklarında dişi kuşlar vardı. Orada büyük ve temiz bir kafes içerisinde ara bölmeli bir şekilde temassız ve yan yana 1.5 saat kadar tek tek denemeler yaptık. Bir dişi kuş bizim kuş ile çok ilgilendi ve karşılık aldı. Biz de dedik madem böyle, alalım. :) Umarım yanlış yapmamışızdır. Yeni kuşumuzla birlikte yeni ve biraz daha büyük kafes, akıllı yemlik, vitaminler, yeni kum ve yemler ile alışverişi tamamladık. Aldığım yeni dişi kuşumuzu da hemen veterinere götürdüm. Onun da gözden geçirilmesini sağladık. Veteriner arkadaş ile sohbet edip durumu anlattım. Kuşların yan yana konulabileceğini, ikisinin de sağlıklı olduğunu, sorun olmayacağını söyledi. Ben yine de Ctesi ve Pazar günü kuşları iki kafeste ayrı tutarak gözlemledim. Pazar günü öğleden sonra eski kafesi iptal edip, "beni artık bi salın" diye yırtınan kuşları tek kafese serbest bıraktım. :) İnanılmaz bir hızla akşama kadar birbirlerine uyum sağladılar. Kafesin kapısı hep açık. Hatta pazar günü yatmadan önce bizim kuşun dişinin kafasını gagası ile kaşıdığını gördüm. Ona yem yedirdiğini, bir kaç gündür hiç konuşmayan kuşumuzun bizden öğrendiği kelimeleri ona söylediğini, ve dans ettiğini gördüm. :) Şu an ailecek hep birlikte çok mutluyuz. Hepinize tekrar teşekkürler.

Arkadaşlar, verilen cevaplar için çok teşekkür ediyorum.
Bu cuma günü kuşumu alıp, önce veterinere götürdüm. Sağlığı bir gözden geçirildi. :) Gayet sağlıklı olan Kalimero'yu iyi bildiğim bir kuşçu arkadaşa götürdüm.
Ancak elinde bizim kuşun yaşına yakın yetişkin dişi yoktu. Yine de diğer kuşlar içerisinde 4 ila 9 aylık aralıklarında dişi kuşlar vardı. Orada büyük ve temiz bir kafes içerisinde ara bölmeli bir şekilde temassız ve yan yana 1.5 saat kadar tek tek denemeler yaptık. Bir dişi kuş bizim kuş ile çok ilgilendi ve karşılık aldı. Biz de dedik madem böyle, alalım. :) Umarım yanlış yapmamışızdır. Yeni kuşumuzla birlikte yeni ve biraz daha büyük kafes, akıllı yemlik, vitaminler, yeni kum ve yemler ile alışverişi tamamladık. Aldığım yeni dişi kuşumuzu da hemen veterinere götürdüm. Onun da gözden geçirilmesini sağladık. Veteriner arkadaş ile sohbet edip durumu anlattım. Kuşların yan yana konulabileceğini, ikisinin de sağlıklı olduğunu, sorun olmayacağını söyledi. Ben yine de Ctesi ve Pazar günü kuşları iki kafeste ayrı tutarak gözlemledim. Pazar günü öğleden sonra eski kafesi iptal edip, "beni artık bi salın" diye yırtınan kuşları tek kafese serbest bıraktım. :) İnanılmaz bir hızla akşama kadar birbirlerine uyum sağladılar. Kafesin kapısı hep açık. Hatta pazar günü yatmadan önce bizim kuşun dişinin kafasını gagası ile kaşıdığını gördüm. Ona yem yedirdiğini, bir kaç gündür hiç konuşmayan kuşumuzun bizden öğrendiği kelimeleri ona söylediğini, ve dans ettiğini gördüm. :) Şu an ailecek hep birlikte çok mutluyuz. Hepinize tekrar teşekkürler.
Çok sevindim en doğrusunu yapmışsınız onlar için.

Geri